Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barometr zawodów 2021. W których profesjach w powiecie pleszewskim będzie najłatwiej o pracę?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W których profesjach będzie najłatwiej o pracę, a w których najtrudniej? Sprawdziliśmy prognozę dla powiatu pleszewskiego na 2021 rok.

Opieramy się na danych pochodzących ze strony barometrzawodow.pl. Prognoza powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach.

Trzy grupy

Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

  • Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).
  • Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
  • Zawody nadwyżkowe to takie, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, w ramach szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy. Do Polski barometr trafił w 2009 r. za sprawą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Od 2015 r. badanie odbywa się we wszystkich powiatach kraju.

Prognoza na 2021 r. dla powiatu pleszewskiego

W prognozie dla powiatu pleszewskiego w grupie zawodów deficytowych znalazło się 21 profesji. W porównaniu do 2020 r. zbiór ten uszczuplił się o 11 pozycji. Na taki stan rzeczy wpływ ma m.in. pandemia koronawirusa. Kto nie musi się martwić o pracę? Problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć spawacze, spedytorzy i logistycy, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, kierowcy, magazynierzy, ślusarze, czy pracownicy fizyczni. Pełen wykaz zawodów deficytowych znajdziecie w galerii.

Tradycyjnie najliczniejszą grupę stanowią zawody zrównoważone. Tutaj znalazły się takie profesje, jak: agenci ubezpieczeniowi, architekci, bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, brukarze, dekarze, dentyści, farmaceuci, fotografowie, fryzjerzy, kosmetyczki, lakiernicy, lekarze, listonosze i kurierzy, mechanicy, monterzy, nauczyciele, operatorzy maszyn, piekarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy socjalni, projektanci, ratownicy medyczni, sprzedawcy i kasjerzy. W sumie w tej grupie znalazło się ponad 100 profesji

Za to w grupie nadwyżkowej, czyli w tej, w której będzie najtrudniej o pracę mamy tylko 4 zawody: cukiernik, ekonomista, pedagog oraz rolnik i hodowca.

Barometr zawodów 2021. W których profesjach w powiecie plesz...

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Strażacy z Chocza i Dobrzycy doskonalili swoje umiejętności

Gmina Czermin. Zimowisko w Broniszewicach. Trzy dni dobrej z...

Wisła Kraków wreszcie wygrała!

WOŚP 2021 w Pleszewie i powiecie pleszewskim. Gdzie znajdę n...

Kontrolowana lawina w austriackim kurorcie. W ciągu doby przybyło tam 1,5 metra śniegu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto