Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń dotarł do Wielkopolski. Chorobę stwierdzono u padłego dzika w gminie Wolsztyn. Zostanie utworzona czerwona strefa

Damian Cieślak
archiwum
Niestety, wirus ASF dotarł już do województwa wielkopolskiego. Chore zwierzę znaleziono w gminie Wolsztyn.

- Właśnie wróciłem z Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego jestem członkiem i potwierdzają się informację o tym, że w Wielkopolsce u padłego dzika stwierdzono chorobę ASF. Chore zwierzę znaleziono w gminie Wolsztyn. Zostanie utworzona strefa czerwona. Na tym terenie hodowla trzody chlewnej wynosi 11 tys. sztuk. W całym powiecie wolsztyńskim 100 tys. Teren ten zostanie ogrodzony płotem - informuje wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Martwego dzika znaleziono w ubiegły piątek podczas poszukiwań zarządzonych przez powiatowy sztab kryzysowy w Wolsztynie. Został postrzelony, jednak myśliwemu nie udało się go zlokalizować. Zwierzę bowiem przeszło jeszcze jakąś odległość, a potem padło. Próbka trafiła do laboratorium w Poznaniu, jednak z powodu wątpliwości, czy mamy do czynienia rzeczywiście ASF, trafiła do Puław.

Wybicie stada

Wystąpienie ASF u świń w gospodarstwie (ognisko ASF) wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną stanowczych działań celem jak najszybszej likwidacji tego ogniska oraz prowadzenia działań mających na celu ustalenie źródła choroby oraz czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw. To oznacza, że wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone. Likwidacji podlegają również produkty pozyskane od świń, wszelkie przedmioty i substancje (w tym pasze), które mogły zostać skażone wirusem, a nie mogą zostać odkażone. Gospodarstwo, podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do ASF.

Po zakończeniu wszelkich niezbędnych czynności musi minąć odpowiednio długi okres, zanim w gospodarstwie ponownie będą mogły być umieszczone pierwsze świnie (co najmniej 40 dni od dnia zakończenia oczyszczania i dezynfekcji). Wokół ogniska wirusa wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony), gdzie obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia połączone z nadzorem nad stanem zdrowia świń.

W obrębie strefy czerwonej przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni jest możliwa po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu decyzji powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczenie świń. Po uzyskaniu dokumentów świnie przemieszcza się bezpośrednio do innego gospodarstwa lub rzeźni w obrębie tej strefy, nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem muszą być zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii. Istnieje możliwość zgromadzenia świń przemieszczanych do rzeźni w miejscu przeznaczonym na skup zwierząt lub przeznaczonym na targ; miejsce to musi znajdować się na obszarze objętym ograniczeniami. Takie przemieszczenie jest możliwe po uzyskaniu pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii (należy wcześniej złożyć do niego wniosek o wydanie pozwolenia).

Czym jest ASF?

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Rolnicy z powiatu pleszewskiego wyjechali na ulice! To prote...

"Wierzymy w cud". Kolejne ciała odnalezione pod gruzami w Szczyrku. Trwają poszukiwania ofiar

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto