Śląsk - Cracovia. "Pasy" bezradne we Wrocławiu, dostały lanie od gospodarzy

Jacek Żukowski
Śląsk - Cracovia
Śląsk - Cracovia Pawel Relikowski
Cracovia grała z wiceliderem i nie miała nic do powiedzenia. Nie zadziałała zasada ekstraklasy z ostatnich kolejek, że słabsi wygrywają z faworytami. Cracovia ma 4 punkty przewagi nad Koroną Kielce, która jest w strefie spadkowej. Kielczanie grają w sobotę z Jagiellonią i „Pasy” mocno muszą ściskać kciuki za „Jagę”, by ich przewaga nie stopniała.

Trener Dawid Kroczek uznał, że zwycięskiego składu się nie zmienia i nie dokonał żadnej zmiany w porównaniu z poprzednim meczem, z Górnikiem.

Gorzej ten mecz dla „Pasów” nie mógł się zacząć. Już w 2 min goście stracili gola po rzucie rożnym. W polu karnym uprzedził wszystkich Simeon Petrow i z kilku metrów głową uderzył piłkę do bramki.

Cracovia była w szoku, a gospodarze chcieli wykorzystać zamroczenie gości – Piotr Samiec-Talar uderzył z 16 m lewą nogą tuż nad spojeniem. Krakowianie od razu skomplikowali sobie sytuację. Po dwóch meczach bez straty gola obrona pękła.
Cracovia z czasem zaczęła dochodzić do siebie, próbował atakować prawą flanką Otar Kakabadze. Gościom jednak bardzo trudno było się przebić przez zasieki obronne rywali. Gra była rwana, często przerywana faulami. Śląsk zmusił Cracovię do tego, by to ona prowadziła grę, a atak pozycyjny to nie jest mocna strona „Pasów”.

Goście musieli uważać na najlepszego strzelca ligi Erika Exposito. I Hiszpan dał się Cracovii we znaki, zdobywając 18 gola w sezonie. Kamil Glik próbował wybić piłkę, ale ta wróciła pod nogi Exposito, a ten mocnym strzałem w „krótki” róg pokonał Hrosso po raz drugi.

W tym momencie sytuacja krakowian stała się beznadziejna. Zwłaszcza, że w ogóle nie zagrażali bramce Śląska. Cracovia była tak bezradna, jak Górnik w meczu z nią.

A ta beznadzieja została potwierdzona w 43 min – Piotr Samiec-Talar głową po raz trzeci uderzył do siatki. Po rzucie rożnym piłka odbiła się od Andreasa Skovgarda i spadła na głowę kompletnie nie pilnowanego strzelca. Śląsk przed przerwą oddał trzy celne strzały na bramkę i zdobył trzy gole. „Pasy” nie zagroziły Leszczyńskiemu ani raz.

- Dwa stałe fragmenty – po pierwszym był gol i Śląsk mądrze wyczekiwał – mówił w przerwie Lukas Hrosso. - Powinniśmy wybić piłkę, popełniliśmy błędy. Nigdy nie jest po meczu, jest 0:3, jest ciężko, ale nie podajemy się.

Można było być zaskoczonym, że Cracovia wyszła na druga połowę bez zmian. Goście grali na stojąco, wymieniając piłkę między obrońcami. W ogóle nie było pomysłu na to, jak zagrozić rywalowi. Nie było widać, że Cracovia ma zamiar gonić wynik. Śląsk cofnął się na własna połowę i czekał na to, co zrobi rywal. Trener Kroczek dokonał zmian podwójnych w 62 i 69 min, ale nie przyniosły one żadnego efektu.

W 75 min goście oddali pierwszy celny strzał na bramkę – uderzał Mateusz Bochnak ale w środek bramki i Rafał Leszczyński nie miał żadnych kłopotów z obroną. W 88 min gospodarze wyprowadzili zabójcza kontrę – Mateusz Żukowski nie dał się dogonić Filipowi Rózdze i w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza.

Śląsk Wrocław - Cracovia 4:0 (3:0)
Bramki: 1:0 Petrow 2, 2:0 Exposito 34 3:0 Samiec-Talar 43, 4:0 Żukowski 88.
Śląsk: Leszczyński – Macenko, Paluszek (27 Konczkowski), Bejger – Samiec-Talar (81 Jezierski), Petkow, Petrow, Leiva – Schwarz, Pokorny – Exposito (81 Żukowski).
Cracovia: Hrosso – Ghita, Glik, Skovgaard – Kakabadze (62 Rózga), Sokołowski (77 Maigaard), Knap (62 Atanasov), Olafsson (69 Jaroszyński) – Makuch (69 Bochnak), Rakoczy – Kallman.
Sędziowali: Piotr Lasyk (Bytom) oraz Krzysztof Myrmus (Skoczów), Damian Rokosz (Siemianowice Śl.). Żółte kartki: Exposito (24) - Glik (19), Knap (60), Skovgaard (84). Czerwona kartka: Knap (druga żółta, na ławce, 63) Widzów: 22 005.