Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas zacząć odliczanie do BiG Festivalowski w Płocku. W programie seanse filmowe, warsztaty, spotkania z twórcami i Muzeum Memów

Andrzej Babecki
Andrzej Babecki
Wideo
od 16 lat
Odliczanie czas zacząć! Wielkimi krokami zbliża się festiwal sztuki pozytywnej i miękkich treści – BiG Festivalowski. O tym czego możemy się spodziewać już 18 sierpnia rozmawialiśmy z Alkiem Pietrzakiem – dyrektorem artystycznym festiwalu podczas konferencji prasowej.

Czym jest BiG Festivalowski?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednym zdaniem. Nie trudno się domyśleć, że nazwa festiwalu czerpie z kultowej komedii braci Coen – Big Lebowski. Głównym celem wydarzenia jest, by dobrze się zabawić i zapomnieć na chwilę o rzeczywistości, tak jak bohater filmu. Jednak BiG Festivalowski nie jest eventem stricte filmowym. Poza projekcjami, znajdziemy tu także wartościowe warsztaty, panele dyskusyjne, czy koncerty. Wszystko to z dużą dawką humoru i w luźniej atmosferze – bez VIP-ów, czerwonych dywanów, czy garniturów. Tu dresscodem jest ulubiony szlafrok i wygodne klapki.

konferencja2
Andrzej Babecki

To także coś więcej

BiG Festivalowski to nie tylko pozytywne wibracje i przyjemność spowodowana kontaktem z zabawnymi treściami. Twórcy mówią o jeszcze głębszych celach.

Chciałbym, żeby to było miejsce w tym kraju (…), które przyciąga głównych twórców kultury pozytywnej, żeby tu mieli swoje spotkania (…). Jeżeli chcą poznać duże skupisko twórców tego nurtu i się inspirować, to wiedzą, że muszą przyjechać do Płocka na Big Festivalowski - mówił Alek Pietrzak, dyrektor artystyczny.

Zwrócił też uwagę na narastający problem w społeczeństwie w postaci coraz częstszej depresji i brania leków, co dosięga coraz więcej także młodych ludzi. Jak sam stwierdził, chcą podnosząc na duchu, bawiąc, dając endorfiny – wlać kropelkę kolorowego atramentu do naszej smutnej, troszeczkę mętnej, polskiej kultury.

Konferencja1
Andrzej Babecki

Płock Europejską Stolicą Kultury 2029?

Podczas konferencji wspomniano także o staraniach Płocka na uzyskanie tytułu na Europejską Stolicę Kultury w 2029.

My już dzisiaj mamy się czym pochwalić. Możemy spokojnie do tego miana Europejskiej Stolicy Kultury aspirować, a przy okazji w efekcie uzyskać taki efekt synergii – powiedział Andrzej Nowakowski, prezydent miasta Płocka.

Andrzej Nowakowski, prezydent miasta Płocka
Andrzej Babecki

Wielkie nazwiska

W tym roku Płock odwiedzi ponad 60 twórców z całej Polski. Nie można nie wymienić Jerzego Stuhra. Zostanie wyświetlony jeden z jego filmów, po czym odbędzie się spotkanie. Aktor otrzyma także nagrodę za całokształt twórczości. Kolejną znaną postacią będzie Szymon Majewski, z którym będzie można się spotkać. Wtedy także wykona ciekawy gest – odciśnie swoje dłonie w … piasku. Ma to być symbolem, że wszystko przemija, nic nie trwa wiecznie i należy cieszyć się chwilą.

Do Płocka przyjadą również m.in. Piotr Głowacki, Tomasz Włosok, Paulina Gałązka, Piotr Cyrwus, Vanessa Aleksander. Będą także twórcy internetowi, znani youtuberzy i tiktokerzy, na przykład Płocki youtuber z kanału Astrofaza, który poprowadzi warsztaty astrofizyczne.

Co w programie?

Tak jak w tamtym roku odbędzie się gala stand-up’u. Na scenie wystąpią Wiolka Walaszczyk, Antoni Syrek – Dąbrowski, Agnieszka Matan, Bartosz Zalewski, Cezary Ponttefski i Bartek Walos. W programie znaleźć można także Sztafetę Dubbingowa Filmów Klasy B, podczas której filmy wyświetlane będą bez dźwięku, a na żywo dubbingować je będą komicy.

Ciekawostką będzie również jeden z seansów. Wyświetlona zostanie produkcja „Miś Paddington” po ukraińsku. Czemu? W wersji ukraińskiej głosu Misiowi użyczył obecny prezydent Ukrainy - Wołodymyr Zełenski.

Ponownie zostanie otwarte Muzeum Memów. Jest ono pierwszym w Europie, a drugim na świecie tego typu miejscem. 95% memów będzie odświeżonych. Wiadomo już także, że za rok w kwietniu, Muzeum zostanie otwarte ponownie i będzie czynne już cały rok. Jest to wynikiem wygranej projektu w Budżecie Obywatelskim, gdzie zdobyto 200 tysięcy grantu.

W ciągu trzech dni Festiwalu odbywać się bądą warsztaty aktorskie, komediopisarskie, fotograficzne, filmowe, medytacyjne, astrofizyczne czy Lego.

Aby zrelaksować się po całym dniu, twórcy zapraszają wieczorem do Klubu Festivalowskiego, który mieścić się będzie w Klubie Kino. W tym czasie będzie można napić się flagowego drinka o nazwie BiG Festivalowski, którego skład pozostaje na razie tajemnicą.

Warto wybrać się także na „Dramat 30-latki” w wykonaniu Klubu Komediowego. Jest to spektakl improwizowany, przez co nie ma dwóch takich samych występów.

Wisienką na torcie będzie gala zamknięcia Festiwalu. W Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie się Koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu ponad 40-osobowej młodzieżowa BiG Dętej Orkeistry Festivalowskiej, składajacej się z muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku oraz Gminnej Orkiestry Dętej w Starej Białej. Usłyszeć będzie można utwory z takich klasyków jak:

  • Muppet Show
  • Akademia Policyjna
  • Benny Hill
  • Monty Python
  • Pretty Woman
  • Asterix Obelix - Misja Kleopatra
  • Looney Toones
  • Va Bank
  • Miś
  • Stawka większa niż życie
  • Czarne chmury
  • Polskie Drogi
  • Kariera Nikodema Dyzmy
  • Jak rozpętałem II wojnę światową

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń, które odbędą się w ramach BiG Festivalowski. Pełny harmonogram można znaleźć TUTAJ

Ile kosztują bilety?

Jak zapowiadają twórcy, ponad połowa wydarzeń będzie darmowa i otwarta dla wszystkich. Bilety na imprezy zamknięte można znaleźć TUTAJ. Są one tańsze niż w zeszłym roku, ponieważ twórcy idą w szerszą dostępność. Jak wspomnieli, jest to możliwe dzięki Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta o Muzeum Mazowieckiego w Płocku, które wspierają te inicjatywy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto