Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 lat temu muzeum w Dobrzycy zostało otwarte dla zwiedzających. Jubileusz działalności świętowano 14 lutego w Oranżerii

Damian Cieślak
14 lutego 2020 r., dokładnie w 15. rocznicę uroczystego otwarcia, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy świętowało jubileusz działalności. W Oranżerii dyrektor Wiesław Kaczmarek i pracownicy celebrowali to wydarzenie wspólnie z przedstawicielami instytucji kultury, władz samorządowych oraz przyjaciółmi zespołu pałacowo-parkowego.

W ciągu 15 lat muzeum przeszło wiele zmian. Po dłuższych dyskusjach zdecydowano się podporządkować profil jego działalności idei upamiętnienia dziedzictwa historycznego i kulturalnego ziemiaństwa polskiego. W efekcie w 2009 r. dokonano zmiany statutu i nazwy instytucji na Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy. Kontynuowano prace konserwatorskie i rewaloryzacyjne. Wykonano gruntowny remont ostatniego nieodrestaurowanego pawilonu parkowego pochodzącego z czasów gen. Augustyna Gorzeńskiego. Zrealizowano prace przy portyku Panteonu. Oddano do użytku Dom Ogrodnika oraz budynek Oranżerii.

Przez te 15 lat zwiedzający mogli podziwiać w dobrzyckim muzeum m.in. ekspozycje obrazujące modę z przełomu XVIII i XIX w., srebra stołowe (XVI-XX w.), broń wojskową i paradną. "Masoneria - poznana, nie poznana. Chciana czy nie chciana", "Dwór - polska tożsamość", "Segregator Obecności - definicja współczesnego dzieła sztuki", "Od Kleopatry do Nelsona", "Ziemiańskie drogi do niepodległości. Powstańcy wielkopolscy" - to tytuły kolejnych wystaw. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich. Działalność muzeum nie ograniczała się tylko do organizowania ekspozycji. To również niezliczona ilość publikacji oraz wydarzeń, które na stałe wpisały się w obraz zespołu pałacowo-parkowego. Wystarczy wymienić Dobrzyckie Spotkania z Klasyką, Salonik Literacki u Czarneckich, plenery malarskie, Rajd Pojazdów Zabytkowych, konkursy, koncerty czy konferencje naukowe.

Za prowadzoną działalność pracownicy muzeum otrzymywali nagrody i wyróżnienia. W 2009 r. w konkursie na Wielkopolskie Wydarzenie Muzealne Roku dobrzyckiej instytucji przypadła II nagroda w kategorii działalność naukowa, konserwatorska i dokumentacja zbiorów. W ten sposób wyróżniono odtworzenie historycznego układu portyku Panteonu. Dwa lata później była I nagroda w kategorii działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa za organizację konkursu "Parki dworskie wokół nas". Muzeum otrzymało I nagrodę w konkursie "Zabytek Zadbany" organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Wreszcie nagroda specjalna "za opiekę nad zabytkami w województwie wielkopolskim" przyznana przez wojewodę i Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Teraz przed kadrą kolejne wyzwania. - Nowych zadań jest wiele, ale mam nadzieję, że kolejne jubileusze będą mogły wykazać, że Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy stanowi ważny element na kulturalnej mapie Wielkopolski - mówił podczas uroczystości dyrektor Wiesław Kaczmarek.

Przełomowe daty

Początki zespołu pałacowo-parkowego sięgają średniowiecza. Pierwszymi właścicielami byli Dobrzyccy herbu Leszczyc. W 1717 r. posiadłość trafiła w ręce Aleksandra Gorzeńskiego. Ponad 50 lat później majątkiem zaczął zarządzać jego wnuk Augustyn. Generał postanowił przebudować odziedziczony wraz z Dobrzycą stary zamek. Po jego śmierci rezydencją przez ponad 120 lat zarządzali przedstawiciele rodów Turnów, Bandelowów i Czarneckich. Pałacu nie ominęły skutki hitlerowskiej agresji na Polskę. Od tego momentu jego stan się tylko pogarszał.

Punktem zwrotnym w najnowszej historii stał się 1988 r. Wtedy na mocy porozumienia z wojewodą kaliskim zespół pałacowo-parkowy przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu. W Dobrzycy utworzono jego oddział, a kierownikiem mianowano Michała Karalusa, który tchnął życie w niszczejący obiekt.

To była zupełnie inna rzeczywistość. Obraz nędzy i rozpaczy. Miałem świadomość, że to jest duża szansa dla mnie, ale i niesamowite wyzwanie. Nie było łatwo zacząć to wszystko robić. Byli ludzie, którzy ze mną sympatyzowali, ale byli tacy, którzy mówili, że nic z tego nie wyjdzie. Spędziłem tutaj około 12 lat. To był bardzo twórczy i niezapomniany czas w moim życiu. Miałem to szczęście być tutaj na początku, nie przestraszyć się, zorganizować ludzi. To wszystko było okupione wielkim wysiłkiem i wyszarpywaniem pieniędzy, ale dzisiaj jest satysfakcja, że publiczność przychodzi, a wychodzi poruszona i wzruszona

- opowiadał podczas piątkowej uroczystości.

Z czasem dobrzyckie muzeum stało się samodzielną placówką, później przeszło pod opiekę powiatu pleszewskiego. W budżecie brakowało jednak pieniędzy na prowadzenie prac rewaloryzacyjnych. Sytuację uratowało przekazanie muzeum Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Ta decyzja sprawiła, że w ciągu dwóch lat udało się dokończyć większą część realizowanych prac, a tym samym 14 lutego 2005 r. możliwe stało się otwarcie muzeum dla odwiedzających. Michał Karalus był już wtedy starostą pleszewskim, a funkcję dyrektora instytucji pełnił Wojciech Dąbrowski. - Gdy przyjechałem tutaj pierwszy raz, miałem wiele rzeczy do skończenia - wspominał. - W tym dziele wspierało mnie wiele osób. W Dobrzycy zawsze byli ludzie chętni do pomocy - podkreślał.

Życzenia i gratulacje

Piątkowa uroczystość stanowiła doskonałą okazję do życzeń i gratulacji. Dyrektorowi Wiesławowi Kaczmarkowi winszowali przedstawiciele zaprzyjaźnionych muzeów, instytucji kultury, władz samorządowych na czele ze starostą pleszewskim Maciejem Wasielewskim, burmistrzem Dobrzycy Jarosławem Pietrzakiem i przewodniczącym rady miejskiej Witalisem Półrolniczakiem. Motywem przewodnim kolejnych wystąpień było docenienie pasji i zaangażowania byłych i obecnych pracowników oraz dyrektorów muzeum. O efektach ich działalności goście piątkowego spotkania mogli usłyszeć podczas krótkiej prezentacji dokonań dobrzyckiej instytucji w ostatnich 15 lat oraz przeczytać w specjalnie przygotowanej na tę okazję publikacji. Na zakończenie nie zabrakło akcentu muzycznego. W Oranżerii wystąpił kwartet smyczkowy Filharmonii Kaliskiej.

15 lat temu muzeum w Dobrzycy zostało otwarte dla zwiedzając...

Surrealizm Władysława Hasiora. Jakie są jego najpopularniejsze dzieła?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto