Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie - jedyny taki urząd w Polsce

Sandra Perlińska
W Powiatowym Urzędzie Pracy jest obecnie 170 osób niepełnosprawnych zarejestrowanych jako bezrobotni i jest jedynym urzędem pracy, dysponującym finansami w ramach projektu dla niepełnosprawnych “Droga bez Barier”.

Niepełnosprawni to druga, najtrudniejsza do zaktywizowania grupa bezrobotnych, tuż po ludziach po studiach.
W powiecie pleszewskim co 10 osoba jest niepełnosprawna – tak wynika z informacji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie. Daje to nam w sumie około 6,5 tysiąca osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Zapisując się do PUP zaświadczają oni, że są zdolni i gotowi do podjęcia pracy. Dlatego też pleszewski urząd się nie poddaje i stara się w jak największym stopniu udzielić pomocy bezrobotnym.

Przedsięwzięcie to jest wcielane w życie już od 2012 roku. Projekt konkursowy pod hasłem “Droga Bez Barier” jest możliwy dzięki środkom z Unii Europejskiej. Współpracę w związku z projektem “Drogi Bez Barier” PUP w Pleszewie nawiązał z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Ponadto urząd zajął pierwsze miejsce w województwie, zgłaszając swoją kandydaturę do projektu konkursowego.

Do tej pory już ponad 100 osób wzięło udział w szkoleniach, a po nich udało się na staże. Kolejnym właściwym etapem drogi zawodowej powinno być zatrudnienie,do którego niestety, nie zawsze jednak dochodzi.
Projekt unijny obejmuje konsultacje z doradcami zawodowymi, a przede wszystkim kursy: sprzedawcy wraz z obsługą kasy fiskalnej, opiekuna dla osób starszych, krawcowej, szkolenia w księgowości oraz bukieciarstwie. A także inne, w zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji niepełnosprawnego. Dla następnej około 30 - osobowej grupy zostaną uruchomione również kursy pomocy kuchennej oraz konserwatora terenów zielonych. Kolejny nabór już wkrótce.

- Zainteresowanie projektem ze strony pracodawców było minimalne - podkreśla dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie – Leszek Bierła. - Na staże chcą młode i wykształcone! - zwraca uwagę jedna z kobiet uczestniczących w czwartkowym spotkaniu. Jednak, jak się okazuje jest na to pewien sposób. Do urzędu zgłosiły się społeczne instytucje, które chętnie przyjmą stażystów. Nowi stażyści mieliby zajmować się na przykład sprzątaniem po letnich remontach w szkołach. Wszelkie zawodowe obowiązki wykonywane przez stażystów zostaną oczywiście dostosowane do możliwości niepełnosprawnych bezrobotnych. Każdy zatem ma możliwość aktywizacji zawodowej.

Pieniądze na staże dla niepełnosprawnych są i trzeba je wykorzystać. - Zrobimy wszystko, by nie oddać tych pieniędzy do Warszawy - zaznacza dyrektor Leszek Bierła.

Ideę staży w instytucjach państwowych przedstawiono tym osobom, które ukończyły szkolenia, lecz nie podjęły dotychczas żadnej z form zatrudnienia. Uczestnicy spotkania dostali trzy dni, by znaleźć i zorganizować sobie “własny” staż. W innym przypadku zostaną skierowani na staże z urzędu pracy do instytucji państwowych.

Na chwilę obecną miesięczne stypendium stażysty wynosi 988 zł. Wynagrodzenie to przewiduje, że osoba taka pracuje nie więcej niż 8 godzin dziennie, nie pracuje w niedziele i święta, nie ma nadgodzin, oraz pracuje wyłącznie w systemie zmian dziennych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie - jedyny taki urząd w Polsce - Pleszew Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto