Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapis czatu z Jerzym Markowskim [SLD, UP]

[email protected]
Rozpoczynamy cykl czatów z kandydatami do Parlamentu Europejskiego, którzy walczą o głosy wyborców z województwa śląskiego. Nie trzeba dodawać, że jest o co walczyć - im większa frekwencja i głosów oddanych na daną ...

Rozpoczynamy cykl czatów z kandydatami do Parlamentu Europejskiego, którzy walczą o głosy wyborców z województwa śląskiego.

Nie trzeba dodawać, że jest o co walczyć - im większa frekwencja i głosów oddanych na daną listę tym większe szanse na dodatkowe mandaty.

Jako pierwszy szlaki przetarł Jerzy Markowski kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy.


Moderator: Witamy na czacie Jerzego Markowskiego, kandydata SLD i UP do Parlamentu Europejskiego.



Jerzy_Markowski: Witam wszystkich internautow.




~prorok: Czy kopalnie powinny być sprywatyzowane?


Jerzy_Markowski: Kopalnie wegla kamiennego, bo chyba o tym mowimy powinny pozostac w rekach panstwa, ale nie ze stuprocentowym udzialem skarbu panstwa. Formula np. 35% akcji kierowanych na gielde w celu pozyskania srodkow inwestycyjnych na modernizacje kopalni jest optymalna z kilku powodow: 1) dlatego ze wprowadza prywatna kontrole nad funkcjonowaniem spolki a ponadto daje szanse na udzial zalogi w akcjonariacie spolki. Jednak poki co moze za sprawa dekoniunktury w gospodarce do prywatyzacji gornictwa nie kwapi sie zaden inwestor strategiczny zas gielda jesli okaze sie zyczliwa dla kopalni Bogdanka to bedzie to sygnal pozytywny, jesli nie, to bedzie to klopot dla gornictwa i ten klopot bedzie trwal az do ozywienia koniunktury. Rzecz w tym, aby te dekoniunkture przetrwac i nie oddawac rynku importerom wegla do Polski, co juz sie zreszta zaczelo.



~ciekawy: jakie jest Pana podejście do protestującej braci górniczej? Dzis walczy Kampania Węglowa, ostatnio w JSW...


Jerzy_Markowski: Motywy tych protestow sa rozne. O co innego idzie w JSW, o co innego w Katowickim holdingu Weglowym. Jednak wspolnym mianownikiem tych protestow jest sposob wynagradzania gornikow a zwlasza spojnosci z wynikami ekonomicznymi. Podstawowa przyczyna tych protestow jest brak ponadzakladowego systemu ukladu pracy, co powoduje, ze place sa rozne i roznie obliczane w niemal kazdej kopalni. To prowokuje podejrzenia o niesprawiedliwosc.Druga przyczyna to jest reakcja na zjawisko dekoniunktury, co zwlaszcza dotyka JSW. Tam problem z nadwyzka produkcji jest najwyzszy i powiem szczerze metoda ograniczania czasu pracy nie jest rozwiazaniem optymalnym. Wolalbym aby rozmawiano o cenie z kontrahentami niz o ograniczaniu czasu pracy i zwolnieniach. Bowiem przy pierwszym wariancie jest duzo miejsca na negocjacje a przy drugim wariancie granica wydolnosci ekonomicznej jest duzo wieksza. Ile mozna placic za "nic-nie-robienie", juz nie mowiac o tym, ze takie zjawisko demoralizuje. Generalnie jednak brak jest klarownej wizji dla polskiego gornictwa na 5-10 lat i jest to o tyle dziwne, ze perspektywa uzytecznosci wegla sie napewno nie zmieni przez 30-40. Pocieszajace jest rowniez to, ze ceny wegla na rynkach miedzynarodowych sie ustabilizowaly, czyli przestaly spadac. Potrzebna jest zatem jednoznaczna polityka ministra gospodarki, ktory po przyjeciu przez rzad polityki energetycznej panstwa bedzie mial przez najblizsze 20-30 lat czytelne warunki funkcjonowania sektora przeemyslowo-energetycznego. Na razie mozna powiedziec, ze gornictwo bardziej dryfuje. I to, ze sie to jeszcze nie rozpoadlo jest konsekwencja 3 rzeczy: 1) olbrzymiej kompetencji kadr, 2) wielkiego potencjalu jakie ma polskie gornictwo, 3) niezwyklej cierpliwosci zalog gorniczych. Ale wszystkie te 3 parametry sa juz na wyczerpaniu.



~slddg: Nie uważa Pan, że SLD się już dawno zatraciło - miało szansę, której nie wykorzystało... a teraz nastał system 2-partyjny.


Jerzy_Markowski: SLD mimo iz dwukrotnie konczylo swoje rzadzenie bardzodobrymi wynikami makroekonomicznymi . Zarowno rzad Cimoszewicza, jak i Belki konczyl rzadzenie wzrostem PKB - 7%, znacznym spadkiem bezrobocia oraz duzym ozywieniem gospod. to w odbiorze spolecznym pozostal formacja zbyt malo wrazliwa spolecznie jak na formacje lewicowa. Sadze, ze stale SLD wstydzil sie lewicowosci, co dyskwalifikuje w oczach wyborcow. Ponadto SLD jako tzw. partia postkomunistyczna ciagle boryka sie z poczuciem winy niemaja odwagi na eksponowanie zaslug. Ta wstrzeemiezliwosc i niejednoznacznosc w oczach wyborcow dyskwalifikuje. Nie mniej uwazam, ze czas kryzysu to czas w ktorym znowu wroci potrzeba spolecznej gospodarki rynkowej, ktora lewica wpisala do konstytucji, bowiem ludzie po prostu sobie nie poradzaI to juz dawno zrozumialy Wprawdzie nielewicowe rzady Stanow Zjednoczonych, czy Niemiec. Nadchodzi czas zapotrzebowania na wysokie kompetencje i jeszcze wyzsza etyke. A przede wszystkim na zakonczenie bezsensownych sporow politycznych, ktore osmieszaja elity polityczne. Na szczescie w tych sporach nie uczestniczy polska lewica.



~wojtek_36: [w sprawie kopaln -moderator]A nie powinien tego regulować rynek - dlaczego Państwo ma dopłacac do kopalń a nie np małym przedsiebiorcom gwarantując im zakup ich usług lub produktów


Jerzy_Markowski: Panstwo nie doplaca do gornictwa od 1992 roku. Od tego czasu ceny wegla, czyli przychody kopaln reguluje rynek. Jednak na poczatku tego okresu panstwo obarczylo wegiel nadzwyczajnymi kosztami spolecznymi poprzez ingerencje w rynkowe ksztaltowanie sie ceny wegla, co spowodowalo, ze mimo iz rynek chcial inaczej ceny wegla nie mogly rosnac i postepowalo to tak daleko, ze rzad L. Millera stojac przed dylematem upadku polskiego gornictwa oddluzyl je kwota 18, 5 mld zlotych z czego 60% stanowily odsetki. Sadze ze podobnie zachowalby sie kazdy racjonalnie myslacy rzad w sytuacji upadku podstawowego gwaranta bezpieczenstwa energetycznego panstwa, jakim jest gornictwo. Od tego czasu wprawdzie rynek
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto