Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół nr 4 w Dąbrowie Górniczej ma własne pomysły na zapobieganie agresji i przemocy

Monika Krężel
Dzień życzliwości i dobrych manier, skrzynki zaufania, ambasadorzy kultury, scenki prezentowane przez klasy - Zespół Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej ma własne pomysły na zapobieganie agresji i ...

Dzień życzliwości i dobrych manier, skrzynki zaufania, ambasadorzy kultury, scenki prezentowane przez klasy - Zespół Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej ma własne pomysły na zapobieganie agresji i przemocy.

Drzewo wartości

Na szkolnych korytarzach wiszą plakaty wykonane przez dzieci. Jest drzewo wartości z najsłynniejszymi cytatami znanych osób, znak "Stop przemocy i agresji", a do tego wiele trafnych haseł: "Damy wszystkim przykład dobry, co dzień uśmiech i dzień dobry. Gdy coś chcemy to prosimy, przepraszamy gdy psocimy".

Każda klasa w dąbrowskiej placówce przez cały rok szkolny wykonuje określone zadania. - We wrześniu ubiegłego roku urządziliśmy losowanie, w którym miesiącu dana klasa wystawia scenki mówiące o zapobieganiu przemocy i agresji - mówi Anna Rakowiecka, pedagog szkolny. - Nie sądziliśmy, że uczniowie tak się zaangażują i będą mieli świetne pomysły. Pod koniec roku szkolnego sami nauczyciele też wystawią scenkę dla dzieci - dodaje.

W szkole ogłoszono konkurs plastyczny na najlepszy plakat "Stop przemocy i agresji". Profesjonalne jury przyznało I miejsce Basi Gach i Magdzie Smędzik, uczennicom Gimnazjum nr 8. Wyróżniono też prace gimnazjalistki Agnieszki Liberskiej, a także Kornelii Bilińskiej i Kacpra Dzierenia ze Szkoły Podstawowej nr 34. Dzięki pomocy znajomej drukarni udało się wydrukować specjalne plakaty reklamowe z wyróżnionymi pracami.

Cenne pomysły

- Najtrudniej jest o dobre pomysły - mówi Magda Smędzik. - Niełatwo wymyślić coś fajnego na taki temat - dodaje. Drugoklasistka Kornelia wykleiła artykułami z gazet postać człowieka podnoszącego rękę.

Żadna szkoła w Polsce nie jest wolna od przemocy i agresji, tylko niektóre nie chcą się do tego przyznać. Dąbrowska placówka zdiagnozowała problem. Pedagodzy wiedzą, że wyzwiska, dokuczanie, wyśmiewanie, plotkowanie, używanie wulgaryzmów, a nawet bójki wcale nie są takie rzadkie w szkole. Gdy uczniowie i nauczyciele postanowili przystąpić do kampanii "Szkoła bez przemocy", chodziło m.in. zintegrowanie społeczności szkolnej, zapewnienie uczniom poczucia bezpieczeństwa czy pokazywanie, w jaki sposób można rozwiązywać konflikty drogą mediacji.

Do SP nr 34 należącej do ZS nr 4 chodzi 183 dzieci, do Gimnazjum nr 8 - 309. Prócz dzieci mieszkających w pobliskim osiedlu Łęknice, do szkoły chodzą też uczniowie z tzw. dzielnic zielonych Dąbrowy oraz podopieczni placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Co miesiąc klasy wybierają "ambasadora kultury", który ma być znany z dobrego wychowania i życzliwości wobec koleżanek i kolegów. Rywalizują między sobą także dzieci z klas I-III. Jeśli klasa jest wyjątkowo chwalona, otrzymuje w każdym miesiącu kwiatki. Im więcej ich zbierze, tym większe szanse na nagrody.

Zalety ambasadora

- Ostatnio najmłodsi dostali kwiatuszek za to, że bardzo dobrze zachowywali się w teatrze - tłumaczy Anna Rakowiecka.

W szkole są też skrzynki zaufania, do których każdy może wrzucić liścik o czymś, co go martwi. Uczniowie złożyli nawet przyrzeczenie, że w swojej szkole będą wspierać zachowania nieagresywne.

- Mamy nawet swój kodeks etyczny ucznia. Wisi na korytarzu. Sporo uczniów przystaje i czyta kodeks - mówi Gabriela Czajor, wicedyrektor ZS nr 4.

W dąbrowskiej szkole nagradzani są uczniowie, którzy wyróżniają się. - Ambasadorów chcemy zabrać na wycieczkę, mniejszym dzieciom wręczamy drobiazgi. Cały czas zabiegamy o sponsorów, dlatego każda, nawet najmniejsza pomoc jest mile widziana - mówi Anna Rakowiecka.

Kodeks etyczny
UCZEŃ NASZEJ SZKOŁY:

1. Odnosi się kulturalnie i z szacunkiem do wszystkich ludzi, koleżanek, kolegów oraz wszystkich pracowników szkoły.

2. Dba o kulturę słowa.

3. Dba o estetyczny i schludny wygląd. Nosi strój uczniowski, galowy wtedy, gdy wymaga tego sytuacja.

4. Jest patriotą (zna hymn i szanuje symbole narodowe).

5. Kocha i szanuje rodzinę oraz dba o jej godność.

6. Godnie reprezentuje szkołę w uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych.

7. Zna, rozumie i akceptuje normy oraz zasady społecznie akceptowane.

8. Rzetelnie wywiązuje się z obowiązków ucznia.

9. Właściwie reaguje na krzywdę innych oraz wszelkie przejawy wandalizmu.

10. Realizuje i ceni wartości wpajane przez pracowników szkoły w trakcie procesu wychowania i nauczania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto