Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

500 plus dla małżeństw. Od kiedy będzie można otrzymać dodatkowe świadczenie? Tym osobom będą należały się dodatkowe pieniądze

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Nie brakuje par małżeńskich w Polsce, które obchodzą jubileusze wieloletniego pożycia małżeńskiego: pięćdziesięciolecie, sześćdziesięciolecie i więcej. 

W miarę zasobów finansowych są to mniej lub bardziej okazałe uroczystości rodzinne; niektóre pary decydują się nawet na "powtórny ślub" czyli ceremonię odnowienia związku małżeńskiego.
Nie brakuje par małżeńskich w Polsce, które obchodzą jubileusze wieloletniego pożycia małżeńskiego: pięćdziesięciolecie, sześćdziesięciolecie i więcej. W miarę zasobów finansowych są to mniej lub bardziej okazałe uroczystości rodzinne; niektóre pary decydują się nawet na "powtórny ślub" czyli ceremonię odnowienia związku małżeńskiego. Unsplash/ Wedding Dreamz
Co ze stałym zasiłkiem 500 plus dla par z długim stażem małżeńskim? Dwa lata temu prośba o inicjatywę ustawodawczą trafiła do prezydenta Polski, jednak nie została wtedy podjęta. Temat w postaci podobnego projektu powrócił z inicjatywy obywateli, który trafił do Sejmu w formie petycji. Co ważne, posłowie ze specjalnej komisji, powołanej do rozpatrywania petycji formalnie, zajęli się tą petycją. Czy są szanse, że świadczenie będzie wypłacane seniorom jeszcze w 2023 roku?

Spis treści

Wkrótce może pojawić się nowe świadczenie dla seniorów. Kto będzie mógł skorzystać?

Zainteresowani pewnie z niecierpliwością czekają na ciąg dalszy, a w szczególności na to by idea, ubrana w kształt litery prawa, stała się rzeczywistością i przyniosła seniorom jak najszybciej dodatkowe, niemałe pieniądze. Oczywiście, jest duża szansa, że sprawa będzie miała ciąg dalszy, tym bardziej że idea ma wielu zwolenników.

Sprawdź naszą galerię na temat ewentualnego 500 plus dla małżeństw z długim stażem

Jeśli resort rodziny szybko przygotuje oczekiwane przez posłów analizy, to jest szansa, że w najbliższym czasie zapadną decyzje w sprawie wypłaty specjalnego zasiłku dla seniorów, którzy pozostają w długoletnim związku małżeńskim czyli uruchomienia programu Małżeństwo plus.

Jak pokazują badania, w tym autorów inicjatywy, małżeństwa z tak dużym stażem w Polsce należą do grupy najmniej majętnych i borykających się ze sporymi problemami, w tym zdrowotnymi, które łatwiej byłoby rozwiązywać nawet przy takim wsparciu finansowym, które z kolei dla budżetu państwa nie byłoby dodatkowym wydatkiem istotnej wagi.

Jak wygląda sytuacja małżeństw w Polsce? Średnia wieku osób rozwodzących się w Polsce to 42 lata w przypadku mężczyzn i 38 w przypadku kobiet. Coraz mniej osób bierze śluby, coraz więcej jednak się rozwodzi. W 2019 r. zawarto w Polsce 185 tys. małżeństw, w 2020 było to tylko 145 tysięcy. To najmniej od 30 lat.

500 plus dla seniorów. Kiedy mogłoby zacząć być wypłacane?

Z formalnego punktu widzenia potrzeba, by projekt ustawy trafił do laski marszałkowskiej i Sejm w głosowaniu zdecydował o jego losie. Jeśli w głosowaniu posłowie nie odrzucą go, trafi do komisji sejmowych i będzie tam szykowany do uchwalenia przez Sejm.
Projekt może być poselski, wtedy trafia od razu do Sejmu, a jeśli będzie projektem rządowym, to po przygotowaniu i konsultacjach decyzję o skierowaniu go do Sejmu podejmowana jest na posiedzeniu Rady Ministrów.

Nowy zasiłek dla seniorów w długoletnim związku małżeńskim. Kto skorzysta?

Autorzy obywatelskiej petycji, która znajduje się już w Sejmie, nie przedstawili propozycji szczegółowych rozwiązań. W tej kwestii można jedynie odwołać się do dokumentu sprzed dwóch lat, który wtedy trafił do prezydenta.

Autorzy tamtej propozycji wnosili, by 500 plus dla małżonków było przyznawane po osiągnięciu 50-letniego stażu, a jego wysokość wynosiła 500 zł miesięcznie, ale z upływem lat byłaby coraz wyższa.

Dodatkowe 500 zł dla małżeństw. Co dalej z nowymi przepisami?

By doszło do realizacji projektu w praktyce potrzebne jest uchwalenie ustawy – oddzielnej albo uzupełnienie-znowelizowanie którejś już z istniejących, a dotyczących polityki senioralnej rządu.

Emerytury w PRL. Zobacz, jak kiedyś powodziło się seniorom w Polsce

Jak sugerowali posłowie z komisji zajmującej się petycjami, niezbędne jest ustalenie, ile w Polsce jest małżeństw ze stażem wieloletnim i ile taki projekt kosztowałby budżet państwa – jest to w gestii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Następnie odpowiedni akt prawny autorstwa bądź ministerstwa kierowanego przez Marlenę Maląg, po zatwierdzeniu przez rząd – bądź jako projekt poselski, z pominięciem tego etapu – powinien trafić do Sejmu i odbyć standardową drogę legislacyjną. Wtedy będą znane szczegóły konkretnych rozwiązań.

Programy wsparcia dla seniorów, z których mogą skorzystać. Lista

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma dla seniorów całą gamę świadczeń. Poza emeryturami i ubezpieczeniem społecznym są to m.in.:

  • Program Opieka 75+. Opieka 75+ to program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla osób w wieku powyżej 75 lat, w miejscach ich zamieszkania.
  • Program wieloletni na rzecz Osób Starszych „Aktywni plus” na lata 2021–2025.
  • Program wieloletni „Senior plus” na lata 2021-2025. Program jest kontynuacją programu wieloletniego „Senior plus” na lata 2015–2020. Zakłada wspieranie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie realizacji zadań własnych, polegających na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior plus”. Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym, poprzez dofinansowanie rozbudowy infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior plus”, tj. wsparcie działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior plus” i Klubów „Senior plus”.
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 500 plus dla małżeństw. Od kiedy będzie można otrzymać dodatkowe świadczenie? Tym osobom będą należały się dodatkowe pieniądze - Strefa Biznesu

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto