Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gizałki. "Zaduszki poetyckie w Gizałkach". Promocja audiobooka poświęconego poetom i wieloletniej dyrektor Gminnego Centrum Kultury

Damian Cieślak
Damian Cieślak
"Zaduszki poetyckie w Gizałkach" - to tytuł audiobooka poświęconego twórcom: Józefowi Janowi Swędrowskiemu i Marianowi Cezaremu Abramowiczowi oraz wieloletniej dyrektor GCK Jolancie Roszak, która dbała, aby ich twórczość nie uległa zapomnieniu. Promocja słuchowiska odbyła się w środę, 23 lutego 2022 roku, w sali w Tomicach.

Audiobook wydany przez Fundację Literacką "Jak podanie ręki" poświęcony jest poetom wywodzącym się z gminy Gizałki: Marianowi Cezaremu Abramowiczowi oraz Józefowi Janowi Swędrowskiemu, a także wieloletniej dyrektor Gminnego Centrum Kultury Jolancie Roszak, która dbała, aby ich twórczość nie uległa zapomnieniu.

- Znaczną część życia poświęciła krzewieniu kultury. Towarzyszyło jej zawsze poczucie misji i służby do spełniania wobec lokalnej społeczności. Pani dyrektor pozostawiła po sobie dorobek kulturalny, który to my teraz musimy pielęgnować. Niektóre przedsięwzięcia pani Joli wpisały się już w tradycję naszej gminy - mówił Judyta Podsadna obecna dyrektor GCK, która przez lata współpracowała z Jolantą Roszak.

Jednym ze stałych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Gizałkach były wieczory poezji poświęcone twórczości Mariana Cezarego Abramowicza i Józefa Jana Swędrowskiego.

Stały punkt

Ten pierwszy to poeta i prozaik urodzony 29 października 1934 r. w Białobłotach. Debiutował w 1966 r. wierszem "Wrzosowisko" w 13. numerze „Tygodnika Kulturalnego”. W latach 1975-1979 pełnił funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Gizałkach. Należał do Związku Literatów Polskich, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Mieszkał w Leśnictwie Biała Królikowska we wsi Dziewiń Duży. Zmarł 5 marca 1997 r. Drugi przyszedł na świat w Gizałkach. Był pisarzem, poetą, członkiem Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich, animatorem kultury, autorem tekstów do ponad stu piosenek. Swój pierwszy utwór napisał w piątej klasie szkoły podstawowej. Zadebiutował w Poznaniu w 1978 r. zbiorem wierszy "Człowiek", za który zdobył wyróżnienie w turnieju "O Zieloną Wazę". Zmarł w 2015 r. w wieku 61 lat.

To ich twórczość promowała Jolanta Roszak, która urodziła się w Krakowie. Gdy miała 12 lat wspólnie z rodzicami zawitała do gminy Gizałki. Zamieszkała w Tomicach. Od 1 października 1989 r. kierowała Gminnym Centrum Kultury. Była organizatorką wielu imprez, koncertów, wydarzeń. Wystarczy wymienić Festyn Nocy Świętojańskiej czy właśnie wieczory poetyckie, podczas których podtrzymywano pamięć o miejscowych twórcach. Za swoją pracę została m.in. uhonorowana odznaczeniem ”Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Zmarła w 2020 roku.

"Zaduszki poetyckie w Gizałkach"

To tym postaciom poświęcony jest audiobook pt. "Zaduszki poetyckie w Gizałach". - Jolanta Roszak była osobą, która zrobiła wiele dla poezji. Zwłaszcza dla poetów mieszkających na terenie gminy Gizałki. Cieszę się, że spotykamy się tutaj co roku, to znaczy, że pamięć o naszych twórcach poezji i twórczyni wszelkich wydarzeń kulturalnych na terenie tej gminy jest żywa - mówiła podczas promocji Danuta Bartosz, prezes Fundacji Literackiej "Jak podanie ręki".

Autorką scenariusza słuchowiska jest Małgorzata Jańczak, reżyser radiowy. Raz lektorem, raz jedną z postaci jest aktor Marek Klupś. Osoby w największym stopniu zaangażowane w powstanie audiobooka w komplecie stawiły się w sali GCK w Tomicach. Podczas promocji nie tylko mogliśmy usłyszeć fragmenty słuchowiska, ale również próbkę umiejętności mieszkańców i zaproszonych gości, którzy zostali zaangażowani do odegrania ról w miniaturce poetyckiej.

Oprawę muzyczną w części poświęconej Józefowi Janowi Swędrowskiemu przygotował Piotr Nowak, muzyk i kompozytor, który wspólnie z córką Anastazją występował kilka razy w Gizałkach.

Audiobook został dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu "Wybitni wielkopolanie, lokalni bohaterowie".

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Od 3.45 jesteśmy w stanie wojny. W sklepach, na stacjach, ws...

Gmina Dobrzyca. Zagrają na rzecz poszkodowanych. Charytatywn...

Gmina Dobrzyca. "Zostań Aniołem dla Dobrzycy". Trwają licyta...

Nowy inwestor w Pleszewie. Firma WRO-STAL zbuduje na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej swój zakład

Pleszew. Nowy inwestor w Pleszewie. Firma WRO-STAL zbuduje n...

Dzień Kobiet 2022. Gmina Gizałki zaprasza na koncert. Wystąp...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto