Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Gołaszewie [zdjęcia]

Redakcja
Diamentowy Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich w Gołaszewie, to 60 lat żywej historii! Pierwsze zapiski zawarte na kartach kroniki dowodzą, że Koło istniało w okresie międzywojennym.

Powyższe informacje dostarczyły żyjące wówczas członkinie:…  Izabela Czarniak, Janina Świerczyńska, Maria Zasada i Bronisława Zglińska. Niestety z uwagi na zawieruchę wojenną nie przetrwały do dziś żadne zapiski czy dokumenty o założycielkach i członkiniach pierwszego Koła oraz przebiegu ich działalności.
 
Ileż wydarzeń jest w historii KGW, które spajać mogą całe pokolenia. Ileż radości i wzruszeń, ale również trosk czy trudów... Bez wątpienia są takie jubileusze, które szczególnie wpisują się w historię całych społeczności, a ich obchody pozwalają dokonać podsumowania minionych lat i doświadczeń. Wiadomo, bowiem, że nie jest łatwo trwać, ale w tym przypadku celem samym w sobie jest droga, jaką sobie obrały założycielki KGW w Gołaszewie. Jubileusz 60-lecia istnienia dał miejsce na wspomnienia i refleksje dotyczące działalności i pracy gospodyń wiejskich na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.
 
Powojenne Koło Gospodyń Wiejskich w Gołaszewie zostało powołane do życia w dniu 11 lutego 1951r na zebraniu założycielskim z inicjatywy wielkiej gołaszewskiej społeczniczki Genowefy Miziołek – radnej Powiatowej Rady Narodowej we Włocławku i Gminnej Rady Narodowej w Śmiłowicach, Nakonowie i Czerniewicach, działaczki spółdzielczej, kurator sądowej i siostry PCK. Na zebraniu założycielskim członkinie koła w osobach: Baranowska Celina, Bojakowska Danuta, Czarniak Izabela, Czarniak Kazimiera, Latecka Celina, Latecka Maria, Prokopiak Aniela, Stanisławska Danuta, Szymańska Maria, Zasada Apolonia i Zawadzka Sabina powierzyły funkcję Przewodniczącej koleżance Genowefie Miziołek, którą pełniła nieprzerwanie do 1966 r.
W okresie działalności KGW z inicjatywy ówczesnych zarządów organizowano zabawy taneczne - dochodowe, z których pieniądze przeznaczone były na działalność statutową koła. Ponadto organizowano kursy kroju i szycia, przerobu bekonu, wyrobów garmażeryjnych czy rozprowadzania piskląt drobiu. Wspólnie z gołaszewskimi strażakami i członkami Kółka Rolniczego organizowały wycieczki krajoznawcze od Bałtyku po Tatry.
 
W okresie żniw organizowały przedszkola tzw. „wiejskie dziecińce” dla dzieci rolników w Szkole Podstawowej w Nakonowie oraz nowo wybudowanej świetlicy OSP w Gołaszewie. Życie kulturalne skupiało się również na organizacji Dnia Kobiet, Dnia Matki, a dla dzieci, zabaw choinkowych i wiele innych cennych przedsięwzięć jak chociażby przedstawień teatralnych czy jasełek.
 
 
Życie kobiet na wsi to nie tylko praca na roli, oprzęd zwierząt, zajmowanie się wychowaniem dzieci, ale także życie kulturalne. Organizacja zabaw tanecznych była w tym czasie jedynym źródłem przychodów na działalność statutową KGW.
Ale zabawy to nie tylko źródło dochodów, ale także odskocznia od codziennych trosk i smutków. Czas spędzony na wspólnej zabawie do dziś żywo tkwi w pamięci starszych członkiń. Choć zabawy nie przynosiły „kokosów”, to Panie potrafiły dzielić się z innymi tym, co miały. Różne kwoty i datki przeznaczały na zakupy słodyczy do paczek świątecznych dla dzieci, na budowę przedszkola wiejskiego, a później dokładały różne kwoty do zakupu wyposażenia i zabawek. Potrafiły również widzieć potrzeby innych, jak również inne szczytne cele, chociażby; budowę Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Pomnik Szpital Matki Polki w Łodzi. Przekazywały różne kwoty osobom i instytucjom potrzebującym pomocy.
 
Działalność kobiet, to także szycie dla siebie strojów ludowych na wzór kujawski. Starsze koleżanki szyły sobie stroje ludowe, w których później z dumą występowały przy różnego rodzaju okazjach, świętach świeckich czy kościelnych jak; dożynki gminne, powiatowe, parafialne, msze odpustowe, rezurekcyjne, procesje Bożego Ciała czy „Dnia Strażaka”. Panie dla podtrzymania tradycji i folkloru kujawskiego założyły zespół ludowy „Sami Swoi”. Teksty piosenek do znanych melodii ludowych układały same podczas spotkań i prób.
W czasie swojej 60-letniej działalności Panie podejmowały wiele inicjatyw mających na celu integrację środowiska wiejskiego, pielęgnowanie tradycji, a także pomoc rolnikom i ułatwienie życia sobie samym – gospodyniom wiejskim.
Szczególnie w pierwszych latach działalności koła, biorąc pod uwagę ówczesne warunki życia i trudności, pomoc ta była istotna i niezbędna. Takie wtedy były realia, czas i energię pochłaniało „zdobywanie” niezbędnych artykułów gospodarstwa wiejskiego. Ważnym elementem działalności Koła Gospodyń Wiejskich było organizowanie szkoleń i kursów np. gotowania, pieczenia wypieków, szycia czy haftu ludowego, które kształciły i wypełniały kobietom wolny czas, pomagały zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności.
 
 W XXI wieku nowoczesna gospodyni, to nie ta sama osoba z lat powojennych. Panie skupione w KGW nie mają już takich problemów jak w pierwszych chwilach swojej działalności. W większości, członkinie Koła nie posiadają już gospodarstw rolnych, nie mają dzieci na wychowaniu, a przebywa na zasłużonej emeryturze i z radością zajmuje się wnukami.
 
Natomiast te, które wspólnie z mężami prowadzą gospodarstwo, mają do dyspozycji szereg nowoczesnych maszyn i urządzeń, które w znaczny sposób ograniczyły prace ręczne, ułatwiając i czyniąc je sprawniejszym, jak również oszczędzającymi czas i zdrowie.
 
Dlatego panie w chwilach wolnych podczas organizowanych spotkań z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki czy Wieczoru Andrzejkowego skupiały się głównie na towarzyskim biesiadowaniu przy ciasteczku i kawie, snując wspomnienia z minionych lat. Należy dodać, że członkinie KGW w Gołaszewie od kilku lat czynnie uczestniczyły w życiu kulturalnym środowiska wiejskiego w tym w  wycieczkach krajoznawczych organizowanych przez Gminną Radę KGW w Kowalu czy szkoleniach i kursach florystycznych. 
Tradycją stały się udziały w kolejnych edycjach Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej w Łącku „Od Kujawiaka do Oberka”, w których gospodynie z Gołaszewa czynnie brały udział  poprzez uczestnictwo konkursach na najlepsze ciasto i wypieki cukiernicze. Za udział we wszystkich edycjach (pięć) panie otrzymały najlepszą nagrodę za swoje wypieki tj. unikatowy egzemplarz książki z przepisami ciast z pośród setek dostarczonych przepisów z powiatu włocławskiego i gostynińskiego.
W książce znalazły się przepisy; Renaty Lisowskiej „Ciasteczka Ryżowe” z 2008r, Wandy Świerczyńskiej  ”Makowiec” z 2008r, Anny Miziołek „Rafaello” z 2008r, Grażyny Nawrockiej „Pijak” z 2009r. oraz Marii Świerczyńskiej „Makowiec Biszkoptowy” z 2009r.
 
W 60-letniej historii KGW w Gołaszewie funkcję Przewodniczącej piastowały w kolejności: Genowefa Miziołek w latach (1951 – 1966),  Izabela Brylińska i Czesława Romanowska w latach (1966 – 1971), Aniela Prokopiak w latach (1971 – 1986), Teresa Czarniak w latach (1986 – 1989), Lucyna Ziółkowska w latach (1989 – 2006) i Janina Nawrocka w latach (2006 – 2009). Na dzień dzisiejszy Koło skupia 40 członkiń.
 
W chwili obecnej Zarządem Kieruje Grażyna Nawrocka, którą wspomagają Anna Miziołek – skarbnik, Elżbieta Malinowska - sekretarz, Jadwiga Muszyńska – członek Zarządu.
Komisję Rewizyjną stanowią – Renata Lisowska – przewodnicząca, Danuta Szymańska i Ewa Lipińska członkinie.
 
Uroczystość 60-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Gołaszewie rozpoczęła się od powitania gości, którego dokonała przewodnicząca KGW Pani Nawrocka Grażyna.
W uroczystościach jubileuszowych swoją osobą zaszczycili goście w osobach: w zastępstwie Starosty Włocławskiego, Pani Krystyn Sikorska- sekretarz starostwa, Pan Jaskulski Marek –radny Powiatu Włocławskiego z Rakutowa, Pani Kolińska Maria – dyrektor Zarządu Regionalnego ZRK i OR we Włocławku, Adamczyk Stanisław- wójt Gminy Kowal, Dominikowski Edward – przewodniczący Rady Gminy w Kowalu, Pani Hanna Kruszyńska – specjalista ds. KGW przy ODR w Zarzeczewie.
Delegacje Kółek Rolniczych z Gołaszewa i Przydatków Gołaszewskich oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Gołaszewa oraz sołtys i radni.
 
Tak zacny jubileusz stał się pretekstem do uhonorowania i podziękowania wszystkim osobom, które swoją postawą zasłużyły sobie na wyróżnienie za społeczną działalność na rzecz KGW w Gołaszewie. Z okazji 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich zasłużone członkinie zostały wyróżnione medalami resortowymi, nagrodami indywidualnymi, Listami Gratulacyjnymi i Dyplomami Okolicznościowymi.
 
I tak, Uchwałą Prezydium Zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie odznaką „Za Zasługi Dla Kółek Rolniczych” zostały wyróżnione następujące członkinie: Celmer Janina, Czarniak Teresa, Nawrocka Grażyna, Nowak Stanisława, Romanowska Czesława, Rosińska Zofia, Sobczak Jadwiga i Świerczyńska Wanda. W imieniu prezesa Władysława Serafina odznaki wręczyła Pani Maria Kolińska - dyrektor Zarządu Regionalnego ZRKiOR we Włocławku w asyście Pani Hanny Kruszyńskiej specjalisty do spraw KGW przy ODR w Zarzeczewie.
 
Regionalny Zarząd Związku Rolników, Kółek i Organizacji
Rolniczych we Włocławku wyróżnił Dyplomem Honorowej Przewodniczącej
Koła Gospodyń Wiejskich najstarszą żyjącą członkinię, a zarazem
wieloletnią przewodniczącą KGW Panią Anielę Prokopiak oraz dyplomem za zasługi dla Kółek Rolniczych Kamińska Maria c. Stanisława, Miziołek Anna, Mularska Bronisława i Muszyńska Jadwiga.
 
Zarząd KGW w Gołaszewie wyróżnił wspaniałym upominkiem trzy żyjące
członkinie i założycielki KGW w Gołaszewie za 60 lat społecznej działalności tj. Prokopiak Anielę - wieloletnią członkinię i przewodniczącą Koła, a także założycielki Koła Cecylię Latecką i Marię Latecką.
Listem Gratulacyjnym w dowód uznania za szczególne zaangażowanie oraz
swoiste zasługi wiążące się z poświęceniem czasu wolnego dla rozwoju
oraz umacniania Koła Gospodyń Wiejskich Uchwałą Zarządu KGW w
Gołaszewie zostały wyróżnione:
Cichocka Maria, Kwapińska Jadwiga, Lisowska Renata, Malinowska Elżbieta, Miziołek Anna, Muszyńska Jadwiga, Nawrocka Grażyna, Szymańska Danuta, Świerczyńska Maria. Miłych wyróżnień nie było końca.
Wszystkie członkinie Koła bez względu na staż społecznej działalności z rąk przewodniczącej Grażyny Nawrockiej otrzymały okolicznościowe Dyplomy z okazji jubileuszu.
 
Na zakończenie części oficjalnej, uchwałą Zarządu KGW Podziękowania za dotychczasową owocną współprace i wspomagania społecznej działalności  otrzymali:
Adamczyk Stanisław – wójt Gminy Kowal, Dominikowski Edward – przewodniczący Rady Gminy Kowal, Czyżewska Barbara – przewodnicząca Gminnej Rady KGW w Kowalu, Dąbkowski Zbigniew- właściciel Przedsiębiorstwa „Sitodruk-Szyldy” z Włocławka, Kamiński Roman – właściciel Przedsiębiorstwa „Manro” z Kowala, Kwiatkowski Janusz – właściciel Lux Hurtowni z Kowala, Nawrocki Wojciech i Osiński Marek.
Ponadto Okolicznościowym Dyplomem została wyróżniona Kapela Spod Kowal, którą swoim występem umiliła jubileuszowe uroczystości.
 
Na ręce przewodniczącej Pani Grażyny Nawrockiej spłynęły listy, kwiaty, adresy okolicznościowe oraz upominki finansowe z okazji jubileuszu KGW, w tym od: wójta i całej Rady Gminy prezent w postaci zestawu wyposażenia kuchni za kwotę 1.200 zł. W swoim wystąpieniu, wójt Stanisław Adamczyk podziękował w imieniu swoim i całej rady jubilatkom za ich pracę na rzecz społeczności lokalnej i zapewnił, że gmina dalej będzie wspierała w miarę możliwości w kolejnych latach ich działania i inicjatywy. W imieniu Pana Kazimierza Kacy – Starosty Włocławskiego, sekretarz starostwa Pani Krystyna Sikorska i Pan Jaskulski Marek- radny Powiatu Włocławskiego z Rakutowa przekazali miły i praktyczny upominek w postaci „patelni elektrycznej” wraz z okolicznościowym adresem, natomiast delegacje Zarządów Kółek Rolniczych i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołaszewie i Przydatkach Gołaszewskich jak również radni w osobach Pani Katarzyny Gawrysiak i Eugeniusza Kwiatkowskiego, sołtysa Gołaszewa Pana Józefa Miziołka oraz Pan Kamiński Roman z Gołaszewa, którzy przekazali środki finansowe na rzecz KGW z życzeniami dalszej i owocnej działalności na niwie społecznej działalności.
W końcowym wystąpieniu przewodnicząca Grażyna Nawrocka dziękując wszystkim wspaniałym gościom oraz koleżanką z Koła za uczestniczenie w obchodach jubileuszowych zapewniła zebranych, że „…przez kolejne 60 lat społecznego działania, członkinie KGW w Gołaszewie dalej będą pracować społecznie na rzecz swojego Koła i wiejskiego środowiska…”
 
Po części oficjalnej, podczas uroczystego obiadu wspomnieniom i wzruszeniom nie było końca. W części artystycznej wystąpiła wspaniała „Kapela Spod Kowala” działająca przy Urzędzie Gminy w Kowalu pod kierownictwem Pana Włodzimierza Tomaszewskiego, której występ wywołał wśród obecnych na sali nostalgię do śpiewania starych, ale jakże miłych i znanych piosenek:
- Jak szybko mijają chwile….
- Głęboka studzienka…
- Czerwone jabłuszko…
- Jarzębina Czerwona…
- Gęsi za wodą…
Jednak najbardziej utkwił wszystkim występ Kapeli Spod Kowala w części trzeciej swojego występu pt. „Do stołu podano”, gdzie wokaliści kapeli wraz z członkiniami KGW śpiewali przyśpiewki kujawskie, które śpiewano ongiś podczas oczepin na kujawskich weselach.
 
Do zobaczenia na kolejnych jubileuszach Koła Gospodyń Wiejskich w Gołaszewie.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 60-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Gołaszewie [zdjęcia] - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto