Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemiaństwa pełne wspomnień o Konstytucji 3 maja 1791 roku

Irena Kuczyńska
Muzeum Ziemiaństwa - wystawa W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
Muzeum Ziemiaństwa - wystawa W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Irena Kuczyńska
Dwa pierwodruki Ustawy Rządowej z 1791 roku o randze oficjalnego dokumentu Konstytucji 3 maja, portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, portrety marszałków Sejmu i Senatu i inne pamiątki związane z Ustawą Rządową można oglądać w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - wystawa ,,W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja''

Centralny punkt wystawy stanowią uwierzytelnione pierwodruki Ustawy Rządowej ze zbiorów bibliofila Wojciecha Kochłowskiego z Warszawy. Uczestniczył on dzisiaj w uroczystym otwarciu wystawy w dobrzyckim pałacu.

Do dnia dzisiejszego w odstępie kilu\ku godzin z dwóch różnych składów. znanych jest 21 pierwodruków Konstytucji 3 maja (w tym 4 uwierzytelnione) odbitych 5 maja najprawdopodobniej w warszawskiej drukarni Grolla, w odstępie kilku godzin z dwóch różnych składów.

Dwa z nich wszyte w klocki dokumentów z XVIII wieku są na wystawie. Pierwszy z nich pochodzący z edycji wcześniejszej, zawiera 15 błędów literowych, z których wszystkie oprócz jednego usunięto w drugim.
Pierwszy egzemplarz opatrzony jest suchą pieczęcią i podpisem Adama Skulskiego - sekretarza ziemskiego i grodzkiego warszawskiego. Jest bezcenną pamiątką narodową

Ustawę Rządową natychmiast opublikowała ówczesna prasa. Jako pierwsza drukowała ją ,,Gazeta narodowa y obca'' od nr 38 z 11 maja do nr 45 z 4 czerwca 1791 roku. W ciągu roku nakład Ustawy Rządowej sięgnął 30 tysięcy. Na wystawie prezentowane są edycje które wyszły z drukarni najważniejszych oficyn warszawskich Grolla i Dufoura.

W uchwaleniu Ustawy Rządowej i jej obronie wielką rolę odegrała grupa posłów zbierających się w Pałacu Radziwiłłowskim w Warszawie. Klub 10 maja przekształcił się w Zgromadzenie Przyjaciół Konstytucji Rządowej - pierwsze nowoczesne stronnictwo polityczne w Polsce. Jednym z członków założycieli był adiutant i szef kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - gen. Augustyn Gorzeński - twórca zespołu pałacowo - parkowego w Dobrzycy.

Na wystawie są też opinie europejskich mediów na temat Ustawy Rządowej uchwalonej przez polski Sejm 3 maja 1791 roku.

Ustawa Rządowa była dziełem grupy posłów, którzy wykorzystali czas po feriach wielkanocnych i nieobecność posłów opozycyjnych. Posiedzenie zaczęło się 3 maja 1791 roku o godz. 11.00 w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Znamy to z diariusza Franciszka Siarczyńskiego (jest na wystawie).

Po odczytaniu alarmującego doniesienia Deputacji Interesów Zagranicznych, na wniosek Ignacego Potockiego król Stanisław August Poniatowski oświadczył, że ratunek widzi tylko w Ustawie Rządowej.

Po burzliwej dyskusji , ignorując protesty malkontentów m.in. posła Jana Suchorzewskiego, który ,,protestował przeciwko niewoli'' (taką miała być Ustawa Rządowa), król podniósł rękę żeby przemówić, a marszałek Stanisław Małachowski - jak mówił prof. Michał Zwierzykowski z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, uznał to za za zaprzysiężenie.

Po nim wśród wiwatów ,,Wiwat król'', ,, Wiwat Konstytucja'' zebrani przeszli do katedry św. Jana na uroczystą mszę św. 5 maja sejm zobligował członków Deputacji Konstytucyjnej do podpisania Ustawy Rządowej , co wraz z oblatowaniem w księgach grodzkich nadało jej formalną moc obowiązującą.

Ustawa Rządowa to preambuła i 11 artykułów. Zdaniem prof. Zwierzykowskiego uchwaliła ją konserwatywna szlachta, była owocem zgody, miała na celu umocnienie państwa. Była nowoczesna, bo uwzględniała nie tylko szlachtę ale też mieszczan i chłopów. Była konsekwentną kontynuacją Artykułów Henrykowskich z 1573 roku.

Anulowano ją po II rozbiorze Polski w Grodnie w 1793 roku. Rosja i Prusy blokowały reformy w Polsce, posługując się przekupstwem i zastraszeniem. Nawet król przystąpił do Targowicy decydując o złamaniu oporu , licząc na efekt negocjacji z carycą Katarzyną II. Sejm w Grodnie uznał za niebyłe ustawodawstwo Konstytucji 3 maja. O pomoc do Katarzyny II zwrócili się antykonstytucyjni malkontenci: Stanisław Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski weszli do historii jako zdrajcy. Na wystawie jest szereg dokumentów wydanych przez zawiązaną przez nich konfederacją w Targowicy 14 maja 1792 roku.

- Dzięki Konstytucji 3 maja, bo tak zaczęto określać Ustawę Rządową, Polacy mogą bez wstydu spoglądać na przeszłość swojego państwa - podkreślał prof. Zwierzykowski. Konstytucja stała się legendą i mitem, punktem odniesienia. Została pamięć o szerokim porozumieniu politycznym, entuzjazmie i zgodzie narodowej oraz dobrowolnemu samoograniczeniu przez stan szlachecki własnych przywilejów w imię wyższych celów.
Dla kolejnych generacji była i jest dowodem tkwiących w narodzie sił żywotnych brutalnie zduszonych przez obce potęgi.
piszą autorzy dobrzyckiej wystawy: Wojciech Kochlewski, Stanisław Borowiak i Szymon Balcer
Wystawa jest opata głównie o zbiory wspomnianego już Wojciecha Kochlewskiego, który podczas zwiedzania wystawy opowiadał o eksponatach.

Komisarz wystawy był Szymon Balcer, który oprowadzał po ekspozycji. Wśród gości był starosta pleszewski Maciej Wasielewski z żoną Ewą - wiceburmistrzem Dobrzycy. Także Jarosław Pietrzak - burmistrz Dobrzycy był na wystawie.

W wernisażu uczestniczyła wnuczka Zofii Czarneckiej - Gunterowej - urodzonej w pałacu w Dobrzycy. jej zdjęcie ślubne z 1929 roku jest jednym z eksponatów wystawy. Justyna Klimek była na uroczystości z mężem Pawłem i z dziećmi. Obaj należą do Stowarzyszenia Potomków Sejmu Czteroletniego, który reprezentował na otwarciu wystawy wicemarszałek Piotr Biliński.

Jednym z ważniejszych eksponatów na wystawie jest wypożyczony z Gołuchowskiego Zamku portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym namalowany przez Marcello Bacciarellego. Należał on do gen. Augusta Gorzeńskiego. W 1879 roku został sprzedany na licytacji Janowi Działyńskiemu z Gołuchowa.
Portret będzie w Dobrzycy tylko do lipca, potem wraca do Gołuchowa. Takie są ustalenia z Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wystawa jubileuszowa będzie eksponowana w pałacu w Dobrzycy do października mówi Wiesław Kaczmarek - dyrektor Muzeum Ziemiaństwa.

Uroczystość uświetniło Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie pod batutą Jana Wojtaszka.
Zabrzmiały m.in. ,,Bogurodzica'', ,,Gaude Mater Polonia'', ,,Witaj majowa jutrzenko''...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto