Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik: Jak pomóc swojemu psu w czasie upału?

Weronika Wojciechowska
Większość z nas wie, jak radzić sobie z upałami i jak przynieść sobie odrobinę ochłody, jednak czy mamy świadomość jak zadbać o nasze zwierzęta?

Podczas upałów zwierzęta męczą się bardziej niż człowiek, m.in. dlatego, że chroni je często gruba i gęsta warstwa sierści, ale także dlatego, że nie pocą się one tak jak ludzie, ponieważ nie mają gruczołów potowych, przez co nie mają możliwości chłodzenia się powierzchnią całego ciała i obniżenia w ten sposób swojej temperatury.

Ludzie w trakcie upałów powinni się nawadniać, tak samo jest w przypadku zwierząt. Nie można zapominać o napełnianiu miseczki letnią, lub chodną wodą, atakże regularym wymienianiu jej, aby nie dopuścić do jej nadmiernego nagrzania. Właściciele psów podkreślają jak ważne jest przygotowanie odpowiedniego legowiska dla naszych czworonogów. Powinno się ono znajdować w jak najmniej nasłonecznionym miejscu, najlepiej na zimnej powierzchni takiej jak np. kafelki. Alternatywą dla takiego pomysłu jest zakupienie maty chłodzącej, której koszt nie przekracza 40 złotych, a może ona przynieść dużą ulgę zwierzęciu.

Spacerowanie ze zwierzęciem w trakcie najwyżych temperatów nie jest zalecane, jednak aby nie zmieniać rytmu dobowego naszego pupila, spacery powinny trwać jak najkrócej i jeżeli jest taka możliwość 0 powinny się odbywać po zacienionym terenie.

Należy także zadbać o komfort zwierzęcia w podróży. Powinien on mieć stały dostęp do wody. Należy też pamiętać o częstych przystankach, aby mogły się ochłodzić i rozprostować kości, co jest też korzystne dla samych właścicieli. Otwieranie okien i mocna klimatyzacja nie są natomiast dobrym pomysłem, ponieważ zwierzęta mogą nabawić się chorób m.in związanych z uszami.

Trzeba też pamiętać, aby nigdy nie zostawiać zwierzaka w samochodzie, nawet jeżeli wychodzi się tylko na “chwilę”. Zwierze jest wtedy narażone na działanie znacznie wyższych temperatur niż na zewnątrz, a do tego dochodzi jeszcze brak dostępu swieżego powietrza. W takich warunkach temperatura w samochodzie może wzrosnąć nawet do 50°C w ciągu 20 minut.

Kiepskim pomysłem jest też całkowite strzyżenie swoich pupili, pomimo tego, że może się wydawać, iż to sierść jest głównym powodem, przez który jest im zbyt gorąco. Sierść chroni jednak przed działaniem promieni słonecznych, a ich nadmiar może prowadzić do poparzeń skóry, ponieważ jest ona bardzo wrażliwa.

Co zrobić kiedy jednak nie damy rady uchronić zwierzęcia przed upałem? W przypadku kiedy zauważymy u naszego pupila objawy udaru trzeba przenieść go w chłodne, zacienione miejsce, zapewnić dostęp świeżego, chłodniejszego powietrza, następnie należy obłożyć pupila mokrymi ręcznikami, a także podać mu do picia chłodną wodę Gdy stan zwierzęcia się ustabilizuje, należy jak najszybciej udać się do weterynarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto