Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

84. rocznica niemieckiego mordu w Lasku Malińskim w Pleszewie. Co wydarzyło się w podpleszewskim zagajniku?

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Muzeum Regionalne w Pleszewie
84 lata temu w Lasku Malińskim, znanym pleszewianom jako „Boreczek”, miała miejsce egzekucja 7 Polaków, która kończyła tragiczny na Ziemi Pleszewskiej rok 1939. Egzekucja odbyła się 6 listopada 1939 roku o godz. 15.00 i była jednym z ostatnich akordów operacji „Tannenberg” w Wielkopolsce.

83. rocznica niemieckiego mordu w Lasku Malińskim

Dzień przed egzekucją, tj. 5 listopada 1939 roku około 13 osadzonych w pleszewskim więzieniu Polaków udało się do majętności Jouanna na Maliniu i tam pod czujną strażą niemieckich oprawców wykopali dół o długości 4 m i 2,5 m szerokości. 6 listopada 1939 r. do Pleszewa przybyło zbrodnicze Einsatzkommando pod dowództwem Gerharda Flescha.

Więźniowie osadzeni w więzieniu przy ul. Kaliskiej 24 stanęli przed sądem doraźnym. Ci, którzy otrzymali przy przesłuchaniu jedynkę, byli przeznaczeni na rozstrzelanie, zaś ci, którzy otrzymali dwójkę – na obóz koncentracyjny. Pięciu skazanych na śmierć pleszewian Niemcy załadowali na samochód ciężarowy i wywieźli do Lasku Malińskiego. Tam zostali rozstrzelani. Kolejnymi ofiarami byli Czesław Kolibabka oraz Kazimierz Ludwiczak, zastrzeleni z rewolweru przez Herberta Lange. Egzekucji przypatrywali się Christian Jouanne i jego brat Claus, którzy po jej zakończeniu spokojnie odjechali do Malinia powózką zaprzęgniętą w siwe konie.

Po wojnie, 23 maja 1945 r. w Lasku Malińskim ponownie pojawili się ludzie z łopatami. Byli to jednak tym razem osadzeni w więzieniu Niemcy, którzy odkopywali zabitych mieszkańców Ziemi Pleszewskiej. Dzięki zeznaniom naocznego świadka Karola Peltza oraz Jana Tanasia, a także przedmiotom osobistego użytku znalezionym w masowym grobie, udało się podczas ekshumacji zidentyfikować wszystkie siedem ofiar, a są to: Stefan Magnuszewski, Józef Szczepański, Walenty Mizerkiewicz, Władysław Szewczyk, Stanisław Głuch, Czesław Kolibabka i Kazimierz Ludwiczak.

Uroczysty pogrzeb ofiar zbrodni niemieckich zamordowanych w 1939 roku odbył się w Pleszewie 27 maja 1945 roku. Wszyscy zostali pochowani we wspólnej mogile na cmentarzu przy ulicy Kaliskiej w Pleszewie. Pogrzeb miał charakter symboliczny. W tym dniu wielu mieszkańców Pleszewa manifestacyjnie wyszło na trasę konduktu żałobnego i oddało hołd wszystkim ofiarom zbrodni nazistowskich z terenu Ziemi Pleszewskiej.

W kwietniu 1965 r., na brzegu Lasku Malińskiego, w miejscu zbrodni postawiono duży głaz, na którym wyryto napis „Miejsce uświęcone krwią męczeńską Polaków zamordowanych w 1939 r. przez okupanta hitlerowskiego”. Pod napisem umieszczone zostały nazwiska pomordowanych.

Opr. Katarzyna Rutkowska, Muzeum Regionalne w Pleszewie.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

To był jeden z kultowych lokali pod Pleszewem. Tutaj żegnano stary rok! Dziś po zajeździe “U Huberta” w Brzeziu już nic nie zostało.

To był jeden z kultowych lokali pod Pleszewem. Tutaj żegnano...

4 listopada 2023 roku w sali Ośrodka Kultury Ochotnicza Staż Pożarna w Czerminie świętowała 95-lecie istnienia, natomiast funkcjonujący przy jednostce Zespół Sceniczno-Wokalny „Ognista Drużyna” obchodził 20. urodziny

Podwójny jubileusz w Czerminie. Ochotnicza Straż Pożarna świ...

Koncert Zbyszek Wodecki. Pamiętamy w Zajezdni Kultury w Pleszewie. Podczas koncertu nie zabrakło łez wzruszenia

Koncert Zbyszek Wodecki. Pamiętamy w Zajezdni Kultury w Ples...

Liga Taekwondo Wesołek 2023 w Pleszewie. Do kompaktowego miasta zjechało blisko 300 zawodników z całej Polski

Liga Taekwondo Wesołek 2023 w Pleszewie. Do kompaktowego mia...

W poniedziałek, 30 października 2023 roku, doszło do pożaru w budynku przy ulicy Sienkiewicza w Pleszewie. Do akcji gaśniczej zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej: dwa z Komendy Powiatowej PSP oraz po jednym z OSP Pleszew i OSP Kowalew

Pożar w budynku przy ulicy Sienkiewicza w Pleszewie. W akcji...

Blisko 100 osób świętowało Gminny Dzień Seniora w Choczu. Gospodarze do wspólnej zabawy zaprosili kolegów i koleżanki z Dobrzycy

Dzień Seniora w Choczu. Blisko 100 osób wspaniale bawiło się...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto