Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starosta Pleszewski organizuje Festiwal Rzemieślniczy

PF
We wrześniu powiat pleszewski organizuje Festiwal Rzemieślniczy, który ma się okazać magnesem, żeby przyciągnąć młodych ludzi na kierunki zawodowe.
We wrześniu powiat pleszewski organizuje Festiwal Rzemieślniczy, który ma się okazać magnesem, żeby przyciągnąć młodych ludzi na kierunki zawodowe.
W Zespole Szkół Usługowo - Gospodarczych 19 września odbędzie się Festiwal Rzemieślniczy. Chodzi o zachęcenie młodych do pracy w rzemiośle

Pleszewskie rzemiosło ma bogate tradycje. Świetni cukiernicy, piekarze, rymarze – listę tych fachowców można by było wymieniać jeszcze długo. Jednak dziś niektóre zawody rzemieślnicze znikają już powoli z rynku, nie tylko na skutek postępu technologicznego, ale przede wszystkim z powodu braku osób, które by te tradycje kontynuowały.

Po ulicach chodzi mnóstwo bezrobotnych socjologów, politologów, specjalistów od zarządzania, którzy też zauważają brak szewców, krawcowych czy hydraulików, ale przez myśl im nie przejdzie, żeby wziąć sprawy w swoje ręce i nimi zostać. - My chcemy ten obraz zmienić, bo w takich prostych zawodach wciąż brakuje fachowców. - zaznacza starosta pleszewski

W tym celu postanowił zorganizować nietypową imprezę na terenie Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych. - Wpadłem na pomysł, że 19 września zorganizujemy Festiwal Rzemiosła – informuje starosta pleszewski Michał Karalus.

Głównym zadaniem tego przedsięwzięcia ma być promocja kształcenia zawodowego wśród uczniów II i III klas gimnazjów i pokazania im dzisiejszego wizerunku absolwenta zawodówki, który nie jest „brudnym robotnikiem”, ale wykształconym pracownikiem potrafiącym korzystać nie tylko ze swojej wiedzy, potrafiącego korzystać z nowoczesnych technologii i narzędzi.

W trakcie trwania festiwalu przewidziane są praktyczne pokazy prac wykonywanych w zawodach rzemieślniczych, z możliwością realnego uczestnictwa młodych ludzi. - Podejmujemy się bardzo trudnego zadania. Chcemy pokazać, że w tych prostych zawodach jest przyszłość. Jest to próba odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy. My już wielokrotnie podejmowaliśmy próby otworzenia klasy budowlanej w Zespole Szkół Usługowo – Gospodarczych, ale brakowało chętnych - dodał starosta.

Równolegle z trwającym Festiwalem odbędzie się konferencja dla przedstawicieli rzemiosła, izb gospodarczych oraz dyrektorów i nauczycieli szkół zawodowych z terenu Południowej Wielkopolski pod hasłem „Edukacja zawodowa szansą dla rzemiosła, małych i średnich przedsiębiorstw”, która jak zapewnia pleszewski starosta ma poruszać aktualne problemy pracodawców z kształceniem zawodowym w obecnym systemie edukacji.

Przedsięwzięcie będzie organizowane przez Starostwo Powiatowe w Pleszewie przy współpracy między innymi z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą, Cechem Rzemiosł Różnych, Stowarzyszeniem „Rzemiosło Przyszłości” z Bydgoszczy oraz Klubem Szkół im. Hipolita Cegielskiego.

Wśród zaproszonych gości jest Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego, największej organizacji rzemiosła zrzeszającej blisko 300 tysięcy firm, który od 1970 roku prowadzi zakład ślusarski w Poznaniu, w którym produkuje tablice samochodowe i elementy lamp. Sam spawa, lutuje i tłoczy.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto