Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Witold Pilecki - Zwyczajny bohater. Wystawa w Poznaniu

RED
Robert Czajczyński
W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu prezentowana jest wystawa pt. „Rotmistrz Witold Pilecki - zwyczajny bohater”. Na otwarciu obecna była grupa rekonstrukcyjna - Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty pod patronatem starosty pleszewskiego oraz delegacja młodzieży z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego z Sowiny Błotnej.

Twórcami wystawy są Muzeum Ziemiaństwa z Dobrzycy oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli z Kalisza. Ekspozycja była wcześniej prezentowana w szkołach średnich na terenie południowej Wielkopolski. Teraz wystawa została pokazana w stolicy województwa.

Jak tłumaczy Tomasz Wojtala, dowódca grupy rekonstrukcyjnej otwarcia wystawy dokonali: dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Dorota Kinal, dyrektor Muzeum Ziemiaństwa Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzycy Wiesław Kaczmarek oraz dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu Jan Bartczak.
Z inicjatywy starosty pleszewskiego Macieja Wasielewskiego w uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyła GRH Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty z Pleszewa. Wystawę obejrzała także grupa młodzieży z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego z Sowiny Błotnej.

Wystawa ukazuje drogę życiową ochotnika do Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego - patrona Żołnierzy Wyklętych. Opracowano ją w oparciu o materiały udostępnione przez syna rotmistrza – Andrzeja. Wystawa koncentruje się na działalności konspiracyjnej Witolda Pileckiego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, do którego trafił jako ochotnik z misją zleconą przez konspiracyjną Tajną Armię Polską. Wystawa ukazuje również dzieciństwo i młodość rotmistrza, jego życie jako ziemianina i wojskowego oraz działalność w kolejnych organizacjach społecznych i gospodarczych w okresie II RP. Istotną częścią ekspozycji są także dramatyczne losy Pileckiego po wojnie - od powrotu do kraju z misją zleconą przez gen. Władysława Andersa, przez proces i karę śmierć w maju 1948 roku, aż po próby rehabilitacji rotmistrza, jego ułaskawienie w roku 1990, pośmiertne odznaczenie Orderem Orła Białego i awans do stopnia pułkownika.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pleszewie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto