Działalność Akademii Żaka w Gołuchowie

2013-06-05 19:35:55

W październiku 2012 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gołuchowie rozpoczął współpracę ze Szkołą Podstawową w Gołuchowie. Z propozycją zorganizowania dodatkowych zajęć dla dzieci prowadzonych przez studentów GUTW wystąpiła dyrektor szkoły pani Zofia Stawicka. Zarząd GUTW przyjął tę inicjatywę z entuzjazmem. Zostały utworzone dwie grupy, w których zajęcia prowadzą słuchaczki naszego uniwersytetu.

W grupie „Robótki praktyczne” są to: Aurelia Walczak – kierownik grupy, Elżbieta Kotlińska, Alina Doktor, Halina Krzyżak i zaprzyjaźniona z GUTW Jolanta Małecka – doradca programowy. Ze względu na charakter zajęć każda prowadząca osoba ma pod opieką dwoje dzieci, dlatego też w pracy często pomagają nam młode osoby: Natalia Tomkowiak i Kaja Król-Brandyk. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. W grupie tej jest 12 uczniów klasy II. Opiekunem grupy jest wychowawczyni Izabela Borzymowska.

W ciągu tego roku odbyło się 20 spotkań. Uczniowie – żacy wykonali wiele praktycznych przedmiotów. Zaczęli od przyszywania guzików ułożonych artystycznie na materiale. Następną pracą było wykonywanie biało – czerwonych kotylionów, które przypięli w dniu 11. listopada uczestnikom uroczystości gminnych z okazji Święta Niepodległości. Potem były coraz trudniejsze do wykonania prace: rękawice kuchenne dla mamy (jako prezent na mikołajki), kartki świąteczne haftowane na kartonie (sprzedane na Jarmarku Bożonarodzeniowym), wyszywanie serwetek i zakładek do książek dla babci i dziadka, serduszka – maskotki na walentynki, bransoletki dla siostry lub koleżanki, igielnik-kwiatuszek na Dzień Kobiet, poduszeczki do igieł, etui do okularów dla mamy i futerał do komórki dla taty.

W dniu 7 maja podsumowaliśmy pracę prowadzoną w ramach Akademii Żaka. Wszystkie wytwory zaprezentowane zostały na wystawce (zdjęcia). Jesteśmy zadowolone z wyników naszej działalności. Widzimy, że zajęcia te dają dzieciom radość i dumę z własnych osiągnięć. Uczą się, jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach. Dają im też satysfakcję z samodzielnie wykonanego prezentu dla bliskiej osoby. Decyzją SZA, każdy kto uczestniczył w tych zajęciach, otrzyma tytuł „Żak – sobieradzik” i odpowiednią do tego cenzurkę.

W grupie „Pogotowie matematyczne” zajęcia prowadzi Halina Krzyżak. Zajęcia z uczniami Szkoły Podstawowej odbywają się raz w tygodniu. W dniu 7.05.2013 roku uczestnicy podsumowali swoją pracę. Uczniowie rozwiązali test pt. „Eureka”, w którym znalazły się zadania praktyczne. Należało odkryć sposób rozwiązania problemu i dokonać obliczeń. Osoby, które uzyskały 34 punkty otrzymują tytuł „Żak – eureka”. 10 osób zasłużyło na ten zaszczytny tytuł. Wiedza, którą uczniowie utrwalali na tych zajęciach bardzo im się przydała. W dniu 13.06 otrzymają cenzurkę potwierdzającą nadany tytuł. Do uczestnictwa w zajęciach zachęcały uczniów klas Va i VB nauczycielki matematyki pani Małgorzata Zdunek i pani Zofia Stawicka – dyrektor szkoły.

„Ważna jest każda dodatkowa godzina” podkreśla Zofia Stawicka. „To nie tylko pomoc w nauce, ale budowanie relacji międzypokoleniowych. To daje nam radość i satysfakcję” (wypowiedź do gazety Życie Pleszewa z dnia 17. maja 2013 r.)

Słuchaczki GUTW cieszą się, że są potrzebne i są dumne z uczniów. Żacy naszej „Akademii” posiedli tyle umiejętności praktycznych oraz zostali zachęceni do uczenia. Dzieci chcą wiedzieć więcej niż wiedzą i umieć więcej niż umieją – tak powiedziała gazecie Życie Pleszewa przewodnicząca GUTW Halina Krzyżak

Serdecznie dziękuję za wspólnie wykonaną pracę „Żakom” i prowadzącym zajęcia słuchaczkom GUTW. Jestem niezmiernie wdzięczna dyrekcji szkoły p. Zofii Stawickiej, opiekunkom p. Małgorzacie Zdunek i p. Izabeli Borzymowskiej za współpracę z GUTW.

Tekst: Halina Krzyżak
Fot. Aurelia Walczak

Jesteś na profilu gutw_seniorzy21 - stronie mieszkańca miasta Pleszew. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj