10 lat małych i dużych podróży PUTW

Ryszard Borkiewicz
Pleszewscy słuchacze UTW w czasie 10 lat działalności stowarzyszenia zwiedzili wiele wspaniałych zakątków naszego kraju. To tylko pierwsza część relacji...

Działalność turystyczną UTW rozpoczął od wyjazdu do Warszawy. Było to 6.04. 2011 roku. W programie wycieczki znalazł się polski Parlament. Słuchacze zwiedzili Sejm i Senat. Następnym punktem programu był Zamek Królewski, Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście z Pałacem prezydenckim i przyległym Placem Piłsudskiego wraz z grobem Nieznanego Żołnierza. W tym samym roku 7.10. odbyła się wycieczka do Wrocławia. W programie wycieczki było obejrzenie Panoramy Racławickkiej i Starego Miasta. Atrakcją był też spacer statkiem po Odrze i odrzańskich kanałach.

Kolejny wyjazd miał miejsce 30.03.2012 roku. Celem był Poznań. Tutaj zwiedziliśmy Stare Miasto
oraz obejrzeliśmy makietę grodu i miasta wraz ze zmianami Poznania od XII do XVII wieku. Wieczorem wycieczkowicze uczestniczyli w spektaklu muzycznym „ Skrzypek na dachu”.
W tym samym 2012 roku w dniach 12-13.10. odbyła się wycieczka do Krakowa. Uczestnicy wycieczki w pierwszym dniu zwiedzili Krakowską dzielnicę Kazimierz. Tutaj mogli zwiedzić najstarszą w Polsce gotycko-renesansową Synagogę Starą oraz Cmentarz Remuh. Potem był klasztor o.o. Paulinów na Skałce. Wieczorem spacer po krakowskim rynku. W kolejnym dniu Wawel z Zamkiem Królewskim i Katedrą Wawelską, gdzie w kryptach groby królewskie oraz słynnych Polaków, a w wieży znajduje się dzwon „Zygmunt”. Ulicą Kanoniczną i Grodzką docieramy na Stare Miasto. Tutaj zwiedzamy Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Brama Floriańska i Barbakan.

W 2013 roku odbyły się trzy wycieczki. Pierwsza wycieczka odbyła się w dniach 17 – 19.05. W programie wycieczki znalazł się Kazimierz nad Wisłą i Sandomierz z okolicznymi atrakcjami.
W Kazimierzu zwiedziliśmy Duży i Mały Rynek, Kościół Farny, Kościół i klasztor Franciszkanów,
Zamek i basztę. W kolejnym dniu wycieczki pojechaliśmy do Opatowa, Baranowa Sandomierskiego, Ujazdu i Klimontowa. Ostatni dzień wycieczki to zwiedzanie Sandomierza z jego wszystkimi atrakcjami włącznie ze spacerem statkiem po Wiśle.

Kolejna w tym roku wycieczka odbyła się 20.09. Cel wycieczki Kłodawa z kopalnią soli i Uniejów
ze swoimi termami. Duże wrażenie zrobiły ogromne sztolnie i to , że sól nie zawsze jest biała. Uniejów przywitał nas piękną słoneczną pogodą i wszyscy mogli się zanurzyć w termalnych wodach.
Ostatnia wycieczka w 2013 r. odbyła się w dniach 3-6.10. Jej celem były tereny dawnej Rzeczypospolitej nazywane do dziś „Kresami”. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Grabarki świętego miejsca prawosławnych. Odwiedziliśmy Pałace Branickich w Białymstoku i ich letnią rezydencję w
Choroszczy, byliśmy w Tykocinie nad Narwią, zwiedziliśmy Kruszyniany z meczetem i mizerem, a także Supraśl z przepięknym klasztorem Zwiastowania NMP i Muzeum Ikon. Dotarliśmy też do jedynej puszczy w Europie, do Białowieży i Hajnówki.

W 2014 roku odbyły się dwie wycieczki. Pierwsza z nich była w dniach 14-18 maja. Tym razem wybraliśmy się na południowy wschód na tereny historycznej Galicji i w Bieszczady.
W pierwszym dniu docieramy do Leżajska, gdzie zwiedzamy leżajską bazylikę i wysłuchujemy koncertu organowego. Odwiedzamy też cmentarz żydowski i Ohel (grobowiec) cadyka Elimelecha.
Następnie jedziemy do Przeworska, gdzie zwiedzamy zespół pałacowo-parkowy Lubomirskich i starą zabudowę tego miasteczka. Po południu docieramy do Jarosławia. Tu zwiedzamy rynek z ciekawym ratuszem, cerkiew i kolegiatę i schodzimy do podziemnej trasy turystycznej.
Następnego dnia ruszamy do Przemyśla. Deszczowa pogoda przewraca program wycieczki do góry nogami. W ulewnym deszczu wędrujemy od Katedry Rzymskokatolickiej do prawosławnej cerkwi, potem wieża zegarowa i jedyne w Polsce Muzeum fajek i dzwonów. Wizytę w Przemyślu kończymy przy ławeczce Szwejka, z którym robimy pamiątkowe zdjęcie. Póżnym popołudniem docieramy do Krasiczyna, gdzie zwiedzamy przepiękny zamek Krasickich. Stąd malowniczą trasą przez Góry Słonne jedziemy do Sanoka.
Kolejnego dnia zwiedzamy zapory w Myczkowcach i Solinie. Płyniemy statkiem po Jeziorze Solińskim. Na trasie znalazła się również Komańcza z klasztorem, w którym więziony był prymas Polski Stefan Wyszyński i przepiękna drewniana cerkiew, dalej Zagórz i ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. Docieramy też do Wetliny, Cisnej i Ustrzyk Górnych. W kolejnym dniu wycieczki zwiedzamy Sanok. Zwiedzanie zaczynamy od Zamku, który zbudował jeszcze Kazimierz Wielki, a w którym szykowali się do ślubu Władysław Jagiełło i Elżbieta Granowska. W zamku mieszkała też trzecia żona Jagiełły, Sonka. Obecnie w murach zamku mieści się Muzeum Historyczne, gdzie można obejrzeć zbiór ikon karpackich i galerię obrazów sanoczanina Zdzisława
Beksińskiego. Potem zwiedzamy skansen budownictwa ludowego z galicyjskim ryneczkiem.
Wieczorem spacer po sanockim rynku i kolejne spotkanie ze Szwejkiem.
Rano ruszamy do Łańcuta, gdzie zwiedzamy założenie pałacowo-parkowe Lubomirskich i Potockich.

Kolejna wycieczka odbyła się w dniach 1-5 października. Tym razem jedziemy na wschód, nasz cel to Lubelszczyzna i Roztocze. W pierwszym dniu główne atrakcje wycieczki to Czarnolas z Muzeum Jana Kochanowskiego, Janowiec z zamkiem Firlejów i Nałęczów z Parkiem Zdrojowym i Muzeum Stefana Żeromskiego. Wieczorem zwiedzamy Puławy z zespołem pałacowo-parkowym Czartoryskich.
Kolejny dzień to Kozłówka z Pałacem Zamojskich i galerią sztuki socrealizmu. Z Kozłówki jedziemy do Lublina, miasta, które przez chwilę było stolicą Polski, w którym podpisano niezwykle znaczący dla historii Rzeczypospolitej traktat znany jako Unia Lubelska. W tym nie zwykle ciekawym mieście zwiedzamy Zamek z jego mroczną historią, Wieżę Trynitarską, Kaplicę św. Trójcy, Trybunał, Stare Miasto. W zaułkach Starego Miasta odkryliśmy piwiarnię, gdzie podawano „rżnięte piwo”,zresztą bardzo smaczne.
Następny dzień spędzamy w Zamościu, mieście, które według założeń architekta Bernardo Morando miało być miastem idealnym. Warto wiedzieć, że ze względu na swój unikatowy charakter
zamojskie Stare Miasto zostało w 1992 r. wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zwiedzanie zaczynamy od Rynku Wielkiego, na którym stoi niezwykły Ratusz otoczony niezwykłymi kamieniczkami. W czterech z nich, bogato dekorowanych znajduje się Muzeum Zamojskie. Dalej zwiedzamy Rynek Solny i Wodny, Akademię Zamojską, Synagogę, katedrę pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, potężne fortyfikacje bastionowe Bastionu VII i Rotundę zamojską wraz z przyległym cmentarzem.
W kolejny dzień wycieczki zwiedzamy okolice Zamościa. Najpierw Krasnobród z klasztorem i kościołem w ołtarzu,którego widnieje słynący cudami obraz Matki Boskiej Krasnobrodzkiej oraz kaplica na wodzie. Dalej Józefów z pomnikiem dzikich zwierząt i kamieniołomami i wieżą widokową. W rezerwacie nad Tanwią słuchamy „szumów”, a w Tomaszowie Lubelskim zwiedzamy drewniany barokowy kościółek.
W ostatnim dniu wycieczki zwiedzamy Bazylikę św. Antoniego z Padwy z końca XVII wieku, jedziemy do Szczebrzeszyna, gdzie według słów Jana Brzechwy chrząszcz brzmi w trzcinie, a jego pomnik stoi na szczebrzeszyńskim rynku. Stoją tu też kościół rzymskokatolicki, cerkiew prawosławna i synagoga. Inną atrakcją miejscowości są głębokie wąwozy lessowe. Na zakończenie jedziemy do Zwierzyńca, wiejskiej rezydencji Zamojskich. Tutaj mieści się siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego. W Zwierzyńcu prowadzona jest też zachowawcza hodowla konika polskiego, a na jednym ze stawów na wyspie stoi niewielki barokowy kościół św. Jana Nepomucena, do którego prowadzi długa kładka. Nadal ciekawie prezentują się zabudowania Ordynacji Zamojskiej, wśród których wyróżnia się powstały w 1806 roku browar działający do dzisiaj.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie