Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

19 maja o godz. 18.30 Ośrodek Kultury w Żegocinie zaprasza na uroczystość Modrzejewska w Żegocinie

Wójt Gminy Czermin
Ośrodek Kultury w Żegocinie, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

W programie:

18.30 Ośrodek Kultury w Żegocinie - Otwarcie Saloniku Heleny Modrzejewskiej i rodziny Chłapowskich z udziałem prof.dr hab. EmilaOrzechowskiego, potomków Heleny Modrzejewskiej z Ameryki i rodziny Chłapowskich

19.30 Film dokumentalny ,,Modjeska – Woman Triumphant” w reżyserii Barbary i Leonarda Myszyńskich

21.30 Ogłoszenie wyników Konkursu Plastycznego ,,HelenaModrzejewska-gwiazda swojej epoki na wielkopolskiej
ziemi” – wręczenie nagród

22.00 Widowisko plenerowe „Modrzejewska w Żegocinie” - aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Towarzystwo Żywej Archeologii, Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy, Zespół Folklorystyczny „Żegocinianie”- Chór „Cantare, bractwa, organizacje, stowarzyszenia
Ośrodek Kultury w Żegocinie:
- biesiada w karczmie „Żegota”
- menu z epoki przygotowane na podstawie oryginalnych przepisów sprzed stu lat przez Kółko Włościanek w Żegocinie
- niespodzianka - grochówka poselska
- promocja produktów zbożowych ,,Wiem co jem” wykonanych przez klub 4H ,,Platan” z Żegocina
- oprawa muzyczna kapel z Potarzycy i Żegocina

Współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Parafia pw Wniebowzięcia NMP w Żegocinie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Kółko Włościanek w Żegocinie

Modjeska- Woman Triumphant –
Premiera w Los Angeles

Dnia 13 września 2009 roku w Silent Movie Theater w Los Angeles odbyła się premiera filmu dokumentalnego Barbary i Leonarda Myszyńskich pt. „Modjeska-Woman Triumphant.” Klub Kultury im Heleny Modrzejewskiej w LA jest jednym ze sponsorów filmu.
 Film jest bardzo dobry i dokładny, pełno wymiarowy, opowiada o słynnej polskiej artystce teatralnej Helenie Modrzejewskiej, która żyła w XIX wieku i wielką sławę zdobywała w Ameryce Północnej i w Europie. Reżyser Barbara Myszyńska w bardzo interesujący sposób przedstawia opowiadanie o tej niezwykłej i wielce utalentowanej aktorce w formie dzienników, które łączą duży zestaw przekazu, począwszy od fragmentów niemego zapisu filmowego, poprzez wywiady z rozmówcami, dokumentacje archiwalne z wykorzystaniem ponad 300 zdjęć z gazet, z książek i z teatrów z Kalifornii (m.in z OC,Anaheim, Santiago Canyon, Newport Beach), z San Francisco, z Nowego Jorku, z Londynu, z Krakowa i z Warszawy.
 Myszyńscy pokazują w filmie również inscenizacje scen, miejsc i społeczeństwa, w którym Modrzejewska się obracała. Byli m.in. w jej środowisku wybitni Polacy, tacy jak Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Artysta malarz Witkiewicz i znani amerykańscy aktorzy teatralni..
Modrzejewska była opisywana w wielu gazetach i jej niezwykła sztuka w czuwania się w inne życia na scenie teatralnej wielce oklaskiwana.
 Twórcy filmu przybliżyli widzom prawdziwe oblicze aktorki pokazując jej romantyczną dusze, jej nienaganne maniery, które są światowej klasy artystki. Modrzejewska odżyła w filmie dzięki pamiętnikom, czytanym z głębia i wcieleniem się w Heleny postać przez współczesną artystkę polskiego kina, Danutę Stenkę.
 Towarzyszy historycznemu opowiadaniu w filmie o Modrzejewskiej piękna muzyka młodego polskiego kompozytora Mikołaja Stroińskiego. Producentami filmu są OC Influential Production, LLC oraz GetBizzy Entertainment, Inc.
 Realizatorzy filmu Barbara i Leonard Myszyńscy przez ukazanie Modrzejewskiej początku życia w Polsce, a następnie jej dalszych losów, wyjazdu i rozwoju artystycznej kariery w Stanach Zjednoczonych udowadniają, że Modrzejewska dzięki sile swego charakteru i determinacji w działaniu nie tylko fizycznie przekraczała granice kontynentów, ale też granice możliwości, była głosem tysięcy setek kobiet w USA i w Europie. Burzyła granice klas społecznych, inspirowała i wspierała młodych artystów, oraz uczyła nawet czytać dzieci amerykańskie. A najszlachetniejsze w filmie jest to że autorzy filmu podkreślili Heleny Modrzejewskiej patriotyzm. Modrzejewska nie zapomniała o swojej Ojczyźnie. Na scenach teatralnych i tam gdzie się obracała zawsze była głosem Polski, w której tak głęboko była zakorzeniona. Ubolewała, że Polska podczas jej życia w czasie rozbiorów nie istniała na mapie świata.
 Helena Modrzejewska pozostaje wspaniałym przykładem z którego źródeł można czerpać nieskończoną energię, zwłaszcza na emigracji. Helena była marzycielka, nie poddawała się przeszkodom, rozwijała cierpliwie swoje możliwości, przybliżała na scenach teatralnych piękną literaturę najlepszych pisarzy. Uczyła nowych metod teatralnych z których czerpali wiedzę Stanisławski z Rosji i Lee Strasberg z USA, uznani dzisiaj za jednych z najlepszych na świecie wykładowców nauk teatralnych.
 Modrzejewska wspierała innych i godnie reprezentowała swoja Ojczyznę.
Po filmie prowadził dyskusje z reżyserem Barbarą Myszyńską Andrzej Malewski -Prezes Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles. Klub Kultury im. H.M. był organizatorem pokazu premiery filmu, spotkania z jego autorami i przyjęcia. Na film i spotkanie przybyli m.in. potomkowie Henryka Sienkiewicza i Heleny Modrzejewskiej. Cala sala Niemego kina była wypełniona gośćmi z Kaliforni i innych Stanow, z Polski i z Francji. Ściany tego historycznego budynku na ulicy Fairfax Ave. były pokryte fotografiami aktorów, którzy grali w pierwszych niemych produkcjach filmowych. Pianino do akompaniamentu stało przy ekranie. Nastrój był fantastyczny.
Barbara Myszyńska opowiadała że pomysł na zrobienie filmu o Helenie Modrzejewskiej powstał 6 lat temu. Barbary mąż Leonard podsuną temat i zrobienie opowiadania o Modrzejewskiej na ekran kin. Po tym długim czasie chodzenia ścieżkami Heleny i badań jej całego życia, mozolnego zbierania informacji, spędzenia wszystkich funduszy i prywatnych pieniędzy powstała całość, ale by kontynuować jego pokazywanie, autorzy filmu potrzebują więcej funduszy, by wykupić prawa do dystrybucji.
Spotkanie kontynuowane było podczas przyjęcia w ogrodzie teatru.
 Autorzy filmu Barbara i Leonard Myszyńscy, są absolwentami Łódzkiej Szkoły Filmowej, od lat mieszkają i pracują w Kalifornii.
 Jadwiga InglisCzytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!