Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapis czatu z z Genowefą Grabowską [CentroLewica]

[email protected]
Z cyklu czaty ze śląskimi "jedynkami" do europarlamentu w czwartek 28 maja odbyło się spotkanie z Genowefą Grabowską, kandydatką CentroLewicy. Zapraszamy do lektury czatu: Moderator: Witamy wszystkich na czacie ...

Z cyklu czaty ze śląskimi "jedynkami" do europarlamentu w czwartek 28 maja odbyło się spotkanie z Genowefą Grabowską, kandydatką CentroLewicy.

Zapraszamy do lektury czatu:

Moderator: Witamy wszystkich na czacie i zapraszamy do zadawania pytań.


Genowefa_Grabowska: Witam na czacie wszystkich internautów i proszę o pytania.



~daizzy: Dlaczego Pani zdaniem zwykli ludzie przestali wierzyć politykom?


Genowefa_Grabowska: Politycy zawiedli, politycy obiecują i rzadko dotrzymują obietnic. Ale przed wyborami ludzie udają, ze wierzą politykom i ciągle maja nadzieje, że część tych obietnic będzie spełniona. Aby to zmienić ludzie muszą zacząć kontrolować polityków nie tylko przed wyborami ale w trakcie całej kadencji. Apeluję o większą aktywność, bo społeczeństwo jest dużo mądrzejsze od polityków.



Moderator: majka> Jak Pani mysli dlaczego jest tak małe zaintersowanie wyborami europejskimi?


Genowefa_Grabowska: Ja ogromnie żałuję, ze zainteresowanie wyborami europejskimi maleje w Europie. W "starej Unii" traktuje się je jako dobro, które jest pewne i należy się od dawna. W "nowej Unii" uczymy się Europy i powinniśmy być bardziej aktywni. W Polsce pierwsza bariera to przepływ informacji. O Unii rozmawiamy przed wyborami, a o Unii trzeba rozmawiać na codzień. Należy pokazywać że to co dzieje się w Unii wpływa na każdego z nas.



Moderator: zwykly-czlowiek> Ile razy spotkała się Pani dotąd ze zwykłymi wyborcami? Czy rozmawia Pani z ludzmi "na ulicy" czy tez unika pani kontaktu bezposredniego?


Genowefa_Grabowska: Ja jestem człowiekiem otwartym, spotykam się z ludźmi, nie tylko z wyborcami. Spotykam się ze wszystkimi mieszkańcami woj. śląskiego przy wielu okazjach. Rozmawiam na ulicy, w sklepie, dyskutuję o Unii z seniorami na uniwersytecie III wieku i uczniami szkół podstawowych. Po prostu lubię ludzi i lubię z nimi rozmawiać.



Moderator: zainteresowany> Lider PPP i jej reprezentant do Europarlamentu jest zafascynowany postacią Hugo Chaveza i chętnie przeniósłby pewne rozwiązania do Polski (np. zrownanie roznic ekonomiczych miedzy bogatymi a biednymi). Co Pani o tym sądzi?


Genowefa_Grabowska: Ja mam inne podejście. Nie fascynuje się rewolucjonistami, natomiast w UE pracuje nad projektem Europa Socjalna, to pakiet rozwiązań, który ma zniwelować różnice pomiędzy starą a nową Unia. Chodzi o to, żeby nasi obywatele odczuli, ze Unia pomaga im materialnie, ale tez stwarza szanse na rozwój i nikogo nie wyklucza.



~LukaszT.: Czy jest jeszcze w tym roku mozliwe wejscie w zycie Traktatu Lizbonskiego?


Genowefa_Grabowska: Traktat najprawdopodobniej wejdzie w życie 1 stycznia 2010 roku. Pod warunkiem, że powtórne referendum w Irlandii będzie pozytywne i prezydenci Polski, Czech i Niemiec podpiszą traktat, bo ich parlamenty ten dokument już ratyfikowały. Jestem przekonana, ze traktat lizboński wejdzie w życie, bo jest potrzebny Unii, a Polsce i naszemu regionowi stwarza szanse na rozwój zwlaszcza przez włączenie do niego wspólnej polityki energetycznej.



~Brunetka23;-): Co Pani sądzi o glosowaniu przez pełnomocników? Jest Pani za czy przeciw?


Genowefa_Grabowska: Ja jestem ZA dlatego, ze chciałabym, aby wiele osób, które nie mogą pójść do urny uzyskały taką szanse i nie zgadzam się z tymi, którzy z góry zakładają ze to system przynoszący oszustwa i wypaczy wyniki wyborów. Demokracja daje przeciez każdemu możliwość udziału w wyborach.



~Alicja_34: Jak to na prawde jest z tym kryzysem jest czy go nie ma a te wszystkie zwolnienia i obcinnia plac to tylko wymowka dla pracodawcow? Skoro krys dotyczyl glownie Ameryki to dlaczego Unia - taka potężna pozwolila nam - jej obywatelom tak dotkliwie to odczuc?


Genowefa_Grabowska: Kryzys ma charakter globalny, dotyczy nas wszystkich. Rozpoczął się w Ameryce, ale w świecie naczyń połączonych bardzo szybko dotarł do Europy i Polski. Chowanie głowy w piasek i zaklinanie rzeczywistości nie zmieni faktu, ze kryzys jest. Dlatego musimy mu stawić czoła, chroniąc wszystkich, ale najbardziej najsłabszych i najuboższych. W Unii przyjęliśmy pakiet działań antykryzysowych, w tym np. dążenie do likwidacji rajów podatkowych. Wielki pieniądz nie powinien być lokowany, gdzie nie ma podatków. Kryzys nie powinien być wymówką dla zamykania rynków państw starej unii przed pracownikami, czy towarami z nowych państw członkowskich. I to wielokrotnie podkreślałam występując w PE. Żałuje, ze w Polsce tak niemrawo przygotowujemy się do nadejścia głównej fali kryzysowej.



~jakobin: jakie jest stanowisko waszej partii nt. europejskiej płacy minimalnej, ujednoliconego kodeksu pracy ?


Genowefa_Grabowska: W PE jestem e grupie europejskich socjalistów, i to z naszej inicjatywy parlament przyjął rezolucje nawołującą wszystkie państwa członkowskie do ustalenia płacy minimalnej. Niestety jeszcze nie wszędzie ona funkcjonuje. Jest to szczególnie ważne gdy polscy pracownicy są zatrudnieni w starej Unii, wówczas płaca minimalna w danym kraju gwarantuje im minimalny poziom wynagrodzenia. Ciągle przypominamy państwom członkowskim i sprawdzamy, czy już wprowadziły płace minimalną. To konieczne dla pracowników i praw pracowniczych.



~jakobin: czy SdPl podziela poglądy Leszka Millera i Partii Demokratycznej, że podatek liniowy jest lepszy dla biednych?


Genowefa_Grabowska: Podatek liniowy sprawdził się u naszych południowych sąsiadów w Słowacji. Pokazał, ze gospodarka szybciej się rozwija, a ludzie wcale nie biednieją. Matematyka wskazuje, ze np. 20-procentowy podatek liniowy oznacza dla zarabiającego 1000 zł. 200 złotowy podatek, a dla tego kto zarabia 10 000 ten sam podatek wyniesie 2000.



~bill: Dlaczego lewicowi kandydaci startują z dwóch róźnych list?


Genowefa_Grabowska: Ja żałuje, ze są dwie różne listy. Mogę powiedzieć, ze lista centrolewicy jest naszpikowana znakomitymi kandydatami, którzy znają Europe, maja doświadczenie, a jednocześnie są mocno osadzeni w Polskich realiach. Od kandydatów z SLD różni nas także to, ze idziemy do wyborów europejskich z własnym programem opracowanym przez nas w kraju i uwzględniającym Polskie potrzeby. Nie musieliśmy kalkować programu Europejskiej Partii Socjalistów.



~iga: Dlaczego tak mało kobiet startuje w wyborach do europarlamentu?


Genowefa_Grabowska: To pytanie to miód na moje serce i pewnie wszystkich pan, które od dawna zabiegają o większy udział kobiet w życiu publicznym. Jest nas niewiele wśród posłów, senatorów, a jeszcze mniej w polskiej delegacji do PE. A życie lubi równowagę, niemal 20 mln wszystkich kobiet, czyli 52% całej ludności Polski powinna mieć należytą reprezentację. Uwierzmy Drogie Panie, ze polityka to nie tylko męskie zajęcie i ze damy sobie równie dobrze rade jak w innych codziennych sprawach.



Moderator: janek_kot> Jak oceniani są polscy eurodeputowani przez kolegów z innych krajów?


Genowefa_Grabowska: Jak zwykle rocznie. To pierwsza kadencja Polaków w PE, wiec patrzono na nas szczególnie uważnie. Musieliśmy wykazać ze nie tylko jesteśmy dobrzy, ale często, że wiemy więcej niż nasi "starsi" koledzy. To man się naprawdę udało. Świadczą o tym np. nazwiska Rosattiego, czy Piniora. Były tez większe i mniejsze wpadki, ale o tych już pisała polska prasa.



Moderator: XXX> Co jeszcze trzeba zmienić w Polsce, żeby było taj jak w starych krajach UE?


Genowefa_Grabowska: Drogi, oczyszczalnie ścieków budujemy i będziemy budować. Ale jako społeczeństwo powinniśmy się lepiej zorganizować, musimy się poczuć pewniejsi, wierzyć we własne siły i uczyć się językow. To nas wyzwoli z resztek kompleksów, bo przecież "Polak potrafi".



~jakobin: czy uwaza pani, że niewypłacanie pracownikowi pensji to kradzież, która powinna byc karana w analogiczny sposób


Genowefa_Grabowska: Niewypłacenie pensji to niewykonanie obowiązku przez pracodawce, za który ten powinien ponieść odpowiedzialność. Pracownika i pracodawcę łączy umowa. Pracownik pracuje, a pracodawca nie robi łaski, tylko musi za to zapłacić.



Imperare_sibi..M29: Wielu europalamentarzystow polskich nie wlada biegle jezykiem angielskim lub innym. Czy ktoś, kto nie zna choćby w podstawowym zakresie języka angielskiego może dobrze zabiegać o polskie interesy??


Genowefa_Grabowska: Absolutnie nie. Nie tylko nie może zabiegać o polskie interesy. Jest wyobcowany, zalękniony, bo z nikim poza Polakami nie porozmawia. Żeby dobrze funkcjonować w europarlamencie trzeba znać co najmniej 2 języki obce: francuski i angielski, bo z Francuzem ciężko się rozmawia po angielsku i odwrotnie. Jeśli kandydat do PE nie zna żadnego języka obcego, to lepiej niech zostanie w domu. W Brukseli z niego pożytku nie będzie.



Moderator: malym2> Jak Pani zapatruje się na to co obecnie dzieje się w górnictwie, chodzi mi o strajki?


Genowefa_Grabowska: Strajki zapowiadane pewnie są dla większości górników są wyrazem niezadowolenia z sytuacji w górnictwie. Są próba zwrócenia uwagi na ogromna grupę ludzi, która tu, na Śląsku w ciągu kilku zaledwie lat zmieniła zupełnie swój status. W Niemczech zmiany w górnictwie przebiegały w ciągu kilkudziesięciu lat. U nas nastapiło to bardzo szybko, wiec mocniej bolało. Dlatego rozumiem niepokój w środowisku górników, ale wszyscy wiemy, ze ważnych spraw nie załatwia się na ulicy.



~Mania: Proszę konkretnie podać co udało sie Pani zrobić w czasie tej uplywajacej kadnecji w Europarlamencie.


Genowefa_Grabowska: Po pierwsze. Rozporządzenie o ściągalności alimentów w Europie, dzięki któremu żaden dłużnik alimentacyjny nie schowa się w innym państwie członkowskim. Po drugie. Po przejściu trąby powietrznej nad Śląskiem zwróciłam się do KE o utworzenie funduszu solidarności z ofiarami klęsk żywiołowych. Po trzecie. Organizowałam akcje profilaktyczne w ramach ochrony zdrowia kobiet, meżczyzn i dzieci. Po czwarte. Jako kwestor PE zwiększyłam liczbę gości, których każdy poseł może co roku na koszt parlamentu zaprosić do Brukseli. No i oczywiście promowałam Śląsk w Brukseli. To są wybrane przykłady. Co do reszty zapraszam na moja stronę: www.grabowska.org.pl.



Moderator: Dziękujemy wszystkim za uział w czacie i zapraszamy ponownie.


Genowefa_Grabowska: Wszystkim, z którymi miałam przyjemność dziś rozmawiać, dziękuję za pytania. Odpowiadałam krótko, bo takie są reguły czatu, Zapraszam do bezpośredniego kontaktu w moim biurze i do udziału w licznych spotkaniach. A 7 czerwca do głosowania na listę nr. 7, bo to "szczęśliwa siódemka".







Genowefa Grabowska (ur. 1 stycznia 1944 w Przystajni) – polska prawniczka, polityk, profesor Uniwersytetu Śląskiego, senator V kadencji, od 2004 posłanka do Parlamentu Europejskiego.

W 1966 ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 1966-1969 pracowała na tej uczelni, następnie do 1971 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1971 pozostaje zawodowo związana z Uniwersytetem Śląskim. W 1974 uzyskała stopień doktora nauk prawnych (na Uniwersytecie Wrocławskim), w 1980 habilitowała się z prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Śląskim, w 1992 otrzymała tytuł profesora. Była dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (w latach 1993-1999), kieruje Katedrą Prawa Międzynarodowego i Prawa Europejskiego tej uczelni. Zdała również egzaminy sędziowski w 1969 i radcowski w 1971.

Należy do kilku organizacji międzynarodowych zajmujących się problematyką prawną. Ogłosiła ponad 100 prac dotyczących prawa Unii Europejskiej, prawa organizacji międzynarodowych, prawa dyplomatycznego, prawa ochrony środowiska.

Z ramienia koalicji Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy została wybrana we wrześniu 2001 na senatora w okręgu katowickim. W Senacie przewodniczyła Komisji Spraw Zagranicznych. W 2004 przeszła do Klubu Senatorskiego Socjaldemokracji Polskiej, w tym samym roku została wybrana do Parlamentu Europejskiego.

Została odznaczona m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Załugi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Zamężna, ma syna Przemysława.

(wikipedia)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto