Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka z PTTK z Pleszewa na górę Ślężę

Irena Kuczyńska
Wycieczka Fotoklubu Flash Pleszew na Ślężę
Wycieczka Fotoklubu Flash Pleszew na Ślężę Marcin Czerwiński
Fotoklub Flash w Pleszewie zorganizował wycieczkę na górę Ślężę połączoną z plenerem fotograficznym.

Wycieczka z Pleszewa na Ślężę

W dniu 6 września 2007 r., Fotoklub „Flash” Oddziału PTTK Pleszew zorganizował Plener Fotograficzny podczas wędrówki na Ślężę. Wspaniała pogoda panująca tego dnia pozwoliła na pełne wrażeń i niepowtarzalnych widoków przejście szlaku wiodącego od schroniska „Pod Wieżycą” i dalej przez Wieżycę z wejściem na Taras widokowy i na szczyt Ślęży (718 m n.p.m).

Na szczycie odpoczynek w schronisku zbudowanym w latach 1907-1908, fotografie z kultowym „Niedźwiedziem” i kościółkiem poświęconym w 1852 r., a także współczesnym „Krzyżem Milenijnym” ufundowanym przez leśników dla uczczenia 1000-lecia biskupstwa wrocławskiego. Podziwialiśmy również telekomunikacyjną stacja przekaźnikową Radiowo Telewizyjnego Centrum Nadawczego Telekomunikacji Polskiej z masztem o wysokości 136 m, zbudowaną w 1972 r.

Zejście ze Ślęży prowadziło malowniczym (dość trudnym) szlakiem górskim przez „Olbrzymki”, „Skalną Perć” i „Skalną”, a wędrówkę zakończyliśmy na Przełęczy Tąpadła. Po krótkim odpoczynku, zadowoleni i głodni udaliśmy się na tradycyjną „świeżonkę” w drodze powrotnej do Pleszewa

mówi organizator wycieczki Stanisław Kałka.

Ślęża położona jest na Nizinie Środkowośląskiej, ok. 30 km od Wrocławia, jako odosobniony masyw, ma on kształt rozległego stożka porośniętego lasami świerkowymi i jaworem. Obejmuje on górę Ślężę oraz wzgórza Kiełczyńskie i Oleszańskie. Ślęża wznosi się na wysokość 718 m nad poziom morza i ok. 500 m nad poziom Niziny. Szczyt Ślęzy stanowi rezerwat przyrody „Góra Sobótka - Ślęża”.
Prawdopodobnie już w epoce brązu i w starszej epoce żelaza na szczycie Ślęży znajdował się ośrodek kultu, którego powstanie przypisywane jest Celtom. Około roku 400 przed naszą erą przybyli oni na Śląsk. Na Ślęży i w jej okolicy znajdują się też wykute w kamieniu pokaźne posagi nazywane obecnie „niedźwiedziem”, „panną z rybą”, „mnichem” i „grzybem”. Na posągach widnieją ukośne znaki krzyża, które usiłuje się tłumaczyć jako symbole kultu słońca z okresu kultury łużyckiej. Ślęża była, bowiem „Śląskim Olimpem”
.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto