Trzy ośrodki z woj. Pomorskiego i jeden "pozostający w zasięgu Gdańska" mają szansę, by stać się centrami pobytowymi, rekomendowanymi przez UEFA dla drużyn biorących udział w finałach Euro 2012.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Trzy ośrodki z woj. Pomorskiego i jeden "pozostający w zasięgu Gdańska" mają szansę, by stać się centrami pobytowymi, rekomendowanymi przez UEFA dla drużyn biorących udział w finałach Euro 2012. Ostateczna decyzja za dwa lata.Do Ministerstwa Sportu zgłosiło się 106 ośrodków z całej Polski. Wszystkie zostały skontrolowane przez UEFA. Po zakończeniu wizytacji Europejska Unia Piłkarska dokonała weryfikacji listy. 44 ośrodki są centrami wstępnie rekomendowanymi dla drużyn, kolejnych 26 powinno służyć jako hotele dla VIP-ów ("UEFA Family"), a 36 zostało odrzuconych.

Na "liście 44 " znalazły się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, Hotel "Cztery Pory Roku" w Straszynie, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gniewinie koło Wejherowa. - Pod naszym "nadzorem" jest też oferta miasta Ostróda - mówi Zbigniew Weinar, szef biura ds. Euro 2012 Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Ośrodek z "listy 44" musi oferować 10 luksusowych apartamentów i 50 pokoi dwuosobowych. Transport do lotniska nie powinien zająć dłużej niż godzinę, a na boiska (muszą być trzy płyty, każda oświetlona, ze sztuczną murawą) - nie więcej niż 20 min. Ostatecznej rekomendacji UEFA dokona w 2010 r. Wówczas na liście ma zostać 16 ośrodków. Ale...


- Po pierwsze, ta lista może zawierać nawet 20, 25 czy 30 ośrodków. Po drugie, federacje mają prawo wybrać zupełnie inny obiekt niż te z listy. Po trzecie, jeśli jakieś inne ośrodki spełnią w ciągu najbliższego roku wymogi UEFA, zostaną dopisane do listy - mówi Małgorzata Pełechaty, rzecznik Ministerstwa Sportu.


- W tej chwili nie można powiedzieć, że któryś z ośrodków jest faworytem. Wszystkie są na równi. UEFA celowo publikuje tak szeroką wstępną listę, żeby stymulować nie tylko rozwój samych ośrodków, ale całego regionu i kraju - dodaje Zbigniew Weinar.

Ryszard Stachurski, dyrektor COS Cetniewo, zachwala swój ośrodek, zwracając uwagę znakomite centrum odnowy biologicznej. Zwraca też uwagę, że teren OPO jest bardzo rozległy, a z drugiej strony bezpieczny, bo zamykany, przez co w ośrodku podczas pobytu piłkarzy będzie panować spokój, choć Cetniewo jest kurortem.


- Mamy główny budynek hotelowy i willę, które możemy bez problemu przystosować. Wystąpiliśmy do Urzędu Miejskiego we Władysławowie z wnioskami o budowę boisk - mówi Stachurski.

Krzysztof Kochan, prezes ośrodka w Gniewinie, zwraca uwagę, iż na ośrodek ten dysponuje już dwoma boiskami, a jesienią ruszy budowa trzeciego. Równolegle toczyć się będzie budowa hotelu na 120 miejsc. Planowane przecięcie wstęgi - za dwa lata. Kochan także zwraca uwagę na panujący wokół ośrodka spokój.

Artur Munje z Urzędu Miasta Ostróda mówi z kolei o pięknej okolicy z niezliczoną ilością jezior i lasów, pięciu powstających luksusowych hotelach i odległym o 80 km lotnisku w Szymanach, które ma być zmodernizowane.


- Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski obiecał nam pieniądze na przebudowę stadionu miejskiego - dodaje.


- Urzekliśmy wizytatorów gościnnością - zwraca uwagę Ewa Zakrzewska, dyrektor "Czterech Pór Roku". Podkreśla, że hotel w Straszynie jest w stanie spełnić wymogi UEFA, a piłkarze mogą ćwiczyć na boiskach w Straszynie, Pruszczu i Kolbudach. Zakrzewska nie wyklucza jednak, że "Cztery Pory Roku" będą tylko hotelem dla "UEFA Family".

Na liście "UEFA Family" są m.in. Holiday Inn i Dwór Oliwski w Gdańsku a także hotele Nadmorski w Gdyni i Forten w Malborku. Z listy skreślono ofertę gdańskiego MOSiR-u (UEFA nie chce, by ośrodki dla drużyn znajdowały się w miastach, gdzie rozgrywa się mecze) oraz hotel Murat w Redzie (zła lokalizacja).
15 mln - mniej więcej tylu kibiców przyjedzie do Polski na Euro 2012

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!