Alicja Nogaj po dwóch latach wróciła na podium mistrzostw Polski. Utalentowana pływaczka zajęła trzecie miejsce na 50 metrów stylem dowolnym

Alicja Nogaj po dwóch latach przerwy znów stanęła na podium pływackich mistrzostw Polski. Pochodząca z gminy Chocz utalentowana zawodniczka w Gorzowie Wielkopolskim pobiła rekord życiowy i zajęła trzecie miejsce na dystansie 50 metrów stylem dowolnym.

Medalowy debiut

W grudniu 2020 roku Alicja Nogaj debiutując w imprezie rangi mistrzowskiej stanęła na najniższym stopniu podium Zimowych Mistrzostw Polski czternastolatków. Zawodniczka sekcji pływackiej KKS-u Kalisz w Ostrowcu Świętokrzyskim przepłynęła dystans 50 metrów stylem dowolnym w czasie 26.83 s. Później był choćby brązowy „krążek” Mistrzostw Szkół Sportowych oraz wiele innych sukcesów osiąganych m.in. podczas zawodów z cyklu Arena Grand Prix Puchar Polski. Kolejne medale - czy to w letniej czy zimowej odsłonie - mistrzostw kraju niestety "uciekały" o ułamki sekund. Tak było w sierpniu 2022 roku. Na szczęśliwej do tej pory pływalni w Ostrowcu Świętokrzyskim Alicja finiszowała na piątej pozycji. Do podium zabrakło 0,08 s.

Z Kalisza do Poznania

Między letnią a zimową odsłoną pływackich mistrzostw Polski w sportowym życiu 16-latki zaszły spore zmiany. Utalentowana zawodniczka zdecydowała się na zmianę barw klubowych. Z Kalisza powędrowała do Poznania. W stolicy Wielkopolski wzmocniła sekcję pływacką miejscowej Posnanii i trafiła pod opiekę trenerki Elżbiety Krakowiak. Uczy się i trenuje w Sportowym Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Nowaka. Zdążyła już zanotować kilka dobrych rezultatów w rywalizacji drużynowej, wygrywając choćby wspólnie z koleżankami pływacką Licealiadę w Wielkopolsce.

Alicja Nogaj znów na podium mistrzostw Polski

Pierwszy, poważny indywidualny sprawdzian w nowych barwach klubowych przypadł na Zimowe Mistrzostwa Polski szesnastolatków. Zawodnicy z rocznika 2006 o medale rywalizowali w Gorzowie Wielkopolskim. Alicja Nogaj wystartowała na trzech dystansach. Najlepiej spisała się w swojej koronnej konkurencji, czyli 50 metrach stylem dowolnym. Do finału A zakwalifikowała się z czwartym wynikiem. W decydującym wyścigu czasem 25.96 s ustanowiła rekord życiowy i zajęła trzecie miejsce. Tym samym po dwóch latach znów stanęła na podium mistrzostw Polski. Szybsze były tylko Zofia Sobczak (UKS G-8 Bielany Warszawa) i Natalia Janiszewska (WKS Śląsk Wrocław).

W pozostałych startach - 50 metrów stylem grzbietowym i 100 metrów stylem dowolnym - Alicja również znalazła się w ścisłej krajowej czołówce. W pierwszej z wymienionych konkurencji była szósta (29.85 s), w drugiej ósma (58.34 s).