Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boom inwestycyjny w pleszewskim Famocie!

PF
Właściciele DMG Mori postawili na rozwój pleszewskiej fabryki Famot. W ciągu najbliższych lat planują zainwestować w rozbudowę pleszewskiej firmy nawet 100 milionów euro. Dziś uroczyście wkopano łopaty pod budowę hali o powierzchni 7.000 m²

FAMOT był pierwszym polskim producentem obrabiarek, który po prywatyzacji w roku 1993, został przejęty w roku 1999 przez dzisiejszego właściciela, japońsko-niemiecki Koncern DMG MORI. Dzięki temu, z lokalnej firmy, stał się ambasadorem polskiego eksportu i znanym na świecie producentem obrabiarek, którego wyroby trafiają do klientów w ponad 50 krajach na całym świecie, a sprzedaż przedsiębiorstwa wzrosła prawie 15-krotnie, do 140 milionów euro rocznie.

Podwojenie produkcji obrabiarek do 2.000 sztuk rocznie, wzrost sprzedaży do 200 milionów euro rocznie oraz produkcja najważniejszych komponentów do obrabiarek - to strategiczne cele firmy o których mówił prezes Zarządu Famot Pleszew Zbigniew Nadstawski. - Wiemy ile obrabiarek produkowaliśmy przed 20 laty, wiemy ile produkujemy dzisiaj. W perspektywie pięciu lat chcielibyśmy podwoić naszą produkcję. Dzisiaj produkujemy 1300 obrabiarek, a blisko 800 z nich trafia do klientów w Europie,a pozostałe do ponad 50 krajów na świecie - podkreślał prezes Zbigniew Nadstawski.

Obok zwiększenia powierzchni produkcyjnych firmy o 7.000 m² i budowy nowego centrum logistyki, planowane jest uruchomienie obszaru produkcji wrzecion i procesu wysoko zaawansowanej, japońskiej technologii hartowania indukcyjnego. Na wydziale obróbki mechanicznej planowane jest uruchomienie kolejnych centrów obróbkowych i elastycznych systemów produkcyjnych do obróbki korpusów obrabiarek.

Wkopania pierwszej łopaty pod budowę hali dokonali: prezes Zarządu DMG Mori S.A Christian Thoenes, prezes Zarządu Famot Pleszew Zbigniew Nadstawski, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Marian Adamek, starosta pleszewski Maciej Wasielewski oraz jeden z klientów, prezes Zarządu Pratt & Whitney Kalisz Zbigniew Zmyślony, który od grupy DMG Mori kupił 34 obrabiarki.

Dzięki inwestycjom w Pleszewie powstaną nowe, atrakcyjne miejsca pracy, a FAMOT, jako największy i najbardziej znaczący pracodawca w regionie, otworzy przed młodymi ludźmi perspektywy nowoczesnego rozwoju zawodowego. - Obecnie w Famocie pracuje 147 inżynierów i to oni decydują o przyszłości. Tworzenie dalszych miejsc pracy nie jest naszym najważniejszym celem - podkreślił prezes Zbigniew Nadstawski, ale dodał, że rozbudowa wiąże się z większym zatrudnieniem. - Dalej będziemy zatrudniać. Nie potrzebujemy przeciętnych pracowników, tylko ponadprzeciętnych - zaznaczył.

Jednym z ważniejszych przykładów inwestowania w kapitał ludzki jest utworzenie od września 2017 roku klasy patronackiej FAMOT w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie. Wspólna inicjatywa Spółki, lokalnych
władz oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Pleszewie jest przykładem pozytywnych zmian w polskim szkolnictwie zawodowym.

- Jesteśmy tam gdzie jest sukces! Chcemy go rozwijać. Pleszew jest wyjątkowym miejscem na naszej mapie. Nie boję się o jego przyszłość - podkreślał na konferencji prasowej Christian Thoenes, prezes Zarządu DMG Mori S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto