Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chwała Bohaterom! W Jabłonnie odsłonięto tablicę pamięci Powstańców Wielkopolskich

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Powstanie Wielkopolskie, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku i trwało do 16 lutego 1919 roku, było jedyną tak wielką i zwycięską walką o odzyskanie niepodległości w historii naszego kraju. Bohaterów tamtych wydarzeń uhonorowano pamiątkową tablicą w miejscowości Jabłonna. Jej odsłonięcie odbyło się w środę, 16 lutego.

Wywalczyło wolność Wielkopolsce, której bez niego na pewno by nie odzyskała, a ponadto w dużym stopniu wpłynęło na sytuację Pomorza i Śląska. Powstanie, które z dumą wspominamy do dziś. Powstanie, o którym pamięć mamy obowiązek zachować. By tak się stało, w Jabłonnie osłonięto w środę, 16 lutego, pamiątkową tablicę, na której zapisano nazwiska Powstańców Wielkopolskich pochodzących z tutejszej ziemi.

W uroczystościach, które rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele, wzięli udział zaproszeni goście, wśród których znaleźli się między innymi wojewoda Michał Zieliński, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Rafał Reczek, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Tadeusz Musiał, prezes Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Wawrzyniec Wierzejewski, samorządowcy z powiatu grodziskiego i nowotomyskiego oraz rodziny Powstańców Wielkopolskich. Uroczystości uświetnili 5. Lubuski Pułk Artylerii oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rostarzewa.

- Jabłonna była ważnym miejscem na mapie Wielkopolski. (...) Dzięki odwadze i heroicznej postawie Powstańców, udało się zdobyć miejscowość oraz przejąć niemiecką broń. To wielkie zwycięstwo otworzyło Powstańcom drogę do osiągnięcia kolejnego powstańczego celu, jakim był Wolsztyn. Dziś aż trudno sobie wyobrazić uczucia, jakie żywili mieszkańcy Wielkopolski - ich tęsknotę za wolną ojczyzną, która ich uskrzydliła i uzdolniła do tego, by z odwagą, niezłomnością i nadzieją chwycić za broń, zaryzykować swoje życie i upomnieć się o prawo bycia wolnym Polakiem - mówił podczas uroczystości wojewoda Michał Zieliński.

"Wolność nie jest dana raz na zawsze. Wolność to wartość, o którą musimy zabiegać i walczyć"

- Będąc tutaj czujemy dumę z Powstańców wielkopolskich, z przynależności do tej wspólnoty, ale spoglądając na to wszystko, co dzieje się we współczesnym świecie, co dzieje się na wschodniej granicy, mamy też poczucie lęku o przyszłość. Wolność nie jest dana raz na zawsze. Wolność to wartość, o którą musimy zabiegać i walczyć. Powstańcy Wielkopolscy wiedzieli o tym doskonale, przygotowując się do tego momentu przez cały okres zaborów. (…) Dziś, kiedy żyjemy w wolnym niepodległym państwie, ta pamięć jest ważnym elementem naszej tożsamości, ale ta pamięć jest też lekcją i zobowiązaniem, które wyciągamy dla przyszłych pokoleń. Spoglądając na tę tablicę i czytając nazwiska kilkudziesięciu osób, które czynnie wzięły udział w Powstaniu Wielkopolskim, mamy świadomość, jak ważny był to zryw dla mieszkańców Wielkopolski, ale również dla wszystkich Polaków - podkreślał z kolei dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Rafał Reczek.

- Dzisiaj, ponad 100 lat po tych wydarzeniach, jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że nie musimy walczyć o wolność ojczyzny, ale naszym zadaniem jest pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach Powstania Wielkopolskiego. (…) W naszych społecznościach lokalnych musimy pamiętać o tym, że to nasi dziadkowie, nasi pradziadkowie, często jeszcze nasi rodzice byli Powstańcami Wielkopolskimi i ta tablica ma przypominać nie tylko naszemu pokoleniu, że byli Powstańcy Wielkopolscy, którzy byli konkretnymi ludźmi, z krwi i kości i na szali wolności i niepodległości ojczyzny położyli swoje młode życie, ostatecznie zwyciężając - mówił starosta powiatu grodziskiego, Mariusz Zgaiński.

Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali Arkadiusz Kaźmierczak, autor publikacji "Powstańcy Wielkopolscy z parafii Jabłonna. Biogram powstańca i co nieco..." oraz wojewoda Michał Zieliński i dyrektor poznańskiego oddziału IPN, Rafał Reczek. Po poświęceniu tablicy zebrani wysłuchali Apelu Pamięci, a 5. Lubuski Pułk Artylerii wykonał salwę honorową.

Uroczystości zakończyło złożenie przez delegacje wiązanek kwiatów. W sali wiejskiej na wszystkich czekał poczęstunek i wystawa pamiątek związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto