Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozkręca się sezon rowerowy. Przygotuj swój jednoślad do drogi

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Na co zwrócić uwagę kupując rower? Jak przygotować jednoślad do sezonu? Naszym czytelnikom doradza Marcin Piasecki.

Czym powinniśmy się kierować kupując pojazd na dwóch kółkach? - Przed zakupem roweru musimy - niezależnie od budżetu - określić do czego ma nam służyć? Czy będziemy używać go do treningu, jazdy do pracy, szkoły czy tylko rekreacyjnych, niedzielnych wypadów? Kolejna ważna rzecz to czas, który będziemy poświęcać na jazdę - mówi Marcin Piasecki z Chocza, właściciel firmy „Rowery Piaseccy”.

Zdaniem naszego eksperta, jeśli preferujemy aktywną, dynamiczną jazdę powinniśmy postawić na rowery do ścigania. Wtedy musimy wziąć pod uwagę, że podróż na tego rodzaju jednośladzie wymaga pochylonej pozycji, aerodynamicznej sylwetki, co odbija się na komforcie jazdy. - W takich rowerach siodełko jest wyżej od kierownicy, m.in.: dlatego nie są to szczególnie wygodne jednoślady - podkreśla mieszkaniec Chocza.

Co innego rowery miejskie. Tutaj siedzenie usytuowane jest niżej niż kierownica. Dzięki temu nasza pozycja jest wyprostowana, a jazda bardziej komfortowa. Minusem jest osiągana prędkość. Są to jednoślady przeznaczone do spokojnej jazdy. - Zazwyczaj osiągają prędkość 12-15 km/h. Podejrzewam, że nawet zawodowy kolarz pojechałby przez chwile z szybkością 30 km/h i się zmęczył - opowiada Marcin Piasecki.

Jeśli kupujemy rower na własny użytek zazwyczaj nie mamy większych problemów z określeniem parametrów, jakimi powinien odznaczać się nasz pojazd. Kłopoty zaczynają się gdy trzeba wybrać jednoślad, jako prezent np.: na komunię. - Nie ma nic gorszego niż nietrafiony prezent, który potem jest rzucony w kąt, czeka na nowego właściciela, niszczeje. Dlatego tak ważne jest określenie, czy ma to być rower sportowy czy użytkowy - tłumaczy Marcin Piasecki.

Sezon rowerowy rozkręca się z każdym dniem. Planujemy dłuższe i krótsze wycieczki weekendowe, wybieramy się na rajd. Żeby nasze zamierzenia nie pozostały w sferze marzeń powinniśmy zadbać o swój sprzęt. Nie mamy problemu, jeśli jesteśmy posiadaczem nowego jednośladu. Jednak większość z nas dysponuje rowerami liczącymi sobie kilka lat, dlatego powinniśmy o niego szczególnie zadbać. Jak mamy trochę technicznej wprawy to podstawowe czyszczenie i oględziny możemy zrobić samemu. Jeśli nie czujemy się zbyt mocni w rowerowych sprawach najlepiej udać się sprawdzonego specjalisty.

Jak więc zadbać o nasz jednoślad? - Może zabrzmi to banalnie, ale pierwsza rzecz, jaką powinniśmy zrobić, to po prostu umyć nasz rower - mówi Marcin Piasecki. Najważniejszą czynnością wg. naszego eksperta jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Przy okazji powinniśmy zobaczyć, czy opony są równo ułożone. - Podczas sezonu zimowego często zdarza się, że rower stoi z opuszczonym ciśnieniem w dętkach. Może to spowodować odkształcenie się opon - dodaje Marcin Piasecki.

Pojazdy nabyte 1-2 sezony temu zazwyczaj nie wymagają większych napraw. - Np. rower górski kupiony za 800-1000 zł jest tak przygotowany, że spokojnie możemy na nim jeździć przez dłuższy czas, nie robiąc większych regulacji - tłumaczy mieszkaniec Chocza. Marcin Piasecki podkreśla, że jeśli mamy do dyspozycji rower starszy, to warto poddać go przeglądowi pod kątem bezpieczeństwa. - Trzeba skontrolować, czy działają hamulce, przerzutki. Jeśli rower należy do dziecka warto sprawdzić pozycję na jednośladzie. Przez zimę mógł zmienić się wzrost naszej pociechy i może być potrzebna korekta siodełka - mówi.

Rower, który przechowujemy na dworze, w bloku na balkonie, czy na wsi pod wiatą narażony jest na korozję. - Łańcuch i zębatki to pierwsze elementy, które ulegają korozji - podkreśla mieszkaniec Chocza. Jak z tym walczyć? - Powinniśmy przesmarować te elementy środkiem w typie WD-40. Po kilku cyklach ta rdza puści, używany przez nas środek odparuje - mówi Marcin Piasecki.

Okazji do jazdy rowerem w najbliższym czasie na terenie powiatu pleszewskiego nie zabraknie. Już 30 kwietnia w Kwileniu odbędzie się II Rodzinny Rajd Rowerowy. Tam też Marcin Piasecki będzie mieć specjalne stoisko z rowerami. Dzień później cykliści przejadą 24 km. Wszystko w ramach „Święta Prosny”. Rowerzyści wystartują z Placu Kościuszki w Pleszewie. Metę wyznaczono na placu sportowo-rekreacyjnym w Nowej Wsi. Z kolei 7 maja w Choczu na rowery wsiądą miłośnicy książek. Rajd będzie kolejną odsłoną Odjazdowego Bibliotekarza. Tydzień później na jednoślady "wskoczą" mieszkańcy Marszewa. II Rajd Rodzinny wystartuje o godz. 11.00. Zbiórka przy figurze św. Wawrzyńca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto