Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

27 lat i 200 numerów! "Wieści znad Prosny" świętują urodziny i jubileuszowe wydanie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Elżbiety Kornackiej
Od pisania na maszynie po wydania online. Niezliczona ilość artykułów i dziesiątki młodych osób uczących się sztuki pisania pod okiem polonistki Elżbieta Kornackiej. "Wieści znad Prosny" - gazetka tworzona przez uczniów szkoły w Choczu - świętują urodziny i jubileuszowe wydanie.

"Wieści znad Prosny" świętują urodziny i jubileuszowe wydanie

Pomysł powstania gazetki szkolnej narodził się we wrześniu 1995 roku. Premierowy numer ujrzał światło dzienne trzy miesiące później. Artykuły przygotowali: Fabiana Wegner, Joanna Biadasiewicz, Elżbieta Kieliszewska, Teresa Hernes, Marek Sobczak i Monika Augustyniak. To oni utworzyli skład pierwszej redakcji. Pracowali pod okiem polonistki Elżbiety Kornackiej, która do dzisiaj opiekuje się "Wieściami znad Prosny".

Zaczynali w czasach, w których komputery był rarytasem - w szkole w Choczu pierwsze pojawiły się w 1997 roku - a Internet dopiero raczkował. Teksty napisane przez młodych redaktorów na maszynie przepisywała Grażyna Olejniczak, ówczesna szkolna sekretarka. Przez lata zmieniała się technologia, zmieniali się redaktorzy, a gazetka szkolna wciąż docierała do czytelników. W pandemicznym okresie choćby online. Tak doszliśmy do 200. numeru, który ukazał się w grudniu 2022 roku. Jubileuszowe wydanie zbiegło się z 27. urodzinami.

Redakcja świętowała podczas andrzejkowego wieczoru. Uroczystość rozpoczęła się oczywiście od zdmuchnięcia świeczek na czekoladowym cieście. Dokonały tego najstarsze redaktorki Karina Wysocka i Marta Kubasik, które już kilka lat pracują w zespole przygotowującym gazetkę.

- Niestety, dziewczyny w czerwcu opuszczają mury szkoły i tym samym pożegnają się z redakcją - opowiada Elżbieta Kornacka. - Po degustacji ciasta i rozmowach na temat bieżącego numeru, przenieśliśmy się ponad ćwierć wieku w przeszłość – przeglądając kronikę i archiwum „Wieści”, czyli wszystkie numery od grudnia 1995 roku. To kawał historii szkoły, jej absolwentów i całej chockiej gminy. Był również czas na pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy Grzegorzowi Rybarczykowi za ufundowanie kolacji - mówi nauczycielka.

Kilka dni wcześniej zespół wybrał się do Prywatnego Muzeum Motoryzacji lat 30. Grupa odwiedziła kolekcjonera zabytkowych aut i motocykli Zdzisława Siereckiego. Uczniowie obejrzeli pojazdy, zrobili sobie sesję fotograficzną i przeprowadzili wywiad z pasjonatem. - Przy okazji chcielibyśmy podziękować za serdeczne przyjęcie i życzyć właścicielowi z okazji 10-lecia istnienia muzeum sukcesów w realizacji swojej pasji, powodzenia w życiu osobistym i zawodowym, a także niezapomnianych wrażeń podczas kolejnych rajdów - podkreśla Elżbieta Kornacka.

Ludzie, którzy tworzyli i tworzą "Wieści znad Prosny" spotykają się co pięć lat. Z okazji kolejnych jubileuszy organizowano wyjazdy do kina, kawiarni, teatru czy koncerty. - Najbardziej wzruszyło mnie spotkanie po 20 latach. Wtedy pojawili się wszyscy redaktorzy, od pierwszego składu po ówczesny. Duma mnie rozpierała, że dane mi było pracować z tak fantastycznymi, kreatywnymi młodymi ludźmi, że znaleźli czas na przyjazd do Chocza i spotkanie. Z resztą tak jest do dziś - z przyjemnością pracuję z redaktorami "Wieści" - opowiada polonistka.

Obecnie redakcję tworzą: Marta Kubasik, Karina Wysocka, Zofia Owczarek, Marta Wróblewska, Wiktor Woldański i Jan Rybarczyk.

27 lat w pigułce

Kalendarium „Wieści znad Prosny”:

  • wrzesień 1995 – pomysł powstania gazetki szkolnej;
  • październik 1995 – powołanie redaktorów gazetki, przygotowania do wydania pierwszego numeru; opiekunką jest Elżbieta Kornacka;
  • listopad 1995 – wydanie pierwszego numeru (dwumiesięcznik XI-XII);
  • wrzesień 1997 – komputerowe tworzenie gazetki (do szkoły zakupiono komputery; redakcję wspiera pracownik administracji Krzysztof Michałowski);
  • 1996 – współpraca z UG w Choczu (z sekretarz Elżbietą Tyburską, a po jej odejściu na emeryturę, od 2012 z sekretarz Magdaleną Marciniak);
  • 2002 - powstanie pierwszego numeru stałego dodatku „Małej gazetki” (dodatek klas I-III); opiekunką Joanna Woźniak; dołączenie dodatku w języku angielskim – współpraca Milena Owczarek;
  • 2009 – powstanie dodatku obcojęzycznego – j. niemiecki „Was is lost ?” (opiekunka Agata Wechman);
  • 2010 - powstanie dodatku obcojęzycznego - j. angielski What`s up?” (opiekunka Agnieszka Kaczkowska);
  • od 2020 – od czasu pandemii gazetka wydawana jest online;
  • listopad - grudzień 2022 - 200. numer "Wieści znad Prosny".

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Mikołajki 2022 w Pleszewie. Zaroiło się… od Mikołajów i Śnieżynek. To znaczy, że święta tuż, tuż. To były Mikołajki pełne niespodzianek

Mikołajki 2022 w Pleszewie. Zaroiło się… od Mikołajów i Śnie...

Mikołajki. Ledwo zaczął się grudzień a Mikołaj już ma ręce pełne pracy w Pleszewie. Siwy Pan z wielkim workiem przybył właśnie do Marszewa!

Mikołajki. Zaczął się grudzień a Mikołaj już ma ręce pełne p...

Pleszew przykryła kilkucentymetrowa warstwa śniegu. To był cudowny poranek! Zobacz, jak prezentuje się Pleszew pod warstwą białego puchu

Pleszew przykryła kilkucentymetrowa warstwa śniegu. To był c...

"Świąteczne Gwiazdeczki" z Pleszewa i powiatu. Kto trafi na ...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto