Kate DiCamillo, młoda amerykańska pisarka odniosła już niemały sukces. Jej książki (jakiś czas temu polecałam Państwu na łamach Dziennika Bałtyckiego „Dzielnego Despero”) są nagradzane i utrzymują się na ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Kate DiCamillo, młoda amerykańska pisarka odniosła już niemały sukces. Jej książki (jakiś czas temu polecałam Państwu na łamach Dziennika Bałtyckiego „Dzielnego Despero”) są nagradzane i utrzymują się na listach bestsellerów. Tym razem powołała do życia porcelanowego królika – Edwarda. Zasadniczo Edward jest przyjacielem dzieci i to do nich głównie adresowana jest ta urocza książeczka. Jednak z przyjemnością przeczyta ja także dorosły.
Edward jest wytwornym, dość dużym porcelanowym królikiem, zamówionym specjalnie jako zabawka dla dziewczynki Abilene Tulan. Abilene od początku traktuje królika jak członka rodziny, ubierając go w wytworne stroje, zabierając wszędzie ze sobą. I mimo, że to tylko porcelanowa zabawka, dziewczynka wierzy, że Edward rozumie otaczający go świat i wie, co się wokół niego dzieje. Z tego powodu traktowany jest z miłością. Uczucie to jest, jak się okazuje, jedyna rzecz, o której królik nie ma pojęcia. Mówiąc krótko – nie odwzajemnia ich, wpatrzony tylko w siebie. Pewnego dnia dziewczynka wyrusza z rodzicami w morską podróż, zabierając naturalnie Edwarda. Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności królik zostaje wyrzucony za burtę i spoczywa na dnie oceanu. Dopiero po dłuższym czasie wydostaje się z wody w rybackiej sieci. Rozpoczyna nowe tułacze życie. Raz dobre, raz złe. Przyjdzie mu nosić dziewczęce sukienki i leżeć pod śmieciami. Odstraszać ptaki i wędrować z włóczęgą. Wszystkie te doświadczenia pozwalają mu dojrzeć i przekonać się, co w życiu jest najważniejsze. Królik uczy się miłości i tęsknoty.
Jego „duchowe” przeobrażenie musi zostać nagrodzone. Tułaczka – jak to w bajce - zakończy się szczęśliwie, a historia - jak to w życiu – zatoczy koło.
Ta baśń jest jak „dawnych wspomnień czar”… Dzisiejsze bajki dla dzieci bywają i straszne, i okrutne. A tu nie ma przemocy, zło i dobro nazwane jest po imieniu, ale opowieść nikogo nie wystraszy. Piękna, trochę staroświecka, starannie wydana książeczka (proponuję przyjrzeć się stylowym ilustracjom), do której chce się sięgać w każdej wolnej chwili.
Kate DiCamillo, Cudowna podróż Edwarda Tulana, Philip Wilson, cena 29, 90 zł.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

    Więcej na temat: