Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myśliwi dokonali odstrzału aż 215 drapieżników

RED
Starostwo Powiatowe
Zakończyły się II Łowy Na Lisa w Powiecie Pleszewskim. W polowaniu wzięło udział 11 kół łowieckich. Myśliwi dokonali odstrzału aż 215 drapieżników.

Do polowania włączyło się 11 kół łowieckich, działających na terenie Powiatu Pleszewskiego. Zgodnie z ustalonymi zasadami regulaminowymi odstrzał był prowadzony przez cały tydzień od 6 do 11 lutego. Jego efektem jest redukcja populacji drapieżników o 215 osobników, w tym 212 lisów i 3 kuny. Jest to bardzo wysoki wynik! W ubiegłym roku upolowano 85 sztuk.

Największą skutecznością odstrzału wykazały się następujące koła:
1. Koło Łowieckie Nr 29 „Darz Bór” w Jarocinie – 42 lisy, 1 kuna.
2. Koło Łowieckie Nr 19 „Żubr” w Gołuchowie – 35 lisów, 1 kuna.
3. Koło Łowieckie Nr 46 „Hubertus” w Pleszewie – 35 lisów.
4. Koło Łowieckie Nr 22 „Bażant” w Dobrzycy – 34 lisy.
5. Koło Łowieckie Nr 23 „Darz Bór” w Pleszewie – 29 lisów.
6. Koło Łowieckie Nr 6 „Nemrod” w Łodzi – 21 lisów, 1 kuna.

Dla trzech najlepszych kół Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski ufundował puchary, a Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Kaliszu Wojciech Szostakowski dołączył okolicznościowe statuetki z lisem.

Władze powiatowe i myśliwi z kół łowieckich doszli do wniosku, że odstrzał lisów jest niezbędny w celu przywrócenia prawidłowych relacji miedzy populacjami w środowisku. Powiatowe polowanie na lisa ma na celu poprawę sytuacji zwierzyny drobnej.

Naczelnik powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska Piotr Fabisz wyjaśnia, dlaczego odstrzał listów jest konieczny. - Liczba odstrzelonych lisów pokazuje, że w naszym powiecie wciąż jest ich bardzo dużo. Dorosły osobnik tego gatunku potrzebuje dziennie około 0,5 - 1 kg pożywienia. Lis poluje na wszelką zwierzynę drobną mniejszą od siebie, jak bażanty, kuropatwy, zające, myszy, żaby itp. Nadmierna populacja lisów jest więc zagrożeniem dla zwierzyny drobnej. Dawniej lisów było mniej i były potrzebne w środowisku. Pełniły rolę tzw. czyścicieli siedlisk, gdyż lisy żywią się także padliną. Jak wynika z analiz Starostwa Powiatowego w Pleszewie nagły wzrost liczebności lisów w powiecie pleszewskim nastąpił od 1995 roku i został spowodowany po części przez ingerencję człowieka w środowisko. Masowe szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie wyeliminowały tę groźną chorobę i spowodowały, że lisy przestały na nią padać. W konsekwencji ich populacja gwałtownie wzrosła. W równie szybkim tempie zaczęła spadać liczebność zwierzyny drobnej. To pokazuje jak z pozoru niegroźne działania mogą zachwiać naturalną równowagą w ekosystemie. Dziś na naszym terenie podobnym przykładem jest niekontrolowany przyrost liczby bobrów, spowodowany ich reintrodukcją i objęciem ochroną gatunkową. Czasami ingerencja człowieka w środowisko może przynieść efekt inny od zamierzonego.

Organizatorami polowania było Starostwo Powiatowe w Pleszewie i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kaliszu.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pleszewie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto