Naucz się dbać o swój wzrok!

Artykuł sponsorowany
Odczuwasz dyskomfort podczas długiej pracy przy komputerze? Bolą cię oczy? Być może cierpisz na Syndrom Widzenia Komputerowego? Warto wybrać się do specjalisty!

Syndrom Widzenia Komputerowego ( CVS- Computer Vision Syndrome), definiowany przez American Optometric Association, jest to zespół problemów z oczami i widzeniem, powiązanych z pracą z bliska przy komputerze przez wiele godzin dziennie.

Do najczęstszych objawów należą:

- napięcie i zmęczenie oczu

- bóle głowy

- dwojenie i nadwrażliwość na światło

- niewyraźne lub niestabilne widzenie

- uczucie suchości oczu

- bóle okolicy kręgosłupa szyjnego i ramion

Ogólna dostępność internetu oraz najnowszych zdobyczy technologicznych powoduje, że objawy CVS dotykają ludzi co raz częściej i w co raz to młodszym wieku. Problem ma zatem charakter cywilizacyjny.

Niektóre z objawów są przejściowe i mijają po zaprzestaniu pracy. Jednak wielu pacjentów może odczuwać dłużej utrzymujący się dyskomfort, związany z niewyraźnym widzeniem dalekich przedmiotów. Obserwowanie ekranu komputera, e-booka czy komórki zmusza oczy do specyficznych ruchów fiksacyjnych, ciągłej zmiany akomodacji (w odpowiedzi na zmiany natężenia światła), oraz utrzymywanie zbieżnego ustawienia oczu. Dodatkowo czynniki takie jak: złe oświetlenie i odległość pracy, nieprawidłowa postawa a przede wszystkim nieskorygowane wady wzroku, mają wpływ na pojawienie się symptomów widzenia komputerowego.

Istotnym aspektem jest również pełne i odpowiednio częste mruganie. Odpowiada ono za prawidłowe rozprowadzenie filmu łzowego po powierzchni gałki ocznej, jej ochronę mechaniczną oraz oczyszczanie z depozytów w postaci kurzu czy cząstek makijażu. Częstotliwość mrugania zazwyczaj waha się między 10- 20 razy w ciągu minuty i jest stała dla danej osoby. Niestety praca przy komputerze znacząco zaburza ten odruch, powodując obniżenie częstości mrugania nawet 5- krotnie.

Pierwszym krokiem w kierunku wykrycia CVS jest dokładny wywiad oraz kompleksowe badanie optometryczne. Podczas badania ocenie poddane będą m.in. stan refrakcji, widzenie obuoczne czy ruchy oczu, co ma zasadniczy wpływ na dostosowanie pomocy wzrokowych do aktualnych potrzeb pacjenta.

Pamiętajmy, że systematyczne badanie układu wzrokowego, a także prawidłowe nawyki i przygotowanie miejsca pracy, mogą pomóc w ograniczeniu rozwoju problemów związanych z Syndromem Widzenia Komputerowego.

Aleksandra Rainer,
mgr Optometrii – UAM, Poznań
Master of Science in Clinical Optometry- Pennsylvania College of Optometry
Salon Optyczny ETUI, Pleszew Galeria Zamkowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto