Atrakcje w Pleszewie i powiecie pleszewskim. Co warto zobaczyć? Oto najciekawsze atrakcje turystyczne. Zobacz zdjęcia i opisy

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Zespół Pałacowo-Parkowy z końca XVIII w. znajduje się we wschodniej części Dobrzycy. Stanowi połączenie klasycystycznych budynków: pałacu, oficyny i pawilonów parkowych – Panteonu i Monopteru, z parkiem krajobrazowym. Początki dobrzyckiej rezydencji datują się na okres średniowiecza. Pierwszą wzmiankę źródłowa o Dobrzycy zawiera dokument z 1327 r., w którym jako świadek występuje Mikołaj Dobrzycki. Siedzibą jego potomków – Dobrzyckich herbu Leszczyc pozostała ona jeszcze przez niemal cztery stulecia, do 1717 r.

Obecny klasycystyczny wygląd pałac uzyskał w latach 1795-1799 po przebudowie dokonanej z fundacji Augustyna Gorzeńskiego, według projektu warszawskiego architekta Stanisława Zawadzkiego. W czasie II wojny światowej pałac został częściowo zniszczony. W 1988 r. powołano w pałacu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu i rozpoczęto prace konserwatorskie. W 1996 r. Wojewoda Kaliski powołał Muzeum: Zespół Pałacowo - Parkowy w Dobrzycy, które w 1999 r. przejął powiat pleszewski, a w 202 roku przekazano Sejmikowi Województwa Wielkopolskiego. Muzeum udostępniono zwiedzającym w 2005 r. W środku możemy podziwiać wystawy czasowe o tematyce związanej z ziemiaństwem, dawną obyczajowością i kolekcjonerstwem.

Zespół Pałacowo-Parkowy to również stawy, a także wiele gatunków drzew, wśród nich: dęby, platany, buki, lipy, kasztanowce, graby, w tym ponad trzydzieści pomników przyrody. Najważniejszymi z nich są: platan klonolistny z poł. XVIII w., znajdujący się niedaleko wjazdu na teren zespołu pałacowo-parkowego, oraz najstarszy w Polsce klon polny z końca XVII w., znajdujący się w pobliżu oficyny.

Za: gmina Dobrzyca i Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
Zespół Pałacowo-Parkowy z końca XVIII w. znajduje się we wschodniej części Dobrzycy. Stanowi połączenie klasycystycznych budynków: pałacu, oficyny i pawilonów parkowych – Panteonu i Monopteru, z parkiem krajobrazowym. Początki dobrzyckiej rezydencji datują się na okres średniowiecza. Pierwszą wzmiankę źródłowa o Dobrzycy zawiera dokument z 1327 r., w którym jako świadek występuje Mikołaj Dobrzycki. Siedzibą jego potomków – Dobrzyckich herbu Leszczyc pozostała ona jeszcze przez niemal cztery stulecia, do 1717 r. Obecny klasycystyczny wygląd pałac uzyskał w latach 1795-1799 po przebudowie dokonanej z fundacji Augustyna Gorzeńskiego, według projektu warszawskiego architekta Stanisława Zawadzkiego. W czasie II wojny światowej pałac został częściowo zniszczony. W 1988 r. powołano w pałacu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu i rozpoczęto prace konserwatorskie. W 1996 r. Wojewoda Kaliski powołał Muzeum: Zespół Pałacowo - Parkowy w Dobrzycy, które w 1999 r. przejął powiat pleszewski, a w 202 roku przekazano Sejmikowi Województwa Wielkopolskiego. Muzeum udostępniono zwiedzającym w 2005 r. W środku możemy podziwiać wystawy czasowe o tematyce związanej z ziemiaństwem, dawną obyczajowością i kolekcjonerstwem. Zespół Pałacowo-Parkowy to również stawy, a także wiele gatunków drzew, wśród nich: dęby, platany, buki, lipy, kasztanowce, graby, w tym ponad trzydzieści pomników przyrody. Najważniejszymi z nich są: platan klonolistny z poł. XVIII w., znajdujący się niedaleko wjazdu na teren zespołu pałacowo-parkowego, oraz najstarszy w Polsce klon polny z końca XVII w., znajdujący się w pobliżu oficyny. Za: gmina Dobrzyca i Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Damian Cieślak
W powiecie pleszewskim nie brakuje wartych bliższego poznania zabytków, perełek przyrodniczych i atrakcji turystycznych. W naszej GALERII ZDJĘĆ przygotowaliśmy przewodnik po najciekawszych miejscach Pleszewa i okolic. Ich wykaz wraz z odnośnikami do poszczególnych opisów i zdjęć znajdziecie poniżej.

Co zwiedzić w Pleszewie i okolicy?

Cudze chwalicie, swego nie znacie. To popularne powiedzenie można również odnieść do wielu miejsc wartych odwiedzenia na ziemi pleszewskiej. W galerii prezentujemy budowle (tudzież zespoły powiązanych ze sobą zabytkowych obiektów) i atrakcje przyrodnicze oraz turystyczne, na które szczególnie warto zwrócić uwagę w Pleszewie i bliskiej okolicy. Opisy znajdują się pod zdjęciami. Liczymy, że nasz przewodnik zachęci Państwa do odwiedzenia polecanych miejsc. Poniżej wykaz prezentowanych atrakcji - znajdują się przy nich odnośniki do galerii, które najwygodniej otwierać w nowej karcie.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Rozpoczęła się w czerwcu 2021 roku. Trwała 20 miesięcy. W Karminie powstał sala na 100 osób wraz z zapleczem technicznym, sanitarnym oraz kuchennym. Obiekt został oficjalnie otwarty 23 marca 2023 roku.

Na ten moment mieszkańcy czekali wiele lat. Sala wiejska w K...

Sakramentalne "tak" powiedzieli sobie w 1972 roku. Przeżyli ze sobą wspaniałych 50 lat. 20 marca 2023 roku 12 par z gminy Chocz odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Złote gody w gminie Chocz. 12 par odebrało Medale za Długole...

21 marca 2023 roku Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie zorganizował „drzwi otwarte” dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych, przed którymi ważne życiowe decyzje dotyczące dalszej edukacji.

„Drzwi otwarte” w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Ple...

Top in job - najlepszy w pracy - Konkurs Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie. Tego jeszcze nie grali! Promowali zawody na Tik Toku!

Top in job - najlepszy w pracy - Konkurs Powiatowego Urzędu ...

Dzień Języków Obcych i Drzwi Otwarte. Tak wyglądał pierwszy Dzień Wiosny w I LO w Pleszewie. W jeden dzień dookoła świata!

Dzień Języków Obcych i Drzwi Otwarte. Tak wyglądał pierwszy ...

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie