Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

500+ na pierwsze dziecko. Znamy szczegóły programu!

Redakcja
Światło dzienne ujrzał zapowiadany projekt ustawy wprowadzający zmiany w zasadach przyznawania zasiłków 500 plus. Zniesienie kryterium dochodowego, uprawniające do świadczenia także pierwsze dziecko, to nie jedyna nowość, która pojawiła się w przepisach.

Projekt nowelizacji ustawy trafił do konsultacji społecznych. Zakłada on wprowadzenie najbardziej oczekiwanej zmiany, jaką jest zniesienie kryterium dochodowego. Oznacza to, że od 1 lipca w formie elektronicznej, a od 1 sierpnia w tradycyjnej, wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko będą mogli składać rodzice, którzy do tej pory nie otrzymywali pieniędzy z powodu za wysokich dochodów. Dotyczy to zarówno jedynaków, jak i najstarszych dzieci w rodzinach z większą liczbą dzieci.

Elektroniczne wnioski (od 1 lipca) można składać za pośrednictwem ministerialnego portalu Emp@tia, ePUAP oraz bankowości elektronicznej. Dokumenty w formie tradycyjnej (od 1 sierpnia) przyjmowane będą w punktach wyznaczonych przez gminy. W Poznaniu jest to Poznańskie Centrum Świadczeń, w większości miejscowości to ośrodki pomocy społecznej.

Zasiłki na dzieci, którym do tej pory nie przysługiwało świadczenie, będą wypłacane sukcesywnie wraz z rozpatrywaniem wniosków. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zapowiadała, że wypłata pieniędzy rozpocznie się już w lipcu, a termin przelewu zależeć będzie od sprawności samorządów. Jeśli ktoś nie dostanie pieniędzy na pierwsze dziecko w lipcu, to powinny one zostać wypłacone w sierpniu lub wrześniu z wyrównaniem.

Kolejna zmiana to więcej czasu na dostarczenie wniosku dla rodziców nowo narodzonego dziecka. Do tej pory zasiłek wypłacany był od miesiąca, w którym zostały złożone dokumenty. Nowy projekt zakłada, że rodzice mają na to trzy miesiące, a pieniądze naliczane będą od momentu urodzenia dziecka i wypłacane z wyrównaniem.

Duża zmiana zapowiadana jest także na 2021 rok. Ma wtedy zostać przesunięty okres zasiłkowy. Obecnie zaczyna się on w październiku i trwa do końca września. Po nowemu, okres zasiłkowy trwał będzie od czerwca do maja, a składanie wniosków rozpoczynać się będzie w lutym.

Nowe przepisy wprowadzają także zmianę postępowania w sytuacji śmierci jednego z rodziców. Do tej pory świadczenie przyznawane było na drugiego rodzica tylko po złożeniu przez niego wniosku i jego rozpatrzeniu. Według nowych zasad, będzie ono „przechodzić” na drugiego rodzica z zachowaniem ciągłości wypłaty.

Tylko w tym roku same zmiany w programie 500 plus mają kosztować około 10 miliardów złotych, a cały koszt programu w 2019 roku oszacowano na 31 miliardów zł. W 2010 roku, kiedy 500 plus na pierwsze dzieci będzie wypłacane przez 12 miesięcy, będzie to kosztować budżet państwa ponad 41 mld zł. Bez planowanych obecnie zmian byłoby to niewiele więcej od połowy tej kwoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto