Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń w gminie Blizanów? Co to może oznaczać dla rolników z powiatu pleszewskiego?

Ewelina Samulak-Andrzejczak, Damian Cieślak
archiwum nasze miasto
Niepokojące informacje docierają z powiatu kaliskiego. W miejscowości Łaszków, w gminie Blizanów, mamy podejrzenie wystąpienia ASF.

Świnie w jednym z gospodarstw w Łaszkowie zaczęły padać w piątek. Lekarz weterynarii stwierdził podejrzenie ASF. Od zwierząt pobrano próby do badania. Wstępne wyniki potwierdzają afrykański pomór świń. Służby czekają na kolejny, rozstrzygający sprawę, wynik, który powinien dotrzeć do Kalisza dziś w godzinach popołudniowych z laboratorium w Puławach. - Wątpię, żeby był on negatywny. Wczoraj podjęto decyzję o likwidacji 106 sztuk świń. Zostały one zutylizowane – informuje Joanna Kokot-Ciszewska, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. - W powiecie kaliskim sytuacja jest o tyle poważna, że ma najwięcej siedzib stad w całej Polsce - dodaje.

Jeśli wynik badania potwierdzi wystąpienie ASF, będzie to miało swoje reperkusje dla hodowców z powiatu pleszewskiego. - W takim przypadku zostaną wyznaczone dwie strefy: zapowietrzona i zagrożona. Ta druga obejmie obszar w promieniu 10 km od miejsca, w którym wystąpiło ognisko. Zostaną nałożone restrykcje związane z zakazem obrotu świniami przez minimum 30 dni - podkreśla Andrzej Długiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pleszewie. Problem może dotknąć w głównej mierze hodowców z gmin: Chocz i Gołuchów.

Które miejscowości zostaną objęte ewentualnymi restrykcjami? O tym zdecyduje wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który - jeśli drugie badanie potwierdzi obecność wirusa - wyda rozporządzenie w tej sprawie. Dokument precyzyjnie określi zakres obowiązywania strefy zagrożonej.

Dwie strefy

Wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony); w obszarach tych obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia (przede wszystkim w odniesieniu do możliwości przemieszczania świń) połączone z nadzorem nad stanem zdrowia świń w tych obszarach.

Restrykcje dotyczą głównie przemieszczania świń z i do gospodarstw znajdujących się w tych obszarach. Jeżeli gospodarstwo utrzymujące świnie położone jest w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, wyznaczonym w związku z wystąpieniem ogniska ASF (obszary wymienione w rozporządzeniach powiatowego lekarza weterynarii lub Wojewody), obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z tego gospodarstwa przez okres:

  • 40 dni - w obszarze zapowietrzonym,
  • 30 dni - w obszarze zagrożonym.

Po odpowiednio 40 i 30 dniach należy zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii w celu uzyskania pozwolenia na przemieszczenie zwierząt z gospodarstwa.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Chocz. Mieszkańcy Kwilenia podziękowali za tegoroczne ...

Dobrzyca muzycznie pożegnała lato z Pawłem Stasiakiem i zesp...

Dożynki powiatu pleszewskiego. Dziękczynna msza święta zosta...

Pleszewskie Koła Gospodyń Wiejskich na III Ogólnopolskim Świ...

Jak kierowcy powinni zachowywać się na rondzie i nie tylko? Trener doskonalenia techniki jazdy o problematycznych sytuacjach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto