Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Walczący polegli na terenie gminy Gizałki. Spoczęli na cmentarzu w Szymanowicach

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. Walki toczyły się również na terenie powiatu pleszewskiego. W Szymanowicach spoczywają polegli w bitwie stoczonej w okolicach Rudy Wieczyńskiej.

Spis treści

Zryw niepodległościowy Polaków, którzy pragnęli wolności

Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Skierowany był przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. W 2023 roku przypada 160. rocznica tych wydarzeń.

Powstanie trwało do jesieni 1864 roku, a swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, w tym Królestwo Polskie. Mimo początkowych sukcesów, zakończyło się porażką. W okresie blisko dwóch lat stoczono około 1,2 tysiąca bitew i potyczek, w których wzięło udział ponad 200 tys. osób. Zginęło kilkadziesiąt tysięcy z nich. Jednym z tragicznych symboli powstania jest ostatni dyktator zrywu Romuald Traugutt, który wydany rosyjskiej policji został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 5 sierpnia 1864 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej, gdzie razem z Trauguttem stracono innych uczestników powstania.

Klęska powstania nie przekreśliła szans na odzyskanie wolności. Zaborcom nie udało się złamać ducha narodu.

Piechota Soudeixa została rozbita w starciu pod Rudą Wieczyńską

Walki toczyły się również na terenie powiatu pleszewskiego. W nocy z 14 na 15 lipca 1863 roku dobrze uzbrojona partia dowodzona przez francuskiego ochotnika Henryka Soudeixa przekroczyła granicę zaboru pomiędzy Cieślami a Pyzdrami. Tutaj połączyła się z 60 niedobitkami z różnych oddziałów i 38 ochotnikami z jazdy Francuza Paula Garniera d’Aubina. Wytropieni przez Rosjan powstańcy musieli salwować się ucieczką poza granicę z Prusami. Ścigani Polacy rozdzielili się we Wronowie. Jazda wycofała się w kierunku wspomnianego Zagórowa, zaś piechota Soudeixa została rozbita w starciu pod Rudą Wieczyńską, gdzie zaatakował ich oddział kapitana Schwindta. W bitwie poległo – wraz z Soudeixem – 10 powstańców, a jeden odniósł rany.

Powstańcy spoczywają na cmentarzu w Szymanowicach

O tych wydarzeniach przypomina nam grób powstańców styczniowych, który znajduje się na cmentarzu w Szymanowicach w gminie Gizałki. Poległych pochowano tutaj 17 lipca 1863 r.

- Pochówek został wykonany na końcu ówczesnej nekropolii, ponieważ obawiano się represji ze strony władz rosyjskich

- mówi wójt Robert Łoza. Szczątki żołnierzy znajdują się w grobie ziemnym, a nie murowanym, przy którym odbywają się uroczystości związane choćby z obchodami 11 listopada. Na obu widnieje tablica z informacją: tu spoczywają szczątki Henryka Soudeixa i jego dziewięciu kosynierów.

Władze gminy Gizałki w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oddali hołd poległym pod Rudą Wieczyńską
Damian Cieślak

- Chcemy tę sprawę uporządkować i przenieść szczątki w godne miejsce, czyli do wspomnianego grobu murowanego

- podkreśla gospodarz gminy. Proces związany z ekshumacją już się rozpoczął. Udało się domknąć formalności. Przeniesienie szczątków będzie miało miejsce w okresie wiosenno-letnim.

- Myślę, że zdążymy to zrobić przed 15 lipca, czyli 160. rocznicą walki pod Rudą Wieczyńską

- opowiada wójt Łoza. Pomnik, przy którym odbywają się uroczystości, dzięki środkom pozyskanym z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przeszedł już gruntowną renowację.

Władze gminy Gizałki w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oddali hołd poległym pod Rudą Wieczyńską
Damian Cieślak

Władze gminy Gizałki oddały hołd powstańcom

22 stycznia 2023 roku władze gminy Gizałki tradycyjnie oddały hołd powstańcom poległym w czasie walk. W 160. rocznicę wybuchu zrywu narodowowyzwoleńczego wójt Robert Łoza oraz przewodniczący Rady Roman Rojewski i wiceprzewodniczący Piotr Lis złożyli kwiaty na symbolicznym pomniku powstańców i zapalili znicz przy grobie ziemnym, gdzie rzeczywiście spoczywają szczątki poległych.

Władze gminy Gizałki w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oddali hołd poległym pod Rudą Wieczyńską
Damian Cieślak
Władze gminy Gizałki w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oddali hołd poległym pod Rudą Wieczyńską
Damian Cieślak

Warto dodać, że powstańcy styczniowi są patronem jednej z ulic w Gizałkach. Nazwa została zaproponowana przez uczniów miejscowej szkoły, którzy zajmowali się historią i wątkiem zrywu narodowowyzwoleńczego z lat 1863-64.

Źródła:

  • muzeumwp.pl;
  • powiat.konin.pl;
  • gov.pl/Ministerstwo Obrony Narodowej.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bal Karnawałowy 2023 w Pleszewie. To była gorączka sobotniej nocy! Tak potrafią bawić się tylko w Kowalewie! Zobacz zdjęcia z imprezy

Bal Karnawałowy 2023 w Pleszewie. To była gorączka sobotniej...

Studniówki czar. Wspaniała atmosfera, uśmiechnięci, młodzi l...

Taki bal zdarza się raz w życiu! Wspaniała zabawa maturzystó...

Dostojny polonez i rytmiczna belgijka. Młodzież z Zespołu Sz...

Koło Śpiewackie Lutnia im. Józefa Szpunta rozśpiewało się na dobre! Świąteczny Koncert Kolęd to już tradycja! Zobacz zdjęcia

Koło Śpiewackie Lutnia im. Józefa Szpunta rozśpiewało się na...

Ratowali ludzi i mienie, organizowali zawody, konkursy, turn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto