Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepiórki z Piekarzewa - dobry sposób na życie i biznes

Sandra Perlińska
Przepiórki z Piekarzewa
Przepiórki z Piekarzewa Sandra Perlińska
Jajka i tuszki przepiórcze są dobre na wszystko - twierdzą Milena i Arkadiusz Będziechowie z Piekarzewa, którzy prowadzą w Piekarzewie hodowlę przepiórek

Przepiórki z Piekarzewa
Dla smakoszy, jajka, jak i samo mięso przepiórcze stanowią wykwintne danie. -Przepiórcze jajka są również niezawodnym afrodyzjakiem - twierdzi Arkadiusz Będziech, właściciel jedynego w okolicy stada przepiórek.
Pleszewienie nie muszą szukać przepiórczych smakołyków daleko. Wystarczy wyskoczyć do Piekarzewa. Skąd pod Pleszewem wzięły się przepiórki? Milena i Arkadiusz Będziechowie cztery lata temu kupili 10 przepiórek, hobbystycznie. Dziś to już nie zabawa, a praca i to nad niemałym stadem, bo liczącym siedem tysięcy przepiórek.
Na konsumpcję przepiórczych jaj decyduje się coraz więcej osób, nie tylko ze względu na ich właściwości smakowe, ale i zdrowotne.

-

Jaja przepiórcze, co najważniejsze, nie zawierają szkodliwego cholesterolu, ale są też pomocne w leczeniu cukrzycy, astmy, zaburzeń nerwowych, anemii, chorób nerek i wątroby, podwyższonego lub niskiego ciśnienia krwi, chorób układu oddechowego, gruźlicy, jak i chorób układu pokarmowego, zwłaszcza wrzodów żołądka, zapalenia trzustki oraz silnych bólów głowy

- wylicza pani Milena.

Dodaje też, że wprowadzenie takich jaj do codziennej diety, ma korzystny wpływ na wzmocnienie odporności, poprawę metabolizmu i ogólny stan zdrowia. Można ich użyć do przygotowania omletów, jajecznicy, ciast, sałatek lub jako przekąski, podpowiada. Idealnie się sprawdzą w zastępstwie jaj kurzych. Mięso przepiórcze jest również zdrowe. Zdaniem profesora Andrzeja Rutkowskiego ma wysoką wartość odżywczą; zawiera mniej wody, a więcej białka i związków mineralnych niż mięso kurcząt, czy indyków.

Pani Milena podkreśla, że dodatkową zaletą tuszek przepiórczych jest szybkość ich przyrządzania. Młodego ptaka można przyrządzić i upiec już w 15-20 minut. Przepiórki można piec, gotować, dusić... - A rosół z tuszki przepiórczej jest po prostu wyśmienity - dodaje pan Arkadiusz.

W Hiszpanii, we Włoszech, we Francji, czy Niemczech restauracje w swoim menu mają przepiórki. Będziechowie ubolewają, że niestety w Polsce, te ptaki nie są tak popularne. Hodowlę przepiórek w Pie-karzewie prowadzą we dwoje. Wyjaśniają, że ze swoim stadem spędzają 6 godzin dziennie. Tyle czasu wymaga opieka nad przepiórkami. Nie ukrywają jednak, że chcą stado jeszcze powiększyć, przynajmniej o 3 tysiące.Samiec przepiórki osiąga maksymalnie 130 gramów a samica 150 gramów. Ptaki te żyją maksymalnie rok, ale do spożycia nadają się już po 8 tygodniach od wyklucia.

W okolicy Pleszewa Będziechowie mają monopol na sprzedaż przepiórek, ale jajka i tuszki przepiórcze zamawiają od nich ludzie z całego kraju. Pan Arkadiusz podkreśla, że są to zamówienia przede wszystkim na wesela i bankiety.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto