18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

MAO
Pub Anny Szafraniec działa z powodzeniem od września 2009 roku
Pub Anny Szafraniec działa z powodzeniem od września 2009 roku Fot. Olga Wiśniowska
Od ponad dwóch lat Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu realizuje projekt systemowy "Krok do przodu", który skierowany jest do osób bezrobotnych zarejestrowanych w "pośredniaku". Zabrzański PUP może skutecznie aktywizować zawodowo i społecznie mieszkańców dzięki środkom pozyskanym z funduszy europejskich.

Tylko w tym roku placówka otrzymała na ten cel ponad 5 milionów 400 tysięcy zł, a w sumie - kilkanaście milionów zł.

- "Krok do przodu" to projekt, który w szczególności jest skierowany do bezrobotnych, którzy nie ukończyli 24 roku życia lub mają powyżej 50 lat, są niepełnosprawni bądź od lat pozostają bez pracy - tłumaczy Halina Matys, zastępca dyrektora zabrzańskiego PUP-u. - Do tej pory w projekcie wzięło udział 2490 osób bezrobotnych, w tym 1591 kobiet i 899 mężczyzn - wylicza Matys.

Jak mówi, w ramach projektu uczestnicy mają szkolenia zawodowe, odbywają staże, mogą też otrzymać dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Z pomocy oferowanej przez zabrzański PUP skorzystała Anna Szafraniec. We wrześniu 2009 roku otworzyła w Zabrzu Zaborzu pub. Jak mówi, własny lokal z małą gastronomią był jej marzeniem.

- Wzięłam udział w projekcie "Krok do przodu", przeszkoliłam się na kursie dla przedsiębiorców, napisałam biznesplan i dostałam z PUP-u 18 tysięcy złotych na otworzenie działalności gospodarczej - opowiada pani Anna.

Zabrzanka postanowiła pomagać innym bezrobotnym osobom i w swoim lokalu zatrudnia m.in. stażystów.

Z kolei pani Aleksandra dzięki dotacji z zabrzańskiego pośredniaka otworzyła własną agencję PR. Skąd pomysł na taką branżę? Jak wyjaśnia, po studiach przez kilka lat pracowała w Londynie, właśnie w agencji PR-owskiej.

- Tam nauczyłam się wszystkiego. Nie chciałam jednak zostać w Londynie, bo tęskniłam za Polską, za Zabrzem. Wróciłam, ale nie było mi łatwo znaleźć pracę. Dlatego zarejestrowałam się jako bezrobotna w PUP-ie i zaproponowano mi udział w projekcie "Krok do przodu" - opowiada zabrzanka. W styczniu ubiegłego roku pani Aleksandra otworzyła agencję PR.

Z podobnej pomocy skorzystało 360 osób.

Moim zdaniem

Renata Rawska-Rzepka z zespołu ds. projektów w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zabrzu

Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu bardzo skutecznie korzysta z możliwości, jakie daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Staramy się pozyskiwać środki z funduszy europejskich na realizację projektów aktywizujących bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, niepełnosprawnych mieszkańców Zabrza.

W tym celu w naszym urzędzie powstał specjalny zespół ds. projektów. Tworzą go trzy osoby, których zadaniem jest pisanie odpowiednich wniosków, aplikowanie o środki z funduszy europejskich i ich skuteczne pozyskiwanie. Kiedy to się uda, rozliczamy dany projekt i pilotujemy jego prawidłową realizację.

Dotychczas Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu pozyskał z Unii Europejskiej ponad 30 milionów złotych na realizację kilkunastu projektów, w tym tych aktywizujących zawodowo i społecznie bezrobotnych zabrzan.

Aby pozyskać pieniądze z programów unijnych trzeba mieć przede wszystkim pomysł na fajny projekt. Potem trzeba napisać bardzo dobry wniosek, spełniający wszystkie określone w konkursie wymogi. Warto się przyłożyć i postarać pisząc wnioski, bo środki, jakie można otrzymać, to bardzo duże kwoty.

Bez wsparcia z funduszy europejskich po prostu wielu z tych projektów, które już zrealizowaliśmy, czy jesteśmy w trakcie realizacji, nie powstałoby w ogóle. A zapotrzebowanie na nie jest ogromne.

Oprócz projektów, które jako PUP realizujemy samodzielnie, jesteśmy partnerem brytyjskiej firmy A4e, z którą stworzyliśmy Centrum Pracy przy ul. Karola Miarki w Zabrzu. Tam otrzymują wsparcie i pomoc przede wszystkim osoby długotrwale bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne i zagrożone wykluczeniem społecznym. W ten sposób udało nam się pomóc ok. 100 osobom, które bardzo chwalą opiekę i projekt, dzięki któremu Centrum Pracy powstało.

not. MAO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto