Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ASF w gminie Blizanów. Obszar zagrożenia wyznaczony przez Komisję Europejską objął niemal cały powiat pleszewski

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W połowie września potwierdzono ASF w jednym z gospodarstw w gminie Blizanów. Wielkopolski Urząd Wojewódzki i Komisja Europejska wprowadziły strefy bezpieczeństwa, obejmujące również teren powiatu pleszewskiego.

Przypomnijmy, że wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu kaliskiego i pleszewskiego. Wyznaczono dwa obszary: zapowietrzony i zagrożony. W obu znalazły się miejscowości z naszego powiatu. Do pierwszego trafiła wieś Bogusław w gminie Gołuchów. Natomiast do drugiego: Nowolipsk, Piła, Kuźnia, Brudzewek (gmina Chocz), Rokutów, Zawidowice, Zawady, Brzezie (gmina Pleszew), Bogusławice, Pleszówka, Tursko, Bielawy, Kajew, Wszołów, Przekupów, Gołuchów, Czerminek, Jedlec, Macew, Popówek i Kuchary (gmina Gołuchów).

Swoje zalecenie wydała również Komisja Europejska, która określiła tzw. obszar zagrożenia (niebieski) i ochronny (żółty). Oba rozciągają się znacznie dalej niż strefy wyznaczone przez wojewodę wielkopolskiego. Obszar zagrożenia obejmuje gminy: Chocz, Czermin, Gołuchów, Pleszew oraz część gminy Gizałki, natomiast w ochronnym znalazły się dalsze tereny, w tym gmina Dobrzyca i pozostała część gminy Gizałki na północ od drogi wojewódzkiej nr 443.

23 września 2020 r. w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Pleszewie odbyła się narada w sprawie ASF z udziałem starosty, burmistrzów, wójtów i przedstawicieli urzędów gmin. Spotkanie prowadził Powiatowy Lekarz Weterynarii Andrzej Długiewicz.

W naszym powiecie problem dotyczy ponad 1000 gospodarstw, w których hoduje się łącznie ok. 90 tysięcy sztuk świń

- mówi Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie.

Obszar zagrożenia i ochronny

W obszarze zagrożonym wyznaczonym przez wojewodę przez 30 dni obowiązuje zakaz wywożenia, handlu i uboju trzody chlewnej, a także organizacji targów zwierzęcych i polowań na zwierzynę łowną. Inspektorat weterynaryjny będzie prowadzić badania laboratoryjne świń w obszarze zagrożonym, aby wykluczyć chorobę i starać się o zniesienie strefy. Obszar zagrożenia i ochronny wynikający z przepisów UE będzie utrzymany przez minimum 12 miesięcy. Nakazy i zakazy dla producentów trzody chlewnej znajdziecie TUTAJ, a zasady postępowania myśliwych z dzikami w obszarach zagrożenia (niebieski) oraz ochronnym (żółty) TUTAJ.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Kocha konie, prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo, otrzyma...

Gmina Chocz w Google Street View. Kto ,,załapał się" na zdjęcie?

Dobrzyca. 12. Pleszewsko-Jarocińsko-Dobrzycki Rajd Pojazdów ...

Gmina Dobrzyca. Kabaret Paranienormalni bawił do łez publicz...

B. Budka: Panie Kaczyński, pora zakończyć ten cyrk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto