Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszewskie Dni Onkologiczne. Andrzej Wojtyła, Tadeusz Stefaniak, Zbigniew Wochna i Paweł Przybył z wyróżnieniami

Sandra Perlińska
Podczas, ósmych już, Pleszewskich Dni Onkologicznych zaplanowano wiele prelekcji. Usłyszeliśmy m.in. wykład lek. Igi Meler o nowoczesnych technikach obrazowania piersi, czy zobaczyliśmy dane statystyczne za 2017 r., które przedstawiła koordynator opieki onkologicznej PCM Natalia Matyjewicz. Zaproszonych gości spotkania powitał prezes PCM w Pleszewie Tadeusz Stefaniak.

- Pleszewskie Dni Onkologiczne związane są z trudną chorobą jaką jest nowotwór - mówił prezes PCM. Dodał, że pleszewski szpital jest ośrodkiem leczenia onkologicznego oraz jedynym ośrodkiem w południowej Wielkopolsce, który zabezpiecza świadczenia dla pakietów hematologicznych. Tadeusz Stefaniak podkreślił, że pierwszy 25 -łóżkowy oddział onkologiczny powstał w szpitalu 2 maja 1984 roku i był to wówczas jedyny oddział onkologiczny przy szpitalu powiatowym. Dziś w PCM w Pleszewie łóżek dla pacjentów jest o wiele więcej.

Ordynatorem oddziału onkologicznego w PCM w Pleszewie jest Zbigniew Olejak, natomiast pododziałem hematologicznym kieruje Anna Mielczarek - Biela. W oddziale zatrudnionych jest 11 lekarzy (5 specjalistów w dziedzinie onkologii klinicznej, 3 lekarzy specjalistów dziedzinie hematologii, 2 lekarzy w trakcie specjalizacji w dziedzinie onkologii klinicznej). Ponadto z oddziałem współpracuje 2 lekarzy specjalistów radioterapii. Pracuje tu również 21 pielęgniarek (13 pielęgniarek specjalistek, w tym 11 w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego), 6 pielęgniarek posiadających kurs kwalifikacyjny w dziedzimie pielęgniarstwa onkologicznego, 3 mgr pielęgniarstwa) oraz 2 opiekunów medycznych.

Prezes ubolewał, że mimo iż szpital w Pleszewie posiada jeden z najnowocześniejszych mammografów, to kobiety nadal jest bardzo trudno namówić na badania. W wykładach zaprezentowano m.in. jak trudno wyleczyć późno rozpoznanego raka piersi.

W oddziale onkologicznym rocznie hospitalizowanych jest ponad 5 tysiecy chorych.
W 2017 roku najliczniejszą grupę stanowili pacjenci z nowotworami:
- piersi - 136 osób,
- jelita grubego - 82 osoby,
- oskrzela i płuca - 54 osoby,
- białaczką limfatyczną - 83 osoby,
- szpiczakiem - 75 osób,
- innymi chorobami krwi - 60 osób.

Ponadto w trakcie Pleszewskim Dni Onkologicznych wręczono wyróżnienia za zasługi dla województwa wielkopolskiego. Odznaki honorowe za całokształt działalności zawodowej i społecznej oraz realizację zadań na rzecz zapewnienia opieki medycznej i poprawę jakości życia mieszkańców województwa wielkopolskiego otrzymali: Paweł Przybył ordynator oddziału chirurgii onkologicznej i urologii w PCM w Pleszewie, Tadeusz Stefaniak prezes PCM w Pleszewie, Zbigniew Wochna lekarz rodzinny z Dobrzycy oraz senator Andrzej Wojtyła.

Tadeusz Stefaniak podkreślał, że traktuje to wyróżnienie, jako odznakę dla całego Pleszewskiego Centrum Medycznego, a przede wszystkim dla jego pracowników. - To oni ciężką pracą codziennie udowadniają, że można wiele zrobić, można pomagać - mówił. Natomiast - niegdyś dyrektor pleszewskiego szpitala - Adela Grala - Kałużna wyjaśniała, że wyróżnione osoby to nie tylko dobrzy fachowcy, ale i społecznicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto