Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Synoptycy ostrzegają przed falą wielkich upałów

AND
W sobotę i niedzielę będzie bardzo gorąco
W sobotę i niedzielę będzie bardzo gorąco naszemiasto.pl
Synoptycy ostrzegają przed falą upałów. Przez najbliższe dni termometry pokazywać będą 30 stopni Celsjusza i więcej. Do niedzieli, 9 sierpnia obowiązuje trzeci najwyższy stopień zagrożenia.

Synoptycy wydali ostrzeżenia meteorologiczne dla Wielkopolski. W poniedziałek, 3 sierpnia.prognozują temperaturę maksymalną od 29°C do 31°C, temperatura minimalna od 17°C do 19°C. W pozostałych dniach termometry mają wskazywać od 33°C do 36°C w cieniu, natomiast temperatura minimalna od 20°C do 22°C.

Od poniedziałku do niedzieli obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia upałami. Ale uwaga. Istnieje możliwość przedłużenia okresu ważności ostrzeżenia! Z kolei pod koniec tygodnia mogą wystąpić gwałtowne burze.

A jak nie dać się upałom?

- Jeśli to tylko możliwe, należy pozostać w domu, unikać wysiłku fizycznego i ciężkiej pracy, szczególnie w okresie największego nasłonecznienia (między godzinami 10.00 a 15.00). Ważne, aby pić dużo płynów, należy pić około 2 – 3 litrów płynów dziennie, co może być trudne u osób starszych, które mają zaburzony odruch pragnienia. Osoby wykonujące ciężką pracę, czy będące narażone na działanie wysokiej temperatury przez długi czas mogą potrzebować znacznie większych ilości płynów - mówi Jakub Rychlik, ratownik medyczny.

Specjalista radzi, aby nie dopuścić do uczucia pragnienia, ponieważ oznacza to, że organizm jest odwodniony. Należy więc pić często, ale małe ilości płynów. Najlepszy wybór to niegazowane i niesłodzone napoje. Doskonała do nawadniania jest woda mineralna np. z dodatkiem cytryny lub mięty.

- Dobre są także herbaty smakowe, a szczególnie zielona herbata, która zawiera dużo antyutleniaczy. W gorące dni staraj się unikać alkoholu i napojów kofeinowych. Ciężkostrawne posiłki możesz zastąpić warzywami i owocami - dodaje Jakub Rychlik.

W czasie upałów ważny jest też przewiewny strój. Wychodząc na zewnątrz nie zapomnijmy posmarować się kremem z filtrem. Im wyższy filtr, tym lepiej. Pamiętaj także o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych.

- Upał może prowadzić do udaru cieplnego, który jest najcięższym skutkiem przegrzania. Objawy niepojące to wysoka temperatura ciała (często powyżej 40°C), drżenia rąk, przyśpieszenie akcji serca, zaburzenia świadomości, a nawet drgawki. Może również wystąpić brak potliwości - dodaje ratownik. - Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy tak szybko, jak to możliwe udaj się w chłodne, zacienione miejsce, poproś kogoś, żeby z Tobą został i odpocznij. Warto pamiętać, że odwodnienie (spożycie zbyt małej ilości płynów), ogólnie osłabienie, przemęczenie, ciężka praca dodatkowo zwiększają ryzyko udaru cieplnego.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto