Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chocz. Parafia musiała zwrócić dotację. Co z remontem kościoła?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Na początku marca parafia p.w. św. Andrzeja Apostoła w Choczu otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kolejny etap remontu kościoła kolegiackiego. Z przyznanych pieniędzy jednak nie skorzysta. Dlaczego?

Parafia na remont sklepień pozornych nad nawą boczną oraz sklepień pozornych nad nawą główną świątyni otrzymała 140 tys. zł. Całkowitą wartość modernizacji szacowano na około 300 tys. zł. Niestety, po oględzinach fachowców, okazało się, że lewa nawa jest w dużo gorszym stanie niż się pierwotnie spodziewano. - Prace musiałyby polegać na całkowitym odtworzeniu lewych sklepień, tak bardzo są one przegniłe, uszkodzone przez grzyb i kornika - mówił w maju proboszcz o. Medard Hajdus. To oczywiście dużo kosztowniejsze rozwiązanie, którego zrealizowanie wymaga czasu. Dotację więc było trzeba zwrócić. Ministerstwo wymagało zakończenia robót do końca października (za zgodą do listopada).

Co dalej z remontem kościoła? 9 września 2020 r. w klasztorze doszło do spotkania członków Stowarzyszenia "Ratujmy naszą kolegiatę" z przedstawicielami dwóch firm. Pierwsza to poznańska pracownia projektowa. Jaka będzie jej rola? - Podejmie się wykonania dokumentacji instalacji zasilającej, zagospodarowania, zabezpieczeń przeciwpożarowych, ustalenia prac renowacyjnych wewnątrz kolegiaty i dokumentacji ogrzewania świątyni - mówi proboszcz o. Medard Hajdus. Druga firma zajmuje się wyszukiwaniem korzystnych dotacji oraz ich pozyskiwaniem. - Będą starali się o środki na dalszy remont kolegiaty. M.in. z polecenia Kurii Diecezjalnej pilotują wniosek na remont Pałacu Infułatów w Choczu - podkreśla franciszkanin. - W najbliższym czasie mamy otrzymać dalsze informacje. Spotkania uważamy, za pozytywne - dodaje. Oprócz proboszcza w rozmowach uczestniczyli: sekretarz gminy Magdalena Marciniak oraz Jan Woldański i Zbigniew Rodek.

Remont kościoła trwa od 2012 r.

Remont kościoła rozpoczął się w 2012 r. Wtedy opracowano ekspertyzy konserwatorskie oraz dokumentację techniczną. Pierwszy etap prac zakładał powstrzymanie pękania ścian i odbudowanie łuku tęczowego. Następnie wykonano modernizację sklepień ceglanych nad prezbiterium i nawą boczną zachodnią. Odnowiono również górną część elewacji wieży. W kolejnych latach m.in. wymieniono instalację elektryczną na wieży i w zakrystii, uruchomiono zegar, podświetlono górną elewację wieży, wymieniono podłogi przy chórze, wymieniono pokrycie dachowe czy wykonano remont elewacji zewnętrznej świątyni.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Za przyjęciem zmian było 356 posłów. Czy wśród nich byli parlamentarzyści z naszego okręgu?

Piątka dla zwierząt. Sejm przegłosował w nocy projekt ustawy...

Pleszew. Poznaliśmy finalistów konkursu "nieBANAlni 2020"

Gmina Dobrzyca w Google Street View. Kto "załapał się" na zdjęcie?

Dobrzyca muzycznie pożegnała lato z Pawłem Stasiakiem i zesp...

Prokuratura w Katowicach wszczyna postępowanie w sprawie pożaru na nielegalnym wysypisku w Sosnowcu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chocz. Parafia musiała zwrócić dotację. Co z remontem kościoła? - Pleszew Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto