Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Właśnie zakończyły się III Powiatowe Łowy na lisa. Podsumowanie polowania z tradycyjnym pokotem odbyło się w Zawadach

RED
Starostwo Powiatowe w Pleszewie
Nadmierna liczebność lisów w Powiecie Pleszewskim stanowi zagrożenie dla zwierzyny drobnej. Właśnie zakończyły się III Powiatowe Łowy na lisa

Podsumowanie polowania z tradycyjnym pokotem, ogniskiem i biesiadą odbyło się w domku myśliwskim „Hubertówka” w Zawadach. Najlepsze koła łowieckie otrzymały puchary, ufundowane przez starostę pleszewskiego.

Organizatorami dorocznych łowów na lisa było Starostwo Powiatowe w Pleszewie. Zbiórka po polowaniu, tradycyjny pokot oraz biesiada odbyły się w zagrodzie myśliwskiej „Hubertówka” w Zawadach, siedzibie Koła Łowieckiego nr 45 „Hubertus”.

- W polowaniu uczestniczyło 10 kół łowieckich, posiadających obwody łowieckie na terenie Powiatu Pleszewskiego. Zgodnie z regulaminem odstrzał był prowadzony przez ostatni tydzień od 12 do 18 lutego. W sumie ustrzelono 125 lisów. W roku 2017 upolowano 215 drapieżników, a rok wcześniej 85 - informuje Tomasz Wojtala, rzecznik Starostwa Powiatowego w Pleszewie.

RANKING
„III Powiatowych Łowów na Lisa w Powiecie Pleszewskim”
1. Koło Łowieckie Nr 23 „Darz Bór” Pleszew – 33 lisy

2. Koło Łowieckie Nr 22 „Bażant” Dobrzyca – 22 lisy
3. Koło Łowieckie Nr 29 „Darz Bór” Jarocin – 21 lisy
4. Koło Łowieckie Nr 46 „Hubertus” Pleszew – 16 lisów
5. Koło Łowieckie Nr 19 „Żubr” Gołuchów – 10 lisów
6. Koło Łowieckie Nr 21 „Szarak” Kotlin – 9 lisów
7. Koło Łowieckie Nr 47 „Oręż” Pleszew – 4 lisy
8. Koło Łowieckie Nr 33 „Wrzos” Brudzew – 4 lisy
9. Koło Łowieckie Nr 7 „Przylesie” Poznań – 4 lisy
10. Koło Łowieckie Nr 21 „Drop” Gostyń – 2 lisy

Jak tłumaczy Tomasz Wojtala, władze powiatu i koła łowieckie od kilku lat prowadzą planowy odstrzał lisów. Ich redukcja jest niezbędna w celu przywrócenia prawidłowych relacji miedzy gatunkami. Chodzi o zapewnienie lepszych warunków bytowania zwierzyny drobnej. Celem programu jest ograniczenie populacji drapieżników, takich jak lisy, jenoty, kuny, tchórze, norki amerykańske, szopy pracze.

- Lisy żywią się także padliną, dlatego były przydatne w środowisku, bo pełniły rolę czyścicieli siedlisk. Ale dawniej lisów było mniej, dzisiaj jest ich stanowczo za dużo. Dorosły osobnik tego gatunku zjada dziennie około 0,5 - 1 kilograma pożywienia. Lisy polują na bażanty, kuropatwy, zające, myszy, żaby. Nadmierna populacja lisów jest więc zagrożeniem dla zwierzyny drobnej - wyjaśnia Naczelnik Powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska Piotr Fabisz.

Z analiz Starostwa Powiatowego w Pleszewie wynika, że nagły wzrost liczebności lisów w Powiecie Pleszewskim nastąpił od 1995 roku i został spowodowany po części przez ingerencję człowieka w środowisko. - Masowe szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie wyeliminowały tę chorobę i spowodowały, że lisy przestały na nią padać. W konsekwencji drapieżniki zaczęły się intensywnie rozmnażać, a ich populacja gwałtownie wzrosła. To spowodowało drastyczny spadek liczebności zwierzyny drobnej, którą żywią się lisy- zauważa Tomasz Wojtala.

Od kiedy powiat uruchomił program redukcji lisa, regularnie monitorowany jest stan zwierzyny drobnej. Wzrasta liczebność zajęcy i bażantów, ale od 2008 roku systematycznie spada populacja kuropatw. Dlatego samorząd powiatowy stara się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na zakup 1.200 sztuk kuropatw celem zasiedlenia terenów Powiatu Pleszewskiego.

Prognoza pogody dla Wielkopolski na 20 lutego:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto