Spis treści
Zryw niepodległościowy Polaków, którzy pragnęli wolności
Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Skierowany był przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. W 2023 roku przypada 160. rocznica tych wydarzeń.
Powstanie trwało do jesieni 1864 roku, a swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, w tym Królestwo Polskie. Mimo początkowych sukcesów, zakończyło się porażką. W okresie blisko dwóch lat stoczono około 1,2 tysiąca bitew i potyczek, w których wzięło udział ponad 200 tys. osób. Zginęło kilkadziesiąt tysięcy z nich. Jednym z tragicznych symboli powstania jest ostatni dyktator zrywu Romuald Traugutt, który wydany rosyjskiej policji został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 5 sierpnia 1864 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej, gdzie razem z Trauguttem stracono innych uczestników powstania.
Klęska powstania nie przekreśliła szans na odzyskanie wolności. Zaborcom nie udało się złamać ducha narodu.
Piechota Soudeixa została rozbita w starciu pod Rudą Wieczyńską
Walki toczyły się również na terenie powiatu pleszewskiego. W nocy z 14 na 15 lipca 1863 roku dobrze uzbrojona partia dowodzona przez francuskiego ochotnika Henryka Soudeixa przekroczyła granicę zaboru pomiędzy Cieślami a Pyzdrami. Tutaj połączyła się z 60 niedobitkami z różnych oddziałów i 38 ochotnikami z jazdy Francuza Paula Garniera d’Aubina. Wytropieni przez Rosjan powstańcy musieli salwować się ucieczką poza granicę z Prusami. Ścigani Polacy rozdzielili się we Wronowie. Jazda wycofała się w kierunku wspomnianego Zagórowa, zaś piechota Soudeixa została rozbita w starciu pod Rudą Wieczyńską, gdzie zaatakował ich oddział kapitana Schwindta. W bitwie poległo – wraz z Soudeixem – 10 powstańców, a jeden odniósł rany.
Powstańcy spoczywają na cmentarzu w Szymanowicach
O tych wydarzeniach przypomina nam grób powstańców styczniowych, który znajduje się na cmentarzu w Szymanowicach w gminie Gizałki. Poległych pochowano tutaj 17 lipca 1863 r.
- Pochówek został wykonany na końcu ówczesnej nekropolii, ponieważ obawiano się represji ze strony władz rosyjskich
- mówi wójt Robert Łoza. Szczątki żołnierzy znajdują się w grobie ziemnym, a nie murowanym, przy którym odbywają się uroczystości związane choćby z obchodami 11 listopada. Na obu widnieje tablica z informacją: tu spoczywają szczątki Henryka Soudeixa i jego dziewięciu kosynierów.

- Chcemy tę sprawę uporządkować i przenieść szczątki w godne miejsce, czyli do wspomnianego grobu murowanego
- podkreśla gospodarz gminy. Proces związany z ekshumacją już się rozpoczął. Udało się domknąć formalności. Przeniesienie szczątków będzie miało miejsce w okresie wiosenno-letnim.
- Myślę, że zdążymy to zrobić przed 15 lipca, czyli 160. rocznicą walki pod Rudą Wieczyńską
- opowiada wójt Łoza. Pomnik, przy którym odbywają się uroczystości, dzięki środkom pozyskanym z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przeszedł już gruntowną renowację.

Władze gminy Gizałki oddały hołd powstańcom
22 stycznia 2023 roku władze gminy Gizałki tradycyjnie oddały hołd powstańcom poległym w czasie walk. W 160. rocznicę wybuchu zrywu narodowowyzwoleńczego wójt Robert Łoza oraz przewodniczący Rady Roman Rojewski i wiceprzewodniczący Piotr Lis złożyli kwiaty na symbolicznym pomniku powstańców i zapalili znicz przy grobie ziemnym, gdzie rzeczywiście spoczywają szczątki poległych.


Warto dodać, że powstańcy styczniowi są patronem jednej z ulic w Gizałkach. Nazwa została zaproponowana przez uczniów miejscowej szkoły, którzy zajmowali się historią i wątkiem zrywu narodowowyzwoleńczego z lat 1863-64.
Źródła:
- muzeumwp.pl;
- powiat.konin.pl;
- gov.pl/Ministerstwo Obrony Narodowej.
Polub nas na FB
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Bal Karnawałowy 2023 w Pleszewie. To była gorączka sobotniej...
Studniówki czar. Wspaniała atmosfera, uśmiechnięci, młodzi l...
Taki bal zdarza się raz w życiu! Wspaniała zabawa maturzystó...
Dostojny polonez i rytmiczna belgijka. Młodzież z Zespołu Sz...
Koło Śpiewackie Lutnia im. Józefa Szpunta rozśpiewało się na...
Ratowali ludzi i mienie, organizowali zawody, konkursy, turn...

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Kate stawia czoła oskarżeniom o rasizm. Książka „Endgame” mocno uderza w księżną
- Pracownice żłobka znęcały się nad dziećmi. Do placówki uczęszczały dzieci celebrytów
- Szokujące słowa politologa. "Potrzebujemy walizeczki z czerwonym przyciskiem"
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!