82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W Poznaniu uczczono pamięć pochodzącego z gminy Dobrzyca kpt. Czesława Mocka

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Waldemar Wylegalski Polska Press
27 września 2021 roku przypadła 82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji w Poznaniu uczczono pamięć urodzonego w Koźmińcu w gminie Dobrzyca kapitana Czesława Mocka, żołnierza Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz członka podziemnych organizacji konspiracyjnych w czasie II wojny światowej.

Obchody 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu rozpoczęła msza święta. Po zakończeniu nabożeństwa odbyły się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ul. Wieniawskiego i al. Niepodległości. - Stojąc tutaj co roku, z bólem obserwuję te miejsca przeznaczone dla naszych kombatantów i malejącą liczbę bohaterów i uczestników Polskiego Państwa Podziemnego. Tym większa jest nasza odpowiedzialność. Osobiście czuję ją w sercu, za to aby ta historia przetrwała jak najdłużej, aby była dla nas wszystkich inspiracją dla naszego umiłowania Polski – mówił marszałek Marek Woźniak.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który każdego roku wyłania bohaterów z naszego regionu i przybliża ich sylwetki oraz zasługi, tym razem w szczególny sposób skoncentrował się na postaci pochodzącego z Koźmińca kpt. Czesława Mocka, pseudonim Spirytus. - Pomimo młodego wieku, będąc żołnierzem Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz członkiem podziemnych organizacji konspiracyjnych w czasie II wojny światowej niejednokrotnie wykazał się olbrzymią dojrzałością oraz patriotyczną postawą zasługującą na pamięć i uznanie - podkreślają pracownicy urzędu.

Na zakończenie poniedziałkowych uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze. Wieńce złożyli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, delegacje służb mundurowych, wojskowych, wielkopolska młodzież oraz rodzina kpt. Czesława Mocka.

Nauczyciel

Czesław Mocek urodził się 2 czerwca 1917 roku w Koźmińcu w powiecie pleszewskim, w rodzinie chłopskiej. Jako syn niezamożnego gospodarza postanowił wybrać zawód nauczyciela i wstąpił do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Krotoszynie. Po jego ukończeniu i powrocie do rodzinnego Koźmińca podjął pracę jako nauczyciel w szkole podstawowej w Borzęciczkach. Jednocześnie zaangażował się w działalność w Polskim Związku Zachodnim – organizacji o charakterze patriotycznym. Pod koniec sierpnia 1939 roku został zmobilizowany do 70. pułku piechoty wchodzącego w skład Armii „Poznań”, a po przegranej kampanii wrześniowej uniknął niewoli i powrócił w rodzinne strony. Za swoją przedwojenną działalność patriotyczną musiał ukrywać się przed poszukującymi go władzami niemieckimi. Nie przeszkodziło mu to jednak w rozpoczęciu działalności w konspiracji – najpierw w Tajnej Organizacji Wojskowej, później w Związku Walki Zbrojnej. Ostatecznie na początku 1942 roku związał się z Armią Krajową, w ramach której zorganizował oddział partyzancki w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego, znany jako „oddział Spirytusa”. Był on odpowiedzialny za gromadzenie żywności i sprzętu wojskowego w leśnych kryjówkach, pochodzącego w głównej mierze z zrzutów alianckich dla partyzantów. Oddział zajmował się również działalnością sabotażowo-dywersyjną, zwłaszcza przeciwko niemieckim formacjom policyjnym czy urzędom władz okupacyjnych, a także przeprowadzał szkolenia i ćwiczenia dla lokalnych siatek konspiracyjnych.

W podziemiu

W 1943 roku Czesław Mocek został powołany dodatkowo na szefa Biura Informacji i Propagandy w Poznańskim Okręgu AK z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, które zajmowało się m.in. wydawaniem podziemnej prasy i materiałów publicystycznych. Od stycznia 1945 roku partyzancki „oddział Spirytusa” brał udział w potyczkach z rozbitymi formacjami Wehrmachtu uciekającymi przed Armią Czerwoną. Po wkroczeniu do Wielkopolski wojsk radzieckich Mocek nie ujawnił swojej działalności konspiracyjnej i pozostał w ukryciu, czekając na rozwój wydarzeń. Po rozwiązaniu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku przyłączył się do Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej "Warta", której celem była ochrona byłych członków podziemia przed represjami polskich władz komunistycznych i służb radzieckich. W lutym 1945 dowodził oddziałem ochotników w walkach o poznańską Cytadelę. Przebywając w Poznaniu pracował w Służbie Ochrony Kolei, dzięki czemu mógł swobodnie przemieszczać się po regionie i nosić ze sobą broń. Działając w WSGO „Warta” brał udział w akcjach ubezpieczających, kolportażu materiałów propagandowych czy pomocy dla dezerterów z wojska.

Zastrzelony przez UB

Działalność WSGO „Warta” przeciw władzom komunistycznym nie mogła ujść uwadze funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krotoszynie, którzy dzięki donosom informatorów i danym z przesłuchań aresztowanych członków podziemia podjęli akcję rozbicia tych struktur konspiracyjnych w terenie. Wiedząc o zainteresowaniu jego osobą przez UB Czesław Mocek zaczął się ukrywać w gospodarstwie swoich teściów w Ligocie, gdzie o zmierzchu 21 sierpnia 1945 roku, w niejasnych okolicznościach, został zastrzelony przez funkcjonariuszy UB. Miał wówczas zaledwie 28 lat.

Kpt. Mocek został pochowany na cmentarzu w Nowej Wsi w powiecie krotoszyńskim. 12 września 2020 roku na ścianie jego rodzinnego domu w Koźmińcu zawisła pamiątkowa tablica upamiętniająca jego życie i działania o wolną Polskę.

* Życiorys kapitana Czesława Mocka pochodzi ze strony internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pleszew. Sprawca wieczornej kolizji w Pleszewie trafił do ar...

Gmina Chocz. Festyn rodzinny w Nowej Kaźmierce

Pleszew. O.S.T.R. dał czadu i rozbujał pleszewską publiczność

Gmina Dobrzyca. Pożegnanie lata w Strzyżewie. Mieszkańcy dob...

"Musimy walczyć z reżimem Łukaszenki". Charytatywny mecz dla represjonowanych Białorusinów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie