Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Grzegorz Ryś pokieruje diecezją kaliską. Kim jest metropolita łódzki?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, został administratorem diecezji kaliskiej
Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, został administratorem diecezji kaliskiej archidiecezja łódzka/Grzegorz Gałasiński
Decyzją papieża Franciszka, arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, został administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej. Kim jest hierarcha, który ma tymczasowo zastąpić biskupa Edwarda Janiaka?

Arcybiskup Grzegorz Ryś ma 56 lat i pochodzi z Krakowa. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii. Jest specjalistą od historii średniowiecza, posługuje się łaciną, językiem angielskim i włoskim.

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk księdza kardynała Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, został zatrudniony i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, cenionym historykiem, liczącym się w środowisku naukowym i kulturalnym, autorem licznych opracowań naukowych i popularnych z zakresu historii i teologii.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej księdza arcybiskupa, w dzieciństwie często grał z kolegami w piłkę, do tej pory można oglądać „niepowtarzalne” mecze z udziałem biskupa np. w czasie pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, w których corocznie od wielu lat bierze udział. Lubi jeździć na rowerze: w 2010 r. pielgrzymował na rowerze do Santiago de Compostela z okazji Roku Jubileuszowego św. Jakuba.

Przez kilka lat (2004-2007) był dyrektorem Archiwum Kapitulnego Katedry Wawelskiej, a przed nominacją na biskupa był Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie (2007-2011) i Przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce (2010-2011). Pracował jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II, a w trakcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II był jednym z członków komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym.

Wykłada na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, gdzie jest kierownikiem Katedry Historii Starożytnej i Średniowiecznej. Jest także współtwórcą i wykładowcą kursu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich" (od 2010).

28 września 2011 roku ks. Grzegorz Ryś otrzymał sakrę biskupią z rąk księdza kardynała Stanisława Dziwisza. W swoim herbie przyjął zawołanie: Moc w słabości.

Zawsze bliska sercu biskupa była sprawa powołań kapłańskich, formacja kapłanów, ekumenizm oraz dialog między chrześcijanami a także pomiędzy religiami. W Krakowie uczestniczył w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym (od 2009 r.). Jest członkiem kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Od 2012 r. jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, inicjator spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów „Echo Asyżu w Krakowie” (2011); współtwórca i wykładowca kursu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich” (od 2010); członek kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego; uczestnik Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Krakowie (od 2009). Od 2012 członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej. Jest autorem i współautorem wielu książek.

14 września 2017 roku został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą archidiecezji łódzkiej. Ingres odbył się 4 listopada 2017 roku. Już jako biskup został szefem Zespołu do spraw Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Jako arcybiskup został członkiem Rady Stałej KEP (z wyboru), zasiada także w Radzie ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto