Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwer przy Pedecie na Woli przejdzie metamorfozę. Jest już wstępny projekt nowej "Wenecji"

ap
Skwer przy Pedecie na Woli przejdzie metamorfozę. Jest już wstępny projekt nowej "Wenecji"
Skwer przy Pedecie na Woli przejdzie metamorfozę. Jest już wstępny projekt nowej "Wenecji" materiały prasowe
Skwer przy Pedecie to miejsce, które niegdyś tętniło życiem. Przed wojną znajdował się tam lunapark "Wenecja", a później słynne kino W-Z i popularny bar, którego nazwa nawiązywała do przedwojennego wesołego miasteczka. Przestrzeń była chętnie odwiedzana przez mieszkańców Woli, również ze względu na obecność świetnie zaopatrzonego Powszechnego Domu Towarowego Wola. Teraz skwer wymaga gruntownej rewitalizacji. Gotowy jest już wstępny projekt pokazujący, jak teren przy ul. Młynarskiej, Wolskiej, Leszno i Karolkowej mógłby wyglądać.

Nowa koncepcja pod nazwą "Nowa Wenecja" powstała w wyniku ubiegłorocznych warsztatów prowadzonych z osobami mieszkającymi w okolicy skweru. - Pomysły dotyczące przyszłego zagospodarowania skweru zostały ujęte w prezentowanej koncepcji – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. Projekt powstał w ramach programu ODNOWA, a jego przygotowaniem zajął się Łukasz Kowalski z pracowni la-wa we współpracy z Fundacją Na miejscu.

Skwer przy Powszechnym Domu Towarowym Wola, zwanym potoczenie Pedetem, miałby zostać podzielony na kilka stref tematycznych: parkową, rekreacyjną, wydarzeń sąsiedzkich oraz animacji. To sprawi, że miejsce stanie się atrakcyjne dla osób w każdym wieku: młodzieży, rodziców z dziećmi, a także seniorów. W strefie rekreacyjnej stanąłby plac zabaw dla dzieci, stworzona zostałaby również zielona polana przeznaczona do prowadzenia rozmaitych aktywności. We wschodniej części skweru, na znajdującej się tam szerokiej alei, można byłoby wygospodarować miejsce dla animacji sportowych i kulturalnych. Opracowanie zakłada także stworzenie przestrzeni dla plenerowych wystaw czasowych. Twórcy koncepcji chcą też, aby nowy wygląd skweru był pomostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, dlatego zaproponowali zamontowanie sznurów kolorowych lamp nawiązujących do oświetlenia tarasu słynnego baru "Wenecja".

Rewitalizacja przestrzeni przy zbiegu ulic Młynarskiej i Wolskiej zakłada też likwidację barier architektonicznych, posadzenie nowych drzew, krzewów i kwiatów, a także postawienie elementów tzw. małej architektury, czyli: ławek, siedzisk, stojaków rowerowych i koszy na śmieci.

– Skierowaliśmy naszą uwagę na dawną Wenecję po badaniu potrzeb mieszkańców i serii działań animacyjnych w okolicy. Wniosek z nich jest jeden: bardzo potrzebne jest miejsce spotkań w tym rejonie, dobrej jakości przestrzeń publiczna. Przyjazna, bezpieczna, dostępna. Skwer ma wielki potencjał również z perspektywy urbanistycznej, ma szanse stać się nowym centrum lokalnym Młynowa. Prace nad koncepcją są ekscytujące i są dla nas, mam nadzieję, początkiem działań w tej okolicy. Główną wartością, jaka przyświeca nam w pracy nad tym miejscem, jest to, żeby była to przestrzeń włączająca. Żeby było to miejsce pełne różnorodności, demokratyczne. To szczególnie ważne na zmieniającej się Woli – mówi Marta Trakul, prezes Fundacji Na miejscu.

Koncepcja ma stanowić punkt wyjścia do konsultacji i dyskusji, które rozpoczną się 8 maja i potrwają 3 tygodnie. Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z makietą nowej koncepcji rewitalizacji skweru. Mobilny punkt konsultacyjny z makietą będzie pojawiał się w najbardziej uczęszczanych miejscach w okolicy skweru. Swoje uwagi będzie można też przesyłać na adres [email protected]. W planach jest również organizacja konsultacji dla lokalnych przedsiębiorców i instytucji. Także w czasie imprez plenerowych - Święta Kolonii Wawelberga i pikniku sąsiedzkiego przy Młynarskiej - które odbędą się w maju na Woli, zbierane będą uwagi dotyczące zagospodarowania skweru.

Czytaj też: Gazownia na Woli. Miasto walczy o odzyskanie "wolskiego koloseum"

Władze dzielnicy chcą zmodernizować teren w ciągu najbliższych trzech lat. – W tym roku chcemy skupić się na poznaniu potrzeb i oczekiwań mieszkańców, tak aby nowy skwer tętnił życiem. Ponadto chcemy posadzić nowe krzewy – forsycję, berberys oraz tawułę. Pojawią się również nowe drzewa ozdobne ławki i kosze na śmieci. W przyszłym roku planujemy przystąpić do prac projektowych i uzyskać niezbędne pozwolenia. Prace budowlane chcemy rozpocząć w 2019 roku – mówi burmistrz Strzałkowski.

Wsparcie dla projektu deklarują również wolscy radni. – Warto rozmawiać, mam nadzieję na liczny udział mieszkańców i organizacji, które chcą wnieść swój cenny wkład w rozwój tego miejsca. Wierzę, że dzięki współpracy zainteresowanych stron skwer zyska nowy wymiar, który będzie służył Woli – mówi Kamil Giemza, przewodniczący klubu PO w Radzie Dzielnicy Wola.

Dawne centrum dzielnicy
Przed wojną skwer był częstym miejscem spotkań mieszkańców Woli. Głównie za sprawą znajdującego się tam wówczas wesołego miasteczka "Wenecja". Mieściły się tam karuzele, beczka śmiechu i teatr dziecięcy. Jednak równie chętnie przestrzeń odwiedzali starsi mieszkańcy dzielnicy.
W 1949 roku na skwerze zaczęto budować dwa najbardziej charakterystyczne budynki tej okolicy - kino W-Z i Powszechny Dom Towarowy Wola nazywany "Pedetem". Kino zostało utrzymane w modernistycznym stylu i było jedynym wolnostojącym kinem w tej dzielnicy. Ostatni seans odbył się w 1991 roku, a budynek zniknął z mapy Warszawy.

Z kolei PDT należał do najlepiej wyposażonych domów towarowych w stolicy. Można było znaleźć tam praktycznie wszystko: sprzęt RTV i AGD, kosmetyki, ubrania oraz wiele innych rzeczy niedostępnych w pozostałych częściach miasta. Budynek stanowił ciekawe połączenie trzech stylów: modernizmu, socrealizmu i art deco.

Kolejnym charakterystycznym miejscem tej okolicy był bar "Wenecja", który nazwą nawiązywał do przedwojennego lunaparku. Został otwarty w latach 60. Był wybitnym przykładem funkcjonalizmu w architekturze. Na dole znajdowały się samoobsługowy bar, sklep i cukiernia, a na piętrze tarasy, kawiarnia i biura.

Wszystkie te budynki miały być zwieńczeniem zaprojektowanego nowego centrum Woli, które było również zakończeniem Trasy W-Z.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto