Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie podpisało porozumienie z 16 jarocińskim batalionem remontu lotnisk

Damian Cieślak
Damian Cieślak
20 kwietnia 2021 roku Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie podpisało porozumienie o współpracy z 16 jarocińskim batalionem remontu lotnisk. To zwieńczenie wspólnych wieloletnich działań obu jednostek, które regularnie współpracują ze sobą przy okazji różnych imprez i uroczystości o charakterze patriotycznym i państwowym.

W tym roku mija 7 lat, odkąd Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie podjęło współpracę z 16 jarocińskim batalionem remontu lotnisk. Teraz postanowiono ją sformalizować, oficjalnie podpisując porozumienie. Uroczystość miała miejsce w siedzibie jednostki wojskowej w sali tradycji. Wzięli w niej udział m.in.: zastępca Komendanta Głównego OHP ds. zarządzania strategicznego Carlo Paolicelli oraz Krzysztof Sokołowski, dyrektor Biura Prezydialnego OHP. Obaj panowie pogratulowali współpracy na linii Centrum - wojsko i życzyli dalszych, owocnych działań na rzecz krzewienia patriotycznych postaw wśród młodzieży i społeczeństwa Pleszewa oraz Jarocina .

Porozumienie zostało zawarte na 5 lat. Podpisali je dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy Krystian Piasecki oraz dowódca Jednostki Wojskowej 3918 ppłk mgr inż. Jacek Gochno.

- Jako Centrum współpracujemy z 16 batalionem remontu lotnisk od wielu lat i zawsze ta współpraca przebiegała wzorowo. Mam tu na myśli m.in. wszelkiego rodzaju uroczystości o charakterze patriotyczno-wojskowym, w którym jarocińskie wojsko brało udział. Wspólnie z dowództwem mamy też wiele nowych pomysłów na to, aby dalej prowadzić działania promocyjno-informacyjne dotyczące popularyzacji służby wojskowej wśród młodzieży Centrum. Chcemy też zachęcać kadrę dydaktyczną i naszych podopiecznych do udziału w ważnych wydarzeniach jednostki oraz uroczystościach państwowych i wojskowych. Zależy nam również na udziale przedstawicieli jednostki w uroczystościach organizowanych przez Centrum. Stąd też pomysł z podpisaniem porozumienia - wyjaśnia Krystian Piasecki.

Porozumienie zakłada m.in. popularyzację w środowisku Ochotniczych Hufców Pracy historii dorobku współczesnego oblicza Wojska Polskiego, przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży oraz realizację zadań w zakresie kształcenia i wychowania ludzi młodych, pozostających w trudnej sytuacji materialnej.

- Bardzo mnie cieszy, że nasza współpraca została w pewien sposób sformalizowana. Działamy bowiem od lat razem przy okazji wielu ważnych przedsięwzięć patriotyczno-wojskowych. Teraz w ramach posiadanych możliwości ze swojej strony chcemy również realizować wspólne przedsięwzięcia kulturalno-oświatowe i sportowo-rekreacyjne. W kwestii udziału naszej jednostki w uroczystościach o charakterze państwowym i patriotycznym też się nic nie zmienia. Zależy nam na wymianie doświadczeń dotyczących wychowania i edukacji młodych ludzi w zakresie obronności państwa. Ze swej strony zapewnimy też wsparcia merytoryczne wyznaczonych żołnierzy w procesie edukacyjnym młodzieży Centrum - opowiada ppłk mgr inż. Jacek Gochno.

Centrum Kształcenia i Wychowania w Pleszewie jest ponadwojewódzką, państwową jednostką budżetową Ochotniczych Hufców Pracy realizującą zintegrowany system pomocy młodzieży wymagającej wsparcia instytucjonalnego. Jego podstawę stanowi zasada, w myśl której praca jest jednym z głównych czynników socjalizacji młodzieży pozwalającym na jej właściwe usamodzielnienie i odpowiedzialne funkcjonowanie w dorosłym życiu. Z kolei 16 jarociński batalion remontu lotnisk jest jedynym garnizonem w promieniu 30 km od Pleszewa, który nie został rozformowany pod koniec lat 90. Jego początki sięgają XIX wieku, kiedy to powstały koszary wybudowane przez Niemców. W 1918 roku jarocińscy powstańcy odebrali je bez walki Prusakom, a wkrótce potem stały się one miejscem formowania pięciu kompanii powstańczych. Te wzięły udział w walkach na wszystkich frontach Powstania Wielkopolskiego. Obecnie batalion zajmuje się m.in. budową i odbudową lotnisk różnych klas.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Samochód uderzył w dom. Kierowca był pijany ...

44 oferty pracy znajdują się aktualnie w bazie Powiatowego U...

Policja w Pleszewie ostrzega przed oszustwami. Uważajcie na te SMS-y!

Gmina Chocz. Tragiczny finał akcji poszukiwawczej. Nie żyje ...

Masowe zatrzymania podczas protestów zwolenników A. Nawalnego w Rosji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie