Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bajarze w Gołuchowie

RED
OKL Gołuchów
Jesteśmy w lesie a las jest w nas (…). Kolor zielony zgadza się z niebem, powszednim chlebem i człowiekiem i dlatego może karmić zieloną nadzieją, jak mlekiem oseska (…) to słowa na miarę sukcesu, wypowiedziane przez gawędziarza Antoniego Ziębę podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu „Bajarze z Leśnej Polany" im. redaktora Andrzeja Zalewskiego.

Nauczyciel wiedzy o kulturze z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku swoją opowieścią, w której m.in. porównywał ludzi do drzew wywalczył I miejsce w konkursie rozgrywającym się w Ośrodku Kultury.

II miejsce zajęła Weronika Wróblewska z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi.

Wcielając się w rolę dziennikarki w niezwykle sugestywny sposób przekonywała rozmówcę o wartościach płynących z polskich lasów. Swoje wystąpienie zatytułowała

„Ogłuszka na skraju lasu". Nie mniejszy talent aktorski wykazała Natalia Harabin z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, która prezentowała gawędę „Las Vegas" jako trzynasty uczestnik konkursu. Opowieść przyniosła jej trzecie miejsce. Pełna emocji i osobistych refleksji gawęda o tym co dla niej w lesie najbliższe nie mogła pozostać niezauważona.

Konkurs, w którym wystąpiło 24 uczestników w ocenie jury cechował wysoki poziom. Świadczy o tym aż osiem przyznanych wyróżnień, w tym jedno specjalne dla pana Zygmunta Burzyńskiego, emerytowanego leśnika z regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, za poruszające wystąpienie „Golgota Wschodu".

Pozostałe wyróżnienia trafiły do:
Michała Denisa z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju
Magdaleny Koziary z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju
Przemysława Jankowskiego z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku
Dawida Komornickiego z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku
Krzysztofa Borkowskiego z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi
Izabeli Żmudy-Trzebiatowskiej z Technikum Leśnego w Warcinie
Piotra Lipianina z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju.

Pracom jury przewodniczył profesor Tomasz Borecki, który witając uczestników konkursu mówił do nich słowami Juliusza Słowackiego Chodzi mi o to, aby język giętki / Powiedział wszystko, co pomyśli głowa / A czasem był, jak piorun, jasny, prędki /A czasem smutny, jako pieśń stepowa. Wraz z profesorem prezentację gawęd oceniali profesor Halina Zgółkowa z UAM w Poznaniu, Ryszard Dzialuk – dyrektor Biura Nasiennictwa Leśnego w Warszawie, Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Benedykt Roźmiarek – dyrektor

Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Eugeniusz Pudlis reprezentujący Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.koncertem muzyki inspirowanej lasem, w wykonaniu zespołu Collegium Musicum z Poznania. Nazajutrz zgromadzeni w „Powozowni" goście poznali wyniki konkursu.

Dla nich również wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju prezentując spektakl „Drzewo" poświęcony pamięci redaktora Andrzeja Zalewskiego, pomysłodawcy konkursu.

Zalewskiego dziękując w nim za to, że pięknem polszczyzny podtrzymują pamięć o jej mężu. W liście napisała m.in. Mowa potrzebna jest ludziom, jak kropla wody budzącej się w maju przyrodzie. Słowa te przeczytane podczas rozpoczęcia konkursu znakomicie pasują również do jego podsumowania.Państwowych i Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Zorganizował go Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie przy współpracy Biura Nasiennictwa Leśnego, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Kapituły Polskiej Niezapominajki.

Przesłuchania konkursowe w dniu 16 maja zakończyły się wieczornym
Do bajarzy i organizatorów konkursu list nadesłała żona redaktora

Konkurs przebiegał pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto