Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

76 lat temu wyzwolono obóz koncentracyjny w Dachau. 29 kwietnia to również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Damian Cieślak
Dziś, 29 kwietnia 2021 r., przypada 76. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. W tym dniu obchodzony jest również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Pierwszy nazistowski obóz koncentracyjny powstał 22 marca 1933 r. na terenie byłej fabryki amunicji w oddalonym o 15 km od Monachium miasteczku Dachau. W obozie głównym i jego podobozach przetrzymywano przeszło 200 tys. więźniów ponad 40 narodowości, co najmniej 41,5 tys. osób zmarło na skutek głodu, chorób, tortur, morderstw oraz następstw przebywania w obozie koncentracyjnym - czytamy na stronie internetowej Muzeum-Miejsca Pamięci Dachau. Według innych danych ogólną liczbę więźniów szacuje się na około 250 tys. osób, a liczbę ofiar nawet na 148 tys. Jedne źródła szacują liczbę polskich obywateli, którzy stracili życie w Dachau na ponad 8 tys., drugie mówią o 28 tys.

Obóz wyzwoliła armia amerykańska 29 kwietnia 1945 r. - Jeszcze tego samego dnia ocaleli utworzyli międzynarodowy komitet więźniów. Dla tysięcy więźniów ratunek przybył za późno – umierali z wycieńczenia, na skutek chorób i przebywania w kacecie - możemy przeczytać na stronie internetowej Muzeum-Miejsca Pamięci Dachau. Okoliczności wyzwolenia obozu stanowią jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów ostatnich dni II wojny światowej. Przerażający widok (m.in. komora gazowa i dwa przyległe do niej pomieszczenia wypełnione po sufit ciałami zagazowanych więźniów), jaki zastali Amerykanie w obozie, wyzwolił w nich poczucie zemsty. Dokonali egzekucji na strażnikach SS i członkach Waffen-SS, nie przeciwstawiali się również samosądom dokonywanym przez oswobodzonych więźniów.

29 kwietnia w naszym kraju obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Nie jest to oczywiście data przypadkowa. Obóz koncentracyjny w Dachau od końca 1940 roku był miejscem docelowym dla duchownych aresztowanych przez władze hitlerowskie w różnych krajach podbitych przez III Rzeszę. Z Polski w tym miejscu kaźni przebywało łącznie 1773 księży, zakonników i kleryków, spośród których tylko 818 doczekało chwili oswobodzenia obozu w kwietniu 1945 roku.

Wśród ocalałych znaleźli się również księża związani z Ziemią Pleszewską: prof. Stanisław Herwart, Edward Skowroński, Julian Badziński i Jan Schmelter.

Tablica i wystawa ku czci księdza Edwarda Skowrońskiego

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Koronawirus. Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń. Zmia...

Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie czeka prawdziwa rewolu...

Gmina Czermin. Marsz nordic walking w Żegocinie. Trasa wiodł...

Pałac w Żegocinie odzyska dawny blask? Jaki pomysł na zagosp...

Kopalnie węgla zostaną zamknięte do 2049 r. Rząd podpisał porozumienie z górnikami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto