Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sędzia piłkarski: Tak sędziują w Jarocinie [ZDJĘCIA] [FILM]

Kamil Bachorz
Sędzia piłkarski: Tak sędziują w Jarocinie
Sędzia piłkarski: Tak sędziują w Jarocinie Kamil Bachorz
Sędzia piłkarski. Do Jarocina przyjechali już dwie godziny przed meczem. Kwadrans przed spotkaniem wszystko mieli już dopięte na ostatni guzik. Na ich czele stał Artur Aluszyk, który w swojej karierze sędziował także mecze na zapleczu Ekstraklasy. Jak wygląda praca sędziego? Przekonałem się sam.

Na stadionie pojawiłem się dwie godziny przed meczem. Razem ze mną przyjechali sędziowie ze Szczecina. Sędzią głównym meczu Jaroty Jarocin z Górnikiem Wałbrzych był Artur Aluszyk, który przygodę z sędziowaniem rozpoczął w 2002 roku. Jednak już pięć lat później gwizdał na szczeblu centralnym. Na liniach pomagali mu Marek Arys i Dariusz Królikowski, a sędzią technicznym był Andrzej Martynowicz.

Sędzia piłkarski: Tak sędziują w Jarocinie

Półtora godziny przed meczem rozpoczęła się odprawa. Na niej Artur Aluszyk przekazał kierownikom obydwu drużyn na co będzie zwracał szczególną uwagę. – Jeśli chodzi o taśmy na getrach, to otrzymaliście informacje z PZPN-u. Dlatego proszę żeby tego dopilnować – mówił arbiter tego spotkania. Podczas odprawy sędziowie zobaczyli także w jakich strojach będą występować obydwie drużyny.

Po odprawie sędziowie udali się na rozgrzewkę. Biegali oni wokół stadionu, rozciągali się oraz przeprowadzili serię różnych ćwiczeń. Następnie udali się na swoje pozycje, gdzie w czasie meczu sędziowali zawody. Po krótkiej rozgrzewce przeprowadzonej wzdłuż linii (sędziowie asystenci) oraz rozbieganiu po boisku (sędzia główny) arbitrzy udali się do szatni.

CZYDAJ DALEJ REPORTAŻ O SĘDZIACH PIŁKARSKICH ...

Kwadrans przed meczem czwórka sędziów była już gotowa do prowadzenia spotkania w Jarocinie. Warto zaznaczyć, że byli oni wyposażeni w profesjonalny sprzęt. Mieli tzw. bipery oraz sprzęt do komunikacji radiowej, który obowiązkowo używają sędziowie w Ekstraklasie. - Chorągiewki wyposażone w tzw. bipery kupujemy na własny koszt. Oczywiście nie jest to obowiązkowe ale nie wiem, czy ktoś na szczeblu centralny prowadzi zawody bez tego typu sprzętu – wyjaśnił mi Artur Aluszyk. - Jeśli chodzi o system radiowy, to sędziowie z Ekstraklasy jeszcze w ubiegłym sezonie zostali wyposażeni przez PZPN. Z kolei sędziowie niższych klas, jeżeli mają możliwość, to na swoje mecze pożyczają od wyżej notowanych kolegów. Są też sędziowie, którzy posiadają taki system na własność. Sam także dokonałem zakupu tego urządzenia. Trzeba jednak przyznać, iż jest to dość kosztowna inwestycja – dodał.

Zobacz także: Jarota Jarocin podzieliła się punktami z Górnikiem [ZDJĘCIA]

Punktualnie o godzinie 15:00 Artur Aluszyk wyprowadził obydwie drużyny na plac gry i rozpoczął spotkanie. Mecz, który zakończył się bezbramkowym remisem nie był porywającym widowiskiem. Tym samym sędziowie nie mieli dużo pracy.

W przerwie i po meczu byłem także w szatni sędziów. Wtedy mogłem zapoznać się z system radiowym, który używa Artur Aluszyk. Bez wątpienia ułatwia on pracę arbitrów. Jednak z drugiej strony niesie on za sobą wiele ryzyka, bo arbiter główny w ułamku sekundy musi odebrać informacje od kolegów asystentów oraz sam podjąć decyzje.

Zobacz także: Jarota Jarocin zagra z Rozwojem Katowice [ZDJĘCIA]

Po spotkaniu sędzia techniczny zajął się wpisaniem do protokołu nazwisk osób, które otrzymały żółte kartki. Wszyscy sędziowie spotkali się także z obserwatorem tego spotkania, żeby omówić ich pracę w tym meczu.

Zobacz reportaż o sędziach piłkarskich:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto