Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiące osób korzystały w ubiegłym roku z zasobów Archiwum Państwowego w Kaliszu ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Archiwum Państwowe w Kaliszu podsumowało 2018 rok
Archiwum Państwowe w Kaliszu podsumowało 2018 rok Archiwum Państwowe w Kaliszu
W 2018 roku z zasobów Archiwum Państwowego w Kaliszu skorzystały tysiące osób. We wtorek kaliska placówka podsumowała miniony, bogaty w różne wydarzenia rok.

W minionym roku zasób APK zwiększył się aż o 13 398 jednostek, a do najciekawszych nabytków należą z pewnością: dokument pergaminowy z 1568 r. z pieczęcią lakową wystawiony przez Radę Miejską z Kaliszu dla miejscowego bractwa kramarskiego; akta metrykalne z powiatu kaliskiego z lat 1808-1901; spuścizna rodziny Jabłkowskich z Kalisza z lat ok. 1905-1951 oraz akta Kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin „Calisia” w Kaliszu z lat 1959-1998.
Co najważniejsze, zbiory archiwum cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ubr. w pracowni naukowej udostępniono ponad 9000 jednostek archiwalnych i mikrofilmów. W większości korzystali z nich obywatele Polski, ale także Niemiec, Francji, Izraela, Brazylii, Wielkiej Brytanii, czy Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie do Archiwum Państwowego w Kaliszu wpłynęło ponad 1100 podań, głównie z prośbą o przeprowadzenie poszukiwań genealogicznych.
Sztandarową dziedziną, którą może pochwalić się Archiwum Państwowe w Kaliszu jest popularyzacja. W minionym roku zorganizowano m. in. Marcowy Maraton Archiwalny; obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów, w których coś dla siebie mogli znaleźć archiwiści zakładowi, miłośnicy genealogii, czy młodzież szkolna. W ramach imprez cyklicznych dla młodzieży odbyła się kolejna odsłona Kaliskiego Archiwum Filmowego. Tradycyjnie udało się przeprowadzić kolejną edycję konkursu „Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego”, którego finał po raz pierwszy odbył się w Villi Calisia przy Alei Wolności. Z wydatną pomocą Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów oraz Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu udało się przygotować spotkania tematyczne m. in. z Wacławem Majchrzakiem, Anną Jabłkowską-Klimas, Jerzym Wojtczakiem.
W minionym roku Archiwum Państwowe w Kaliszu przeprowadziło 22 lekcje archiwalne dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół. Uczniowie brali udział w zajęciach na temat działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu, warsztatach „Propaganda w Polsce Ludowej”, zajęciach na temat społeczności żydowskiej w Kaliszu, warsztatach „Szukajcie, a znajdziecie...”, Kaliskiego Archiwum Filmowego, odzyskania niepodległości przez Polskę w kontekście lokalnym, materiałów archiwalnych do historii Liskowa, Dębego. Łącznie w przedsięwzięciach wzięło udział ok. 500 uczniów z 22 szkół regionu kaliskiego.
W zebraniu sprawozdawczym z działalności placówki uczestniczyli goście, z którymi archiwum miało okazję blisko współpracować. Kaliscy archiwiści gościli tym razem: naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu Grażynę Dziedziak, reprezentującą prezydenta Kalisza; naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu Mariusza Witczaka; radnego Leszka Ziąbkę; prezesa Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. dr hab. Krzysztofa Walczaka oraz wiceprezesa prof. dr hab. Ewę Andrysiak; dyrektora Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatury w Kaliszu Violettę Słupianek; dyrektora Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu Jarosława Wujkowskiego; prezesa Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu Elżbietę Stadtmüller; nauczyciela Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu Izabellę Galubę-Bryja; nauczyciela z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu Aldonę Wasilewską; darczyńców: Annę Jabłkowską-Klimas, Wojciecha Pilarskiego i Andrzeja Jabłońskiego. W zebraniu uczestniczyli także pracownicy Archiwum Państwowego w Kalisz, a gospodarzem tradycyjnie była dyrektor dr Grażyna Schlender.

Cezary Żak: Aktorstwo to jest bardzo trudny zawód dla kobiety

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto