Podana przez jedną z gazet informacja o tym, że Chorzów i Kraków nie będą gospodarzami Euro 2012 wywołała burzę wśród osób zajmujących się modernizacją Stadionu Śląskiego, ale na szczę-ście okazała się ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Podana przez jedną z gazet informacja o tym, że Chorzów i Kraków nie będą gospodarzami Euro 2012 wywołała burzę wśród osób zajmujących się modernizacją Stadionu Śląskiego, ale na szczę-ście okazała się nieprawdziwa. Przebudowywany chorzowski gigant wciąż ma szansę na zostanie areną najbliższych finałów mistrzostw Europy, a decyzję w których miastach odbędzie się turniej podejmie w 2009 roku Komitet Wykonawczy UEFA.


Nasza sonda: Czy Polska dobrze przygotuje Euro 2012


- Ciągle obowiązują uchwały z wrześniowego Komitetu Wykonawczego UEFA z Bordeaux mówiące o tym, że Euro 2012 odbędzie się na minimum sześciu a maksimum ośmiu stadionach w Polsce i na Ukrainie, ale liczba ośrodków w poszczególnych krajach nie musi wcale być taka sa-ma. Oczywiście idea UEFA jest taka, żeby każdy kraj był w takim samym stopniu gospodarzem turnieju, ale bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie obiektów do przeprowadzenia tej imprezy. Na razie zarówno w Polsce jak i na Ukrainie do roli organizatora mistrzostw Europy kandyduje po sześć miast - powiedział Michał Listkiewicz odpowiadający w Polsce za kontakty z UEFA w sprawie Euro 2012.

Na Śląsku cały czas trwają przygotowania do tej imprezy. Jutro do Warszawy wybiera się z naszego regionu silna delegacja, która spotka się z ekspertami stadionowymi UEFA.

- Spotkanie zaplanowane jest na trzy godziny podczas których ośmiu ekspertów będzie analizować projekt przebudowy Stadionu Śląskiego i oceniać postępy prac. Na ostatnich warsztatach stadionowych przekonaliśmy przedstawicieli UEFA do naszych planów modernizacji chorzowskiego obiektu i w efekcie zmienili oni kolor ryzyka tej inwestycji z czerwonego na pomarańczowy. Teraz pokażemy im przygotowany właśnie projekt budowlany. Jeszcze w tym tygodniu opublikujemy ogłoszenie o pierwszej części przetargu, a także złożymy do wojewody śląskie-go wniosek o pozwolenie na budowę. Kiedy w przyszłym roku podpiszemy umowy z wykonawcami robót UEFA powinna przyznać Stadionowi Śląskiemu w swojej klasyfikacji kolor zielony i uznać, że ryzyko nie ukończenia tej inwestycji przed Euro 2012 jest niewielkie - stwierdził Marcin Stolarz, dyrektor Biura ds. Euro 2012 w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim.

- Podczas majowego posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA najpewniej zapadnie decyzja tylko odnośnie liczby stadionów na których rozegrane zostanie EURO 2012. Wspólnie z Ukraińcami musimy zrobić wszystko, żeby było ich osiem, a nie sześć. Myślę, że dopiero podczas kolejnego posiedzenia tego gremium, zaplanowanego na koniec 2009 roku, wybrane zostaną konkretne miasta. Do tego czasu sporządzone zostaną jeszcze przynajmniej dwa raporty ekspertów oceniające stopień przygotowań poszczególnych ośrodków i to na ich podstawie UEFA podejmie ostateczne decyzje. Na razie szanse na goszczenie Euro ma wszystkie dwanaście miast - dodał Michał Listkiewicz, były prezes PZPN.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!